Yurt Dışı Alışveriş Vergisi (Aliexpress)

karadvt

Üye
Aliexpressten aldığım bir ürüne uygulanan vergiyi sizinle de paylaşmak istedim (Kanun yürürlüğe girmeden epey önce almıştım ama henüz gelmemişti). Ben bunun adına vergi dendiği için vergi dedim ama bence bu kesinlikle vergi değil. Buna başka bir isim vermek gerek. Daha çok şey söylenir de neyse...

Diyeceğim şu ki: Ben bunları alıp satmıyorum. Hobi amaçlı alıyordum. Alıp bir şeyler yapıp para kazanmak için emek verenlere Allah sabır versin.

Buyrun: 8,8 TL'lik ürüne alınan para, 7,31 TL.

SmartSelectImage_2019-06-17-19-53-14.png

20190617_195407.jpg

Ekli dosyalar

arkaplan

Profesyonel Üye
bu zamana kadar niye düşünmemişşiz demişlerdir .
para suyu ?

bir de gerçek şu vardı . evine kadar geliyor ( bedava ) ve saçma sapan ürünler alınıyordu .
şimdiki bu durumda ( extra kdvli ürünler haricinde ? tüm paketler adrese teslim edilmesi gerekir .
kargo merkezine gitmeden ( bu da artı masraf demek )

bu ürün gelen pakette kaç dolar yazılmıştı ?

örnek : ürünün cinsine fiyatına göre değişebilir vergiler değişebilir .
ek vergiler .

örnek.png

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

karadvt

Üye
1.45 dolar yazılmış pakete. Saçma sapanı yok ki. Benim için ihtiyaç olmayan baskasi için ihtiyaç olabiliyor.

Sonuçta ptt de bir anlasma kapsamında getiriyordu bedava ürünleri de. Kar üstüne kar olmuş oldu.

Bundan sonra en iyisi ürünleri topluca tek pakette almaya özen göstermek ve fiyati düşük tutturmak galiba.

Bu durumda isler de karışabilir ki isin ÖTV kısmı var.

Velhasılı kelam yapacak bir sey yok. Satın alan söke söke ödeyecek. Bir de bu tip seylerin kararname ile getirilmesi doğru değil. Vergi gibi önemli bir konunun kanunla getirilmesi gerekir.

Ar-kur-Tek

Paylaşımcı üye
PTT yada devlet uyanıklığı 4.5 TL gözüken gümrük sunum ücretinde yapıyor.

Gümrük sunum ücreti vergi değildir ki resimde de ücret olarak geçiyor.Devletin alınan üründen vergi alması kadar doğal şey yok onunda tarifesi belli %28 ve 20.Buna kimse de itiraz etmiyor zaten.

Lakin bu ücret nedir yahu? elin Çin'lisi dünyanın bir ucundan ücretsiz kargolama yapıyor ama bizim ptt gümrük işlemi için ürün fiyatına yakın hizmet bedeli istiyor.

Bunun tek mantıklı açıklaması tüketiciyi düşük ücretli ürün alımından vaz geçirirerek ithalatı bir nebze düşürmek ve PTT'nin iş yükünü azaltmak mantığını güdüyor olmaları.Muhtemelen Türkiye'ye giren kargoların çoğu 1 Dolar civarı olduğu ve sayısı fazla olduğu için PTT bunlarla uğraşmak istemiyor.