Kontrol Kalemi

Türk endüstriyel tasarımlarına İtalya’da 16 ödül

Türk endüstriyel tasarımlarına İtalya’da 16 ödül

  ODTÜ’lü endüstriyel tasarım ekibi Designnobis, 3 tasarımla katıldığı İtalya’nın Milano kentindeki “A’ Design Award” tasarım yarışmasında toplam 16 ödül kazandı.

  ODTÜ Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Hakan Gürsu’nun baştasarımcı olduğu Designnobis ekibinin birbirinden ilginç tasarımları, Avrupa Birliği’nin en önemli ve kapsamlı tasarım yarışmaları arasında yer alan “A’ Design Award“da, 208 ülkeden 18 binin üzerinde tasarımla yarıştı.Gürsu ve ekibine, bu yıl kazanılan 16 ödülle, Uluslararası Tasarımcılar Derneği tarafından “en çok ödülalan tasarımcı” unvanı verildi. Designnobis ayrıca, yarışma komitesinin diğer uluslararası ödülleri de dikkate alarak yaptığı ve 142 ülkenin listelendiği “en iyi tasarımcılar” sıralamasında ise ABD”nin ardından dünya ikincisi oldu.

  – Birbirinden ilginç tasarımlar

   

  ODTÜ Teknokent’teki “Designnobis” bünyesinde geliştirilen tasarımlar arasında, acil durum çadırı “Tentative” öne çıkıyor.

  “Tentative”, afet sonrası alanlarda ve mülteci kamplarında kullanılması ve az masrafla ulaştırılabilmesi amaçlanan bir acil durum çadırı olarak tasarlandı. Bir konteyner üzerinde, tek seferde 24 adet taşınabilen portatif çadır “Tentative”, dört kişilik ailenin bir arada kalabileceği temel eşyaları içinde barındırıyor. Isı kaybını önlemek amacıyla yerden yükseltilen çadır, kullanılan malzemeler sayesinde artırılmış yalıtım da sağlıyor.

  “Parabosol” su arıtma sistemi ise kirli suyu arıtarak içme suyuna dönüştürmek amacıyla tasarlandı. Sistem, temel olarak parabolik ayna ile güneş ışığını odaklıyor ve buhar haline gelen suyu, farklı filtrelerden geçirip tekrar yoğunlaştırarak, içilebilir temiz su haline getiriyor. Üçüncü dünya ülkelerine yönelik geliştirilen projeyle günde 170 litreye kadar temiz su elde edilebiliyor.

   

  “Milko” akıllı kart okuyucu tasarımı ise yarışmada, “İnovasyon ve Kalite” kategorisinde verilen tek ödüle layık görüldü. Çok fonksiyonlu akıllı kart okuyucusu Milko, PC, tablet ve akıllı mobil cihazlarda elektronik imza oluşturuyor.

   

  – Ödüllü ürünler, 3 ülkede sergilenecek

   

  Milano Tasarım Haftası kapsamında gerçekleştirilen ödül töreni ve ödüllü ürünler sergisi, ülkelerin tasarım haftalarında gezici sergi olarak yer alarak Çin, Hollanda ve Türkiye’de de sergilenecek.

   

  Dr. Hakan Gürsu 2007 yılında Tasarım Oscarı’nı ilk kez Türkiye’ye kazandırmıştı. Kurucusu olduğu inovasyon odaklı tasarım merkezi Designnobis, kuruluşunun 5. yılında Türkiye’nin 40 öncü girişimci şirketi arasında yer aldı.

  Kaynak: AA

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ