Kontrol Kalemi

Studio 5000 Yazılımı, Otomasyon Sistemi Tasarımını Kolaylaştırıyor

Studio 5000 Yazılımı, Otomasyon Sistemi Tasarımını Kolaylaştırıyor

  En son özellikler tasarım sürelerinizi kısaltacak ve güvenliğin iyileştirilmesine yardımcı olacak

  Mühendisler her zaman otomasyon sistemlerini daha hızlı tasarlama ve yapılandırma yükünün altındadır. Tasarım ve yapılandırma süreçlerine akıcılık kazandırmak üzere Rockwell Automation; Rockwell Software Studio 5000 tümleşik geliştirme platformunu geliştirdi. Mühendislik gereçleriyle entegrasyonu geliştirilmiş olan yazılım, artık özel kodların yerini alması için önceden geliştirilmiş uygulama içeriğinin eklenmesi ve güvenliğin arttırılmasına yönelik olarak eklenen yeni özelliklere sahip.

  Studio 5000 Architect uygulaması artık EPLAN ve AutoCAD gibi popüler mühendislik uygulamalarıyla iş birliği içerisinde veri alışverişinde bulunabilmekte. Bu çift yönlü veri aktarımı özelliği; mühendislerin mühendislik gereçlerine ait kontrol verisini, Studio 5000 yazılımına girmeleri gereğini azaltarak işe başlama süresini hızlandırır.

  Rockwell Automation İşletme Müdürü Andy Stump; “ECAD gereçleriyle entegrasyonun iyileştirilmesi sayesinde mühendislik süreçleriniz hem tasarım aşamasında hem de gelecekte yapılması olası değişiklikler sırasında, çok daha kısa sürebilmektedir,” diyerek ekliyor; “ayrıca hata riskini de azaltıyor ve kullanıcılara kendi tercih ettikleri mühendislik gereçlerini kullanabilme konusunda daha rahat davranabilme özgürlüğü tanıyor” dedi.

  Rockwell Automation bunların yanı sıra Studio 5000 Application Code Manager uygulamasına önceden geliştirilmiş uygulama içeriğini de ekledi. Mühendisler zaman kazanmak için özel kodların yerine bu içeriği kullanabilecek ve sistemlerini daha kolay bir şekilde standardize edebilecekler. İçerik, başlarda Rockwell Automation‘ın kontrol kodu proses obje kütüphanesi ve makine yapımcısı (machine builder) kütüphanelerini, HMI ara yüz unsurları (faceplates), alarmlar, faaliyet ve geriye dönük etiketlemeleri kapsıyor olacak.

  Rockwell Automation Uygulama IP Üst Düzey Yöneticisi Joachim Thomsen; “Müşterilerin uygulamalarına göre özel olarak şekillendirilmiş daha çok standardize kod eklemeye devam edeceğiz. Zamanla, bu bizim müşterilerimizin programlamaya yaklaşımlarını değiştirecektir. Çünkü kodu kendileri yazmaktansa daha önceden hazırlanmış olan içeriği daha hızlı bir şekilde kullanabilmekteler. Nihayetinde, daha hızlı pazara sürme süresi ve tasarım standartlaştırılmasında artış ve mühendislik süreçlerinin maliyetlerinin azalmasını sağlanmaktadır” dedi.


  Güvenliğin artırılmasına yardımcı olmak üzere, Rockwell Automation Studio 5000 Logix Designer uygulamasına lisans bazlı içerik koruması da eklendi. Bu özellik üreticilerin Logix içeriklerinin tasarım ve işlerliğini korumalarına, objelerin kaynak kodlarını kimlerin görüntüleyebileceğini veya değiştirebileceğini belirleme imkânı sağlayarak, yardımcı olmaktadır. Ayrıca yetkisi olmayan makinelere kodların kopyalanması da engellenmektedir. OEM’ler için, bu şekilde kullanıcıların kendi yaratmadıkları makineler üzerine kodları kopya etmelerinin önüne geçilmektedir.

  Bunun yanı sıra, Logix kontrolörleri artık sistem değişikliklerini denetliyor olduğundan kullanıcılar bu kayıtların güvenli bir şekilde Studio 5000 Logix Designer uygulaması içerisinde görüntüleyebilmekteler. Bu özellik mühendislere kontrol sistemlerini daha etkin bir şekilde yönetme imkânı sağlamakta.
  Studio 5000 View Designer uygulaması konfigürasyon sürecini kolaylaştırmaya yardım eden yeni bir grafik ekleme özelliğine sahip. Kullanıcılar kendi yeniden kullanılabilir grafiklerini oluşturabilir, bunları özel Logix veri tiplerine kolaylıkla bağlantılandırabilir ve yapılandırabilirler. Bunların yanı sıra Studio 5000 View Designer uygulaması artık çoklu dil desteğine sahip ve kullanıcılar operatör terminalleri üzerinden dil değiştirebiliyorlar.

  Rockwell Automation, Studio 5000 yazılımına görsel tasarım özellikleri de ekledi. Yeni Studio 5000 Logix Emulate uygulaması ile mühendisler uygulamaların test, doğrulama ve optimizasyon süreçlerini yürütebilirler ve tüm bunları fiziksel donanımdan bağımsız olarak gerçekleştirebilirler. Bu da proje maliyetlerinin azaltılmasına ve geliştirme sürelerinin kısaltılmasına imkân tanır. Studio 5000 Logix Emulate uygulaması üçüncü parti simülasyon uygulamalarına ve operatör eğitim sistemlerine de uyumludur, dolayısıyla prosesin tamamı simüle edilebilir ve takımlar daha güvenli olan sanal ortamda eğitilebilirler.

  Ayrıntılı bilgi ve iletişim için;
  Hülya Kalyoncu; [email protected]
  Rockwell Automation
  Pazarlama İletişim Müdürü
  Tel:        +90 216 569 84 00
  Mobile:  +90 530 100 28 30

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ