Kontrol Kalemi

Trafo Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

Trafo Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

  Tanımı: Trafolar, frekans ve güçte değişiklik yapmadan, akım ve gerilim değerlerini değiştirmeye yarayan hiçbir hareketli parçası bulunmayan bir elektrik makinasıdır.

  Transformatörler , gerilim ve akımın ölçülmesi veya sinyal ve gücün taşınması gibi özel maksatlar için dizayn edilirler.

  Örneğin

  • Ölçü transformatörlerinde primer devrede sekonder devreye mümkün olduğu kadar tam transfer edilmesi beklenir.
  • Sinyal transformatörlerinde sinyal mümkün olduğu kadar bozulmaya uğramadan transfer edilmesi beklenir.
  • Güç transformatörlerinde belirlenen güç frekansında gerilim bir seviyeden diğer bir seviyeye değiştirilerek güç transferinde minumum güç kaybı gerçekleşmesi beklenir.

  Trafoların Yapısı

  Transformatörler üç ana kısımdan meydana gelir. Hiçbir hareketli parçaları yoktur.

  • Manyetik Gövde
  • Primer (birincil) Sargı
  • Sekonder (ikinci) Sargı

  Manyetik Gövde:  Transformatörlerinde genelde silisli ince saçlardan oluşur.

  Silisli Trafo Saçı Örneği

  Primer ve Sekonder Sargısı: Primer ve sekonder sargıları arasında herhangi bir elektriksel bağlantı yoktur. Primer ve sekonder sargıları trafonun yapısına göre kalın kesit, ince kesitli, az sipir sayılı veya çok sipir sayılı sarılabilir. Sargılarda kullanılan iletkenlerin birbiri arasında elektriksel temas yoktur. Bunun için genelde küçük güçlü transformatörlerde vernikli bobin teli kullanılır. Sargılar yanı zamanda gövdedende izole edilir. Bunun için kullanılan malzemeler pres bant, kağıt, mika, plastik, reçine gibi malzemelerdir.

  Vernikli Bobin Teli

  Trafo Nasıl Çalışır ?

  Tranformatöre alternatif gerilim uygulandığı zaman primer sargısından alternatif akımgeçer . Bu alternatif akım nüve üzerinde bir manyetik alan meydana getirir. Nüve üzerinde oluşan bu manyetik akı yine nüve üzerinde sarılmış olan ikincil primer sargısını keserek gerilim indüklenir.

  Frekansta her hangi bir değişiklik yapmadan birincil (primer) sargısından uygulanan alternatik gerilim hiçbir elektriksel bağ olmadan ikincil (sekonder) sargısından aynı , düşük veya yükseltilmiş şekilde alınabilir.

  Transformatör Çeşitleri?

  Transformatörler şekilleri çalışma yapıları na göre çeşitleri fazladır. Kısa kısa ayrı gruplarda inceleyeceğiz.

  Kullanım Amacına Göre Transformatör Çeşitleri

  Faz Sayısına Göre Çeşitleri

  Nüve Tipine Göre Transformatör Çeşitleri

  Soğutma Tipine Göre Transformatör Çeşitleri

  Düşürücü Tip Transformatörler

  Primere uygulanan alternatif gerilim sekonderden alınan gerilimden büyük ise  bu tip trafolar düşürücü trafolardır. Çok yaygın olarak kullanılan trafo çeşitleridir. Zil trafosu, dağıtım trafoları bunlara örnek verilebilir.

  Düşürücü Tip Trafo

  Yükseltici Tip Transformatörler

  Primere uygulanan alternatif gerilim sekonderden alınan gerilimden küçük ise bu tip trafolar yükseltici trafolardır. Bu trafolara örnek olarak iletim hatlarında kullanılan trafolar ve eski tüplü televizyonlarda kullanılan trafolar örnek verilebilir.

  Yükseltici Tip Trafo

  Ölçü Transformatörleri

  Yüksek gerilim ve akımların standart ölçü aletleri ile ölçülmeleri zordur. Bu neden ile bu işlemler için alternatif akımda ölçü transformatörleri kullanılmaktadır.

  Gerilim Trafosu

  Akım Trafosu

  Yalıtım Transformatörleri

  Yalıtım izolasyon transformatörlerinin amacı gerilimi düşürmek veya yükseltmek değildir. Primere uygulanan gerilim sekonderden alınan gerilime eşit olan transformatörlerdir. Genellikle nemli yerlerde insan sağlıgının tehlikeye girebileceği durumlarda koruma amacı ile kullanılır.

  Yalıtım Trafosu

  Oto Transformatörleri

  Primer sargısının bir kısmı veya tamamının sekonder sargı olarakta kullanıldığı ve aynı manyetik alanın etkisinde kalan tip transformatörlerdir. Normal transformatörlerde primer ve sekonder olmak üzere iki ayrı sargı bulunur. Oto transformatörlerde ise tek bir sargı bulunur. Primer ve sekonder sargı görevini yaparlar. Sargı sayısı bire düşürüldüğünde kaçak reaktansları azalmıştır. Oto transformatörlerinde çok sayıda dışarıya uç cıkartılarak değişik değerlerde gerilim elde edilir. Bu bakımdan oto transformatörleri potansiyometre gibi kullanılır.

  Faz Sayısına Göre Çeşitleri

  Tek Fazlı Transformatörler

  Tek fazlı transformatörlerde primer sargısı tek fazlı giriş için tek bir sargıdan oluşur. . Sekonder sargısı birden fazla olabilir.

  Çok Fazlı Transformatörler

  Primeri ve sekonder  iki veya ikiden fazla sargıdan oluşur. Çok fazlı trafolardan en çok üç fazlı sarılmış trafolar kullanılırlar.

  Nüve Tipine Göre Transformatör Çeşitleri

  Çekirdek Tipi Transformatörler

  Bu tip nüveye sahip transformatörler büyük güçlerde ve yüksek gerilimlerde kullanılırlar. Yalıtım için daha fazla alan sunarlar.

  Çekirdek Tip Nüveli Transformatör

  Mantel Tip Transformatörler

  Bu tip nüveye sahip trafolar genellikle düşük güçlü transformatörlerdir. Yapısı gereği sargılar daha korunaklı ve mıknatıslanma akımları daha düşüktür.

  Mantel Tip Nüveli Transformatör

  Mantel Tip Nüveli Transformatör

  Dağıtılmış Tip Transformatörler

  Dağıtılmış tip transformatörler nüveleri üstten bakıldığında “+” şeklindedir. Boşta çalışma akımları ve iç gerilim düşümleri azdır ve soğutulması kolaydır.

  Dağıtılmış Tip Nüveli Transformatör

  Soğutma Tipine Göre Transformatör Çeşitleri

  Kuru Tip Transformatörler

  Kuru tip transformatörlerde soğutma için yağ kullanılmaz soğuma kendiliğiden yada bir fan yardımı ile yapılır. Kuru tip dağıtım trafoları genellikle yar alrı trafo merkezlerinde kullanılırlar.

  Kuru Tip Dağıtım Trafosu

  Yağlı Tip Transformatörler

  Yağlı tip transformatörler genellikle çekirdek tipi nüveye sahiptir.Yaygın olarak iletim ve değıtım transformatörleri olarak kullanılırlar. Nüve ve sargılar tamamen yağın içerisinde bulunur. Kullanılan yağın amacı trafonun soğutulması içindir.

  Yağlı Tip Dağıtım Trafosu

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Seox dedi ki:

   Çok harika bir makale olmuş

  BİR YORUM YAZ