Kontrol Kalemi

Python programlama dili nedir? Neden bu kadar önemli?

Python programlama dili nedir? Neden bu kadar önemli?

  Geçtiğimiz 4-5 yıl içerisinde teknoloji alanında devrim sayılabilecek gelişmeler yaşandı. Özellikle mobil cihazlarda meydana gelen gelişmeler neticesinde artık hayatımızda geçmişe nazaran geri dönülemeyecek değişimlerin olduğunu net bir şekilde günlük hayatımızda hissetmeye başladık.

  Bunların en önemlisi elbette ki bahsettiğimiz üzere mobil cihazlar ile yapabildiğimiz harika şeyler olarak görülüyor. Herkes günümüzde hemfikirdir ki cebimizde taşıdığımız akıllı cep telefonları sayesinde geçmişte bilgisayarlar ile yapamadığımız bazı şeyleri bile saniyeler içerisinde yapabilmemiz mümkün hale gelmiştir.

  Peki bu işlemlerin arka planına nasıl geçilebilir? Bu harika cihazlar ile yapılabilecek ve bunların ötesinde de özellikle son dönemlerin en popüler konularından olan yapay zekâ ve makine öğrenmesi gibi konuların mutfağında neler yapıldığını öğrenmek için ilk etapta yapılması gerekenler nelerdir?

  Bu noktada özellikle yazılım alanıyla az da olsa ilgiliyseniz bu devrimsel gelişmelerin arkasında Python programlara dilinin olmasıdır.

  Python programlama dili, ilk olarak 1990 yılında Guido van Rossum tarafından geliştirilmiş bir dildir. Peki, Python’u özellikle yapay zekâ işlemlerinin merkezine oturtan özellikleri nelerdir? Python bilmek neden bu kadar önemlidir? Dilerseniz kısaca bunlardan bahsedelim.

   

  Python neden önemli bir yazılım dili?

  Python’u bu denli önemli kılan ilk özelliği diğer yazılım dilleri ile karşılaştırıldığında programcıya sunmuş olduğu pratik olmasıdır. Zira, programlama ile az da olsa ilgilenen pek çok kişinin de bileceği gibi C veya Java gibi programlama dili ile işlem gerçekleştirmiş kişilerin kolayca anlayabileceği üzere bu dillerde bir işlem yaptırmak için satırlarca kod yazılması gerekliliğin var olduğudur. Ancak Python programlama dilinde kodlamasını yaptığınız uygulamadaki işlemleri konuşma dilinde kolay bir şekilde programlamanızın mümkün olmasıdır.

  Hal böyle olunca bu dili öğrenmek de diğer yazılım dillerine kıyasla oldukça kolay olmaktadır. Python’u kullanarak diğer yazılım dillerinde satırlar uzunluğunda yazacağınız bir kodu 3-5 satıra indirmeniz mümkün olmaktadır.

  Python’un bir diğer özelliği de taslak olarak bazı uygulamaların yer aldığı kütüphane seçeneğinin oldukça geniş olmasıdır. Bu haliyle de yazılımcılara ayrı bir pratiklik sağlamakta ve her yazılımda sürekli yapılan birtakım işlemlerin taslak olarak uygulamaya eklenmesine olanak tanımaktadır.

  Ayrıca Python yazılım dili nesne yönelimli bir dildir. Bu nedenle günümüzün en popüler alanlarından biri olan nesne yönelimli programlama işlemlerinde de en kolay kullanılan yazılım dili olmasını sağlamıştır.

  Bununla birlikte yapay zekâ ve derin öğrenme gibi konular için de en pratik şekilde kullanacağınız yazılım dili yine Python olacaktır. Zira dilin altyapısı tamamıyla bu alanlara uygun bir şekilde geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam edilmektedir.

   

  Basit Python test uygulamaları

  Bu denli pratik olması nedeniyle günümüzün en popüler yazılım dillerinden biri olmayı başaran Python, kullanıcılarına müdahale etme imkânı sağlaması nedeniyle her an gelişimine devam eden bir yazılım dilidir. Bu özelliği sayesinde Python’u tam manasıyla öğrenmek mümkün olmamaktadır.

  Ancak bu noktada özellikle eğlenceli bir şekilde Python bilgisinin test edilebileceği bir uygulama olan Flatfy Play internet sitesini tavsiye edebiliriz. Bu site üzerinde yer alan 12 farklı Python kodlama sorusuna doğru cevap vererek Python bilginizin düzeyini ölçmek mümkün olmaktadır.

  Bu denli gelişime imkân sağlayan ve yukarıda belirttiğimiz avantajlarının yanı sıra daha pek çok farklı avantajlar sunan bir yazılım dili olan Python’un öneminden kısaca bu şekilde bahsetmek mümkündür.

  Bunun yanı sıra özellikle internet tabanlı uygulamaların birçoğunda pratik bir şekilde kullanım olanağı sunan Python’ın mucidi olan Guido van Rossum 2005-2012 yılları arasında uzun bir süre Google’da çalışmıştır.

  Google, Apple, Facebook, Twitter ve diğer pek çok dünya devi firmaların tamamında Python uygulamaları yapılmakta ve dünyanın en büyük firmaları Python destekli yazılımlar kullanmaktadır. Hal böyle olunca da Python, özellikle yazılım alanında kariyer düşünen kişilerin en birinci hedefi haline gelmektedir.

  Her ne kadar ülkemizde dışarıdan bakıldığında konu ile ilgili bir bilgi edinme kaynağı kıtlığı olduğu görülse de özellikle yukarıda belirtilen Flaty Play oyunu sayesinde sadece Türkiye için değil dünyanın diğer pek çok ülkesinden bu oyunu oynayan kişilerin Python bilgileri ile karşılaştırma yapma imkanına sahip olacaksınız.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ