Kontrol Kalemi

IKEA Rüzgar Enerjisine Büyük Yatırım Yaptı

IKEA Rüzgar Enerjisine Büyük Yatırım Yaptı

  IKEA Amerika’da 98 MW kapasiteli rüzgar çiftliği satın alarak en büyük yenilenebilir enerji yatırımını gerçekleştirdi. İsveçli uluslararası mobilya mağazası IKEA, Amerika’da Şikago’ya 110 km uzaklıktaki Hoopestown bölgesinde 98 MW kapasiteli rüzgar enerjisi çiftliği satın aldığını açıkladı. IKEA’nın satın aldığı en büyük yenilenebilir enerji yatırımı olan bu satın alma 2 milyar dolara maloldu. Kurulumu halen sürmekte olan Hoopestown rüzgar projesi 49 adet iki MW’lık Vestas türbinlerinden oluşuyor ve 2015 yılında tamamlanması bekleniyor.

  IKEA Group Sürdürülebilirlik Ofisi başkanı Steve Howard konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada yaptıkları bu yatırımdan dolayı memnun olduğunu belirterek, “ Bu iş için harika, enerji güvenliği açısından harika ve çalışmalarımız açısından harika. En önemlisi de iklimimizin geleceği açısından harika” dedi.
  Şirket yetkilileri bu yatırımın çevresel nedenlerinin yanında aynı zamanda iyi bir yatırım olduğuna da dikkat çektiler.
  Hoopestown rüzgar tesisinin yılda 380 bin megavat saatten fazla elektrik üretmesi bekleniyor. Bu da IKEA’nın toplam elektrik tüketiminin % 18’ini karşılayacak düzeyde.
  Çoğu Avrupa`da olmak üzere, 43 ülkede 235 mağazası bulunan IKEA Group, son süreçte dünya genelinde sekiz ülkede rüzgar enerjisi yatırımı yaptı. Mevcut durumda IKEA 206 rüzgar türbini ve 550 güneş paneli yatırımına sahip. 2013 yılında IKEA yenilenebilir enerji kaynaklarından toplam 1 milyon 425 bin megavat saat elektrik elde etti. Böylece etkin olarak uyguladığı enerji verimliliği uygulamalarıyla beraber, enerji ihtiyacının % 37’sini yenilenebilir kaynaklardan karşıladı.
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ