Kontrol Kalemi

İdrardan Elektrik Üretildi

İdrardan Elektrik Üretildi

  Bath Üniversitesi’ndeki araştırmacıla, idrardan elektrik üreten yenilikçi minyatür yakıt hücresi geliştirdi.

  Yaklaşık olarak 8 Tl ve 2,5 cm’lik boyutuyla ucuz ve küçük olan bu yakıt hücresi enerji ihtiyacı olan uzak bölgelerde çok gerekli olan enerji ihtiyacının karşılaya bilen ve çevreye zararsız bir çözüm olabilir.

  (Sol sağa): Doktora Öğrenci Jon Chouler; Kimya Mühendisliği, Dr. Mirella Di Lorenzo Bölümü Kıdemli Öğretim Görevlisi; Kimya Bölümü, Dr. Petra Cameron Kıdemli Öğretim Görevlisi.

  (Soldan sağa): Doktora Öğrenci Jon Chouler; Kimya Mühendisliği, Dr. Mirella Di Lorenzo Bölümü Kıdemli Öğretim Görevlisi; Kimya Bölümü, Dr. Petra Cameron Kıdemli Öğretim Görevlisi.

  Uygulamada, idrar reaksiyon gerçekleşmesi için mikrobiyal yakıt hücresinin geçecek. Buradan, elektrik saklı veya doğrudan elektrikli cihazları güç sağlamak için kullanılabilir bakteri tarafından üretilir.

  Tek bir mikrobiyal yakıt hücresi bir cep telefonunu çalıştırmak için yeterli oluyor. Bir metre küp idrar ile 2 watt enerji üretebiliyor. Bu üretim kapasitesi güneş, hidrojen gibi diğer alternatif enerjilerle karşılaştırılamayacak kadar küçük.

  Ekiğ şimdi tasarımı geliştirerek daha güçlü mikrobiyal yakıt hücresi tasarlamayı planlıyor.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ