ZVS(sıfır gerilimde anahtarlama) sürücü devresi yardım

tesla123

Üye
FSW2MICGNBEVVKF.LARGE.jpg

Merhaba arkadaşlar proje ödevi için bu devrenin çalışma prensibi hakkında teknik bilgiye ihtiyacım var. İnternette doğru düzgün kaynak bulamadım.Devre genel olarak TV trafosununu sürerek çıkışından yüksek gerilim üreten bir sürücü devresidir. Devrenin çalışması ile ilgili az bilgiye sahibim. Güç elemanlarının devrede üstlendiği roller nelerdir bunları bilmem gerekiyor. Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler.

Bu devre flipflop gibi çalışan devredir mosfetin birisi iletimde iken diğeri susar daha sonra susan iletime geçer çalışan susar bu şekilde sürüp gider trafoda ac akım vardır ordatan + akım verilmiştir bobinler
birbirine tersdir birisi iletimde iken bobin manyetizması NS kutuplu ilen diğer bobin iletime geçince SN
olur frekansı trafonun doyum ve sarım sayısı belirler ve rezonans kondansatörü.

-Devreye ilk akım verildiğinde mosfetleden bir tanesi iletime giriyor.
-Bobin karşılıklı olduğu için birisi iletime geçerken diğerinin ucunda +12v - 12 =0v yada daha az.
diyot sayasinde diğer mosfetin gateine 0V gider ve diğer mosfeti susturur.
-Trafo doyuma ulaştığı an mosfeti susturan 0V artmaya başlar ve diğer mosfetin gateinde akım yükselir ve diğer mosfet iletime geçer diğer mosfet iletime geçtiği için diyot iletimde olan mosfetin gateinin akımını 0 vıolta dülmesine neden olur ve aynı şey devam edip durur.

Rezonans kondansatörü frekansı düşürür (must be yazan yer) aniden voltajın yükselip zalmasını engeller , düzene sokar ama olmasa da çalışır verim azalır.

Son düzenleme:
Mosfetli Push pull trafo sürme devresi. Fakat osilatör kısmını çözemedim. eğer 400v diyotlar yerine kondansatör olsaydı. O zaman 2 tarnsistörlü astable osilatör olmuş olacaktı. Şunun gibi.
tim20[1].gif

Çok teşekkürler arkadaşlar. Devredeki toroid 47-200 mikrohenry olan tam olarak ne işe yarıyor? Kullanılan dirençler akım sınırlamak için mi yoksa mosfetteki kapasitif etkiyi azaltmak için mi kullanılıyor? Son olarak trafonun çıkışından yüksek frekans sinüs mü yoksa kare dalga mı elde ediliyor?

Eğer girişe kuvvetli bir güç kaynağı koyarsan mosfetler taşyabileceği amperden fazlasını yüklenebilir , bunu kaynak makinasında vs. akım feedbacki ile çözmek mümkün bu devrede de amper feedbaki yapılabilir ama devre karmaşıklaşacak adamlar bunu çözmek için manyetizmanın bir kısmını dışarı verirler işte oradaki bobin bu işe yarıyor mosfetler patlamasın diye uH arttıkça çekilen güç azalır. Ayrıca toroidin büyüklüğüde önemli (doyum meselesi)

Ama girişe düşük güçlü güç kaynağı verirsen bobine gerek olmaz.

470ohm dirençler mosfeti iletime geçirebilmek için pozitif akımı sağlıyor.

10k ise diyotlar iletime geçtiğinde 0.8v az ilettikleri için gate voltaıjını 0.8v den de aşağı inmesini sağlıyor mosfet iltimden kesildiği zaman .

Transistör çıkışları kare dalga. 47 -220 uh şok bobinidir.

Merhaba arkadaşlar devre ile ilgili daha fazla detaylı bilgilere ihtiyacım var. Cevaplandırırsanız sevinirim.

1) bu devrede ırfp250 mosfeti neye göre seçiyoruz? Neden ırfp250 kullandık. Onun yerine başka bir mosfet kullanılabilir miydi?

2) Aynı şekilde neden fast diyod kullandık? Başka bir diyod kullanılabilir miydi? Fast diyodun devrede kullanım amacı nedir?

3) mosfetin iletime geçmesi ve kesimde olma kısmını tam anlayamadım. Mosfeti iletime geçirmek için neden pwm sinyali kullanılmadı?

4) devrede ben 24 volt kullandım. Zener diyotlar gate ucunu neden 12 volta eşitliyor?

5) dirençlerin devrede kullanım amacı nedir?

6) trafonun çıkışından yüksek frekans mı elde ediyoruz?

7) son olarak indüksiyon ısıtma yapmak istedim. Primer saygıyı devreye bağladığımda kondansatör çok fazla ısındı ve baskı devrenin bazı kısımları yandı. Bunu önlemek için kondansatör sayısını artırıp daha sonra paralel bağlamak mı gerekiyor?

Merhaba arkadaşlar devre ile ilgili daha fazla detaylı bilgilere ihtiyacım var. Cevaplandırırsanız sevinirim.

1) bu devrede ırfp250 mosfeti neye göre seçiyoruz? Neden ırfp250 kullandık. Onun yerine başka bir mosfet kullanılabilir miydi?

2) Aynı şekilde neden fast diyod kullandık? Başka bir diyod kullanılabilir miydi? Fast diyodun devrede kullanım amacı nedir?

3) mosfetin iletime geçmesi ve kesimde olma kısmını tam anlayamadım. Mosfeti iletime geçirmek için neden pwm sinyali kullanılmadı?

4) devrede ben 24 volt kullandım. Zener diyotlar gate ucunu neden 12 volta eşitliyor?

5) dirençlerin devrede kullanım amacı nedir?

6) trafonun çıkışından yüksek frekans mı elde ediyoruz?

7) son olarak indüksiyon ısıtma yapmak istedim. Primer saygıyı devreye bağladığımda kondansatör çok fazla ısındı ve baskı devrenin bazı kısımları yandı. Bunu önlemek için kondansatör sayısını artırıp daha sonra paralel bağlamak mı gerekiyor?
Merhaba konu çok eski , ancak bu soruların cevaplarını bulabildeyseniz yazar mısınız

bildiğim kadarıyla;

1) irfp250'nin Rds(on) değeri düşük, taşıyabildiği akım ve DS voltajı yüksek olduğu için seçilmiş. çıkıştaki yükün gücüne göre irfz44 gibi bir mosfet bile kullanılabilir çok sıkıntı olacağını sanmıyorum.

2) devre 20 ila 80 kHz gibi yüksek bir frekansla çalıştığı için hızlı diyot kullanılmış. 1n4007 gibi diyotlarla verimli çalışmayabilir.

3) devre ilk çalıştığında iki mosfetin gate ucuna aynı anda voltaj gelir ancak devre elemanları mükemmel yapılmadığı için biri daha önce iletime geçer. biri iletimdeyken öteki kesimdedir bu durum döngü halinde devam eder. pwm uygulamak için osilatör entegresi yada uC gerekli burada LC tank devresi mosfetlerin açılıp kapanmasıyla doldur boşalt yaparak sinüs formunda sinyal üretir bu sinyaller aynı zamanda mosfetleri döngü halinde açıp kapatır.

4) mosfetlerin gate ucunun bozulmaması için zener diyot gate gerilimini 12v olarak sabitler.

5) 470 olanlar gate ucuna giden akımı sınırlamak için, 10k olanlar mosfet kesimdeyken gate ucunu gnd'ye vererek boşaltmak için

6) çıkışta 20-80 khz arası yüksek frekans elde ediyoruz

7) belki de ısıttığınız demir parçası primer sargıyı da çok fazla ısıttığı için kapasitörleri ısıtıp bozmuş olabilir. kapasitörleri paralel bağlarsanız kapasite büyüyüp frekans küçülecek LC empedansı düşecek çıkıştaki osilasyon daha güçlü hale gelecek. primer bobin için litz teli, kapasitör olarak mkp tip kullanmanızı öneririm.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,166
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri