Yg tesisin aylık raporlanması hakkında.

1-Trafo merkezindeki bütün metal aksam topraklaması
2-Bütün teçhizat adreslenmesi
3-Trafo koruma ve işletme topraklaması bağlantıları
4-Trafo merkezi ve varsa ENH direkleri topraklama direnci
5-Topraklama geriliminin izin verilen dokunma gerilimine göre kontrolü
6-Akü ve redresör kontrolü
arkadaşlar aylık raporlama formunda emonun bu 6 madeyi nasıl kontrolu yapılıyor, topraklanmayla ilgişli yazanlar yıllık yapılan topraklama ölçüm raporuna esas alınarak mı uygun olup olmadıgı belirlenecek ,?
techizat adreslenmesi nasıl yapılmalı ?
akü ve redresör kontrolü nasıl yapılıyor bunla iligili videolu anlatım varsa yada bilgi verirseniz sevinirim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba, öncelikle bu formun aylık olduğuna dair bir bilgim yok. Biz bu bakımların çoğunu yıllık yapıyorduk. Zaman zaman gözle muayene yapardık fakat rapora işlemezdik. Şİmdi sırayla bildiğim hatırladığım kadarı hakkında bilgi vereyim;
1. madde açık burada gerçekten de bütün metal aksamın koruma topraklamasını ölçmeniz lazım. EMO'nun örnek raporundaki hesaplamalarla uygunluğuna karar verebilirsiniz. Tesisinizin topraklama sistemine göre sonuç değişmektedir.
2. Adresleme şu şekilde yapılır; techizatın kimlik numarası ve bulunduğu yerin kimlik numarası kaydedilmeli. Bu numaraları siz verirsiniz.
TRB1: trafo binası 1
AKÜO1: akü odası 1 gibi (tamamen uydurdum, sayısal adresleme de yapabilirsiniz.)
Bizim tesiste A trafosu, B trafosu, A panosu B panosu vs. şeklindeydi.
3. Topraklama bağlantıları gözle muayene edilir. Gevşeme, paslanma vs.
4. Trafo merkezi ve varsa ENH direkleri topraklama direnci dediği için koruma topraklaması olduğunu düşünüyorum,
5- Dokunulacak herhangi bir metal aksamda oluşan gerilimin izin verilen dokunma gerilimine göre uygunluğunu kontrol etmelisiniz. Açma elemanınızın değeri ve topraklama direnci ile dokunma gerilimini bulabilirsiniz. İzin verilen dokunma gerilimini de yönetmelikteki hesaplarla bulabilirsiniz. Bunlar da yine topraklamanın uygunluğuyla alakalıdır.
6- Aynı formun bulunduğu Tip ölçüm ve muayene raporları adlı belgede akü ve redresör için ayrı bir raporlama var oradan bakabilirsiniz. Zaten yukarıdaki çoğu kontrolün kendi ayrı bir raporu vardır. O ölçümler yapılıp, raporlar doldurulduğunda bu form da büyük çoğunlukla dolmuş olacaktır.

Eksiğim yanlışım varsa düzeltilebilir. Teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

Merhaba, öncelikle bu formun aylık olduğuna dair bir bilgim yok. Biz bu bakımların çoğunu yıllık yapıyorduk. Zaman zaman gözle muayene yapardık fakat rapora işlemezdik. Şİmdi sırayla bildiğim hatırladığım kadarı hakkında bilgi vereyim;
1. madde açık burada gerçekten de bütün metal aksamın koruma topraklamasını ölçmeniz lazım. EMO'nun örnek raporundaki hesaplamalarla uygunluğuna karar verebilirsiniz. Tesisinizin topraklama sistemine göre sonuç değişmektedir.
2. Adresleme şu şekilde yapılır; techizatın kimlik numarası ve bulunduğu yerin kimlik numarası kaydedilmeli. Bu numaraları siz verirsiniz.
TRB1: trafo binası 1
AKÜO1: akü odası 1 gibi (tamamen uydurdum, sayısal adresleme de yapabilirsiniz.)
Bizim tesiste A trafosu, B trafosu, A panosu B panosu vs. şeklindeydi.
3. Topraklama bağlantıları gözle muayene edilir. Gevşeme, paslanma vs.
4. Trafo merkezi ve varsa ENH direkleri topraklama direnci dediği için koruma topraklaması olduğunu düşünüyorum,
5- Dokunulacak herhangi bir metal aksamda oluşan gerilimin izin verilen dokunma gerilimine göre uygunluğunu kontrol etmelisiniz. Açma elemanınızın değeri ve topraklama direnci ile dokunma gerilimini bulabilirsiniz. İzin verilen dokunma gerilimini de yönetmelikteki hesaplarla bulabilirsiniz. Bunlar da yine topraklamanın uygunluğuyla alakalıdır.
6- Aynı formun bulunduğu Tip ölçüm ve muayene raporları adlı belgede akü ve redresör için ayrı bir raporlama var oradan bakabilirsiniz. Zaten yukarıdaki çoğu kontrolün kendi ayrı bir raporu vardır. O ölçümler yapılıp, raporlar doldurulduğunda bu form da büyük çoğunlukla dolmuş olacaktır.

Eksiğim yanlışım varsa düzeltilebilir. Teşekkür ederim. iyi çalışmalar.
Valla sizin kadar işin içinde değilim yeni aldım yg işletme sorumluluğunu . Sizin tam işiniz nedir acaba?

Valla sizin kadar işin içinde değilim yeni aldım yg işletme sorumluluğunu . Sizin tam işiniz nedir acaba?
Bende belge yoktu şefimde vardı. Bir süre önce YG kullanılan bir fabrikada çalıştım, orada yaptığımız uygulamalardı aklımda kaldığı kadarıyla.

Bende yeni aldım işletme sorumluluğunu o yüzden yeni yeni öğrenemiyorum

1-Trafo merkezindeki bütün metal aksam topraklaması
2-Bütün teçhizat adreslenmesi
3-Trafo koruma ve işletme topraklaması bağlantıları
4-Trafo merkezi ve varsa ENH direkleri topraklama direnci
5-Topraklama geriliminin izin verilen dokunma gerilimine göre kontrolü
6-Akü ve redresör kontrolü
arkadaşlar aylık raporlama formunda emonun bu 6 madeyi nasıl kontrolu yapılıyor, topraklanmayla ilgişli yazanlar yıllık yapılan topraklama ölçüm raporuna esas alınarak mı uygun olup olmadıgı belirlenecek ,?
techizat adreslenmesi nasıl yapılmalı ?
akü ve redresör kontrolü nasıl yapılıyor bunla iligili vcideolu anlatım varsa yada bilgi verirseniz sevinirim

ZE_dere açıklamış zaten ama bende kısaca yazayım.

1-Tüm metal noktalar topraklanmalı
2- YG tesisindeki her şeyin üzerine ne olduğu yazılmalı (Hücre isimleri, oda isimleri, isg malzemelerin isimleri,anahtarların ve butonların isimleri v.s.), talimatname ve tekhat şeması olmalı.
3-Bağlantıların sağlamlığı
4- direnç değerlerinin uygunluğu. (yılda en az bir kere ölçülmesi zorunludur)
5-Bunun bir hesabı var. Topraklama yönetmeliğinde olması lazım. Sürekli yapılan bir şey değil zaten
6-Redresörün devrede olup olmadığını ve enerjisini kesip aküleri değerlerini kontrol edebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri