Kontrol Kalemi

KOSB’ye kurulacak santralde Prysmian Group Türkiye imzası

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulacak 18 MegaWatt-Peak enerji üretim kapasitesiyle, sanayi bölgesinin elektrik ihtiyacının yaklaşık %10’unu karşılayacak olan güneş enerjisi santralinde kullanılacak kablolar, Türkiye’de ulaşımdan inşaata birçok önemli projeye kablo tedarikinde bulunan Prysmian Group Türkiye tarafından tedarik ediliyor.

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Prysmian Group Türkiye, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaya devam ediyor.

Türkiye’nin enerji verimliliği dalında öncü ve sayılı firmalarından Efektif Endüstriyel Enerji A.Ş.’nin projelendirmesi ve kuruculuğu (EPC’liği) altında 320 bin metrekarelik alanda hayata geçirilerek, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nin tüketiminin %10’unu karşılayacak 18 MWp büyüklüğünde güneş enerjisi tesisi Seferoğlu Elektrik A.Ş.’nin yenilenebilir enerji alanında yatırımlarından bir yenisi olacaktır. Proje, Organize Sanayi Bölgeleri içerisinde aynı lokasyonda 18 MWp büyüklüğünde olması ve hayata geçiriliş modeli ile Türkiyede bir ilk olacaktır. Proje, 7 MWp’i Kayseri Organize Sanayi Bölgesi ve 11 MWp’i Seferoğlu Elektrik A.Ş. mülkiyetinde olmak üzere iki parçadan oluşmakta ve ülkemizi yenilenebilir enerjiyle tanıştırarak ülke ekonomimize katkı sağlamayı hedeflemektedir.

prysmian-solar-panel

Prysmian Group Türkiye’nin de Fotovoltaik(PV) kabloları ile birlikte kontakt ve konnektörlerini de temin edeceği, minimum 25 yıl ömrü bulunan 18 MWp’lik tesis sayesinde, yılda yaklaşık 25.000 MWh enerji tasarrufu yapılırken, CO2 salınımının önüne geçilerek ekolojik sisteme katkıda bulunulması hedefleniyor. Proje kapsamında devreye girecek olan santralin toplam maliyetinin 6 ila 7 yıl arasında geri kazanılması öngörülüyor. “Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz” misyonu kapsamında ülke çapında önemli projelerde yer alan Prysmian Group Türkiye, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Tesisi’ne, Almanya’da üretimi hali hazırda süren 160 km uzunluğundaki kablonun bir bölümünü kasım ayında, diğer bölümünü ise yıl sonuna kadar teslim etmeyi hedefliyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Türk Prysmian OEM&Özel Kablolar Satış Direktörü İlhan Öztürk, “Prysmian Group güneş enerjisi sektöründe tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki projelerde de güvenilir ve uzun ömürlü ürünleri ve çözümleri ile projelerin tercih edilen lider markası olma özelliğini koruyor. Bu sektörde diğer ülkelerdeki tecrübemizi iş yaptığımız partner firmalarımız ile paylaşarak onların da işlerine değer katmak için tüm kaynaklarımızı seferber ediyoruz. Ülkemizde gelişmekte olan bu ve bunun gibi sektörlerin en başından itibaren altyapısının sağlam olması, daha sonra yaşanabilecek problemlerin önüne geçilmesi açısından en önemli faktördür. Prysmian ürünleri daha önce uzun yıllar kullanılmış, kullanım sonrası performansları test edilmiş ve onaylanmış ürünlerdir. Yapmış olduğumuz bu testler bize ürünlerimizin TÜV şartlarının çok üzerinde performans verdiğini ve dolayısıyla ömrünün de istenilenin çok üzerinde olduğunu göstermiştir. Biz, güneş enerjisi için sunduğumuz kablo çözümlerini sadece TÜV ile sınırlamayıp ayrıca daha da zorlayıcı olması amacı ile VDE uygunluğu ile de sertifikalandırıyoruz. Böylelikle hem sertifikasyon, hem de gerçek saha şartlarında test edilmiş ürünler ve gerekse geçmiş tecrübelerimizle müşterilerimizin işlerine değer katmaya devam ederken ayrıca rakiplerimize göre her anlamda farklılaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Solar enerji teknolojisi konusunda uzman olan Prysmian Group, bugüne kadar dünya çapında birçok prestijli solar projesine de imza atıyor. Prysmian Group, yenilenebilir enerji alanında lider olduğu Almanya’da solar enerji teknolojisine uygun gerçekleştirdiği üretimleriyle grup içinde ön plana çıkıyor. Bu projelerden bazıları ise şunlar: Budweis, Çek Cumhuriyeti (Kurulu enerji: 3426kWp), Fuente Alamo, İspanya (Kurulu enerji: 5400 kWp) Vilgertshofen, Almanya (Kurulu enerji: 4358 kWp) ve Weeze, Almanya (Kurulu enerji: 14026kWp).

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ