Kontrol Kalemi

Lunaparklarda Emniyet

Lunaparklarda Emniyet
  “Pilz çalışanları ne yaptığımızı tam olarak biliyor, emniyet standartları konusunda tüm güncel bilgilere sahip ve kısa süre içinde yüksek işlevselliğe sahip uygulamaları programlayabiliyor”.
  Ronald Braun, Liliputbahn elektrik ve otomasyon teknolojisi teknik danışmanı.
  Viyana Prater Park’ta yoğun sezon: Yaz günlerinde tüm dünyadan gelen on binlerce ziyaretçi, bu geleneksel lunaparkın dönme dolabı etrafında toplanıyor. Dev salıncak, atlıkarınca ya da hız treni… Viyana Prater Park’taki makineler hem gençlere hem de yaşlılara gerçek bir heyecan yaşatmak için çok güçlü merkezkaç kuvveti ve yüksek hız kullanır. Emniyet, bu parktaki en büyük önceliktir.
  Lunapark makineleri – emniyetli adrenalin pompası
  “Donau Jump” su oyuncağındaki bir kontrol sistemi, bir başlatma hatası yüzünden sezondan kısa bir süre önce arızalandığında hızlı bir hamle gerekiyordu. Tesis 20 yıllıktı ve o zamana kadar iki gereksiz standart kontrol sistemi tarafından idare edilmişti. İki işlemciden biri, sömestr tatili sonrasında çalışmadı. Viyana Prater Park’taki birkaç makine Pilz tarafından zaten yeni modernleştirilmiş ya da yeni otomatikleştirilmiş olduğundan, bu projede de Pilz’in kullanılmasına karar verildi.
  Elimizde devre şemaları olmamasına ve zamanımızın da çok kısıtlı olmasına rağmen, makine sadece bir haftada, PSS 4000 otomasyon sistemi ile yeni emniyetli kontrol teknolojisine yükseltildi. Modüler tasarım ve hepsinden önemlisi sistemde bulunan analog çıkışlar, bu seçimde rol oynayan önemli faktörlerdi. Analog çıkışlar, hidrolik motorun çalıştırılması için gereklidir. Bu da giriş/çıkış alanındaki konveyörü çalıştırır. PSS 4000’in başka bir avantajı da kontrol sistemlerinin ve karşılık gelen I/O modüllerinin kompakt tasarımı; çünkü bu, kontrol kabininde ciddi bir yer tasarrufu sağlar.
  PSS 4000 emniyetli pozisyonu ve hızı garanti eder 
  PSSuniversal PLC kontrol sistemi, işletme içinde emniyetli pozisyon izlemeyi garanti eder. Yüzen kütük sandallarının pozisyonları işte böyle izlenir (yolcular, su üzerindeki gezileri boyunca oturur). Eğer bir sandal belirli bir bölümü zamanında geçemezse, takip eden kütük sandalıyla birlikte olan sürücü kayışı, sensörler sektörün temiz olduğunu kaydedene ve PSSuniversal PLC kontrol sistemi devam etmesi için yeşil ışık verene kadar durur. PSS 4000 aynı zamanda, istasyon alanındaki konveyörün hızını ve böylece ayrıldıkları zaman kütük sandallarının zamanlamasını da düzenler. Böylece 8,7 saniyelik asgari mesafe korunmuş olur. Ayrıca su havzalarındaki seviyeleri izler ve ilk sektördeki kütük sandallarını sayar. Bir Pilz PMI, aynı zamanda bir operatör terminali olarak da monte edilir. Böylece mükemmel bir teşhis ve yüksek kullanılabilirlik sağlanmış olur.
  Kaynak: Pilz Türkiye
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ