Yerleşik şarj birimi nasıl yapılır?

merhaba. üniversite bünyesinde yapmakta olduğumuz elektrikli araç projesi için yerli elektronik sistemler yapmak istiyoruz. bu sistemlerden bir tanesi de elektrikli aracı şarj etmek için kullanılan yerleşik şarj birimi ünitesi.

yukarda bahsettiğim şarj birimi konusunda tecrübesi olan profosyonel destek alabileceğimiz elektronik ustaları arıyoruz. bu konuda bilgisi olan ve yardımcı olmak isteyen olursa beni mesajla bilgilendirebilir mi ?

şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
birden fazla kriteri göz önüne almanız gerekiyor:
1- elektrikli araç-araba üreticilerinin akülerinin kaç volt olduğu
2-elektrikli araç-araba üreticilerinin şarj soketlerinin standartı (birden fazla olabilir)
3- amper değeri hızlı şarj özelliği

birden fazla kriteri göz önüne almanız gerekiyor:
1- elektrikli araç-araba üreticilerinin akülerinin kaç volt olduğu
2-elektrikli araç-araba üreticilerinin şarj soketlerinin standartı (birden fazla olabilir)
3- amper değeri hızlı şarj özelliği

evet hocam. isterseniz özelden konuşabiliriz.

Merhaba. Konuyu yeni gördüm. Paskomya hocamın iltifat ettigi kadar bilgili olsam keşke.

Sizin araca gelirsek. Sarj birimi yerlesik olacak derken. Mesela bu arac 18650 pillerle mi çalışacak? Akü ile mi? Sizden istenen her sey aracta olsun kullanici da sadece 220v prize fisi takip sarj etsin şeklinde mi? Yoksa daha kompleks bir yapida mi olacak? Mesela gunes enerjisi ile sarj veya ek bir alternator ile hareket halindeyken enerjinin bir kismini geri kazanma vs gibi mi olacak ? Biraz daha detay vermeniz gerekiyor.

Belki proje gizliligi vs vardir. Bilemiyorum ama soru tam anlaşılmıyor.

Bu arac akülü olacaksa mutlaka devre tasarimi ile ilgili yardim eden ustalar olacaktir. Lityum piller biraz daha karışık.

Merhaba. Konuyu yeni gördüm. Paskomya hocamın iltifat ettigi kadar bilgili olsam keşke.

Sizin araca gelirsek. Sarj birimi yerlesik olacak derken. Mesela bu arac 18650 pillerle mi çalışacak? Akü ile mi? Sizden istenen her sey aracta olsun kullanici da sadece 220v prize fisi takip sarj etsin şeklinde mi? Yoksa daha kompleks bir yapida mi olacak? Mesela gunes enerjisi ile sarj veya ek bir alternator ile hareket halindeyken enerjinin bir kismini geri kazanma vs gibi mi olacak ? Biraz daha detay vermeniz gerekiyor.

Belki proje gizliligi vs vardir. Bilemiyorum ama soru tam anlaşılmıyor.

Kullanacağımız batarya lityum polimer olucak. Tasarlayacağımız kartın 220v gücü indirgeyip bizim kullanacağımız batarya voltajına düşürmesi gerekli. Yani yapacağımız yerleşik şarj biriminin batarya araç içersinde iken fişe takıp bataryayı şarj etmesi gerekli. Bunun dışında güneş enerjisi veya enerjinin geri kazanılması gibi bir durum söz konusu değil.

Devreyi kendiniz yapma zorunluluğunuz varsa isler degisir ama yok hazir devreler ile bir düzenek kuracaksaniz nispeten daha kolay.

Her halükarda;
- Pilden çekilecek maksimum akim, yani motorun gücü,
- Lipo pillerin hücre sayısı ve kapasitesi gibi

Seylere göre yol çizilecektir. Buna gore bms, balans devresi ve şarj icin de uygun guc kaynagi araca yerleştirilir. Sonra da soketli bir kabloyla sarj edilir. Hatta elektrikli supurgelerden cikma celik yayli makara koyar bir dugmeye basarak kabloyu toplatabilirsiniz ya da baska bir yol ile kabloyu toplarsiniz. Belki kucuk bir kutu olur . Sarjdan sonra kabloyu soketten cikarir oraya koyarsiniz. Bu sekilde her sey arac uzerinde olur.

merhaba. üniversite bünyesinde yapmakta olduğumuz elektrikli araç projesi için yerli elektronik sistemler yapmak istiyoruz. bu sistemlerden bir tanesi de elektrikli aracı şarj etmek için kullanılan yerleşik şarj birimi ünitesi.

yukarda bahsettiğim şarj birimi konusunda tecrübesi olan profosyonel destek alabileceğimiz elektronik ustaları arıyoruz. bu konuda bilgisi olan ve yardımcı olmak isteyen olursa beni mesajla bilgilendirebilir mi ?

şimdiden çok teşekkür ediyorum.

elektrikli araç yarışmasına katılan birisi olarak bu konuda yapan üniversitedi kulüple iletişime geçerek yüz yüze bir görüşme yapmanızı öneririm,biz öyle yaptık

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905

Yeni konular

Geri