Yeni mezun kadın eemci olarak ne önerirsiniz

Herkese merhabalar,10 ay önce elektrik elektronik muh bölümünü bitirdim. Kpss hazirlandim ve malesef atanacak puanı alamadım. Okul bilgilerimi de çok hatırlamıyorum açıkçası zaten çok bir şeyde ogretmiyorlar. 3.17(4 üzerinden) mezuniyet puanim.İş için bir çevremde yok. Sizce ne yapmalıyım ne önerirsiniz? Program mi öğrenmeliyim? Cidden çok bunaldım. Tecrübeli kişilerin yorumlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler..

Meslektaşız.Kesinlikle artık mühendislerin bir önemi kalmadı ülkemizde.Önceden mühendislerin peşinden koşarlardı şimdiyse biz koşuyoruz.Bende bir süre aynı dertten müzdarip oldum.Öncelikle siz ne yaparsanız yapın tam olarak odaklanacağınızı sanmıyorum.Bekleyerek kariyer falan bulmanız çok zor bizzat kendiniz gidin başvurun.Biraz çabalamanızı öneririm.Eğer çabaladım diyorsanız yeterince değildir belkide.İş kur u da sürekli kontrol etmenizi öneririm.Bence öğrenciyken yapılması gereken en önemli şey o zamanlardan bir işe girip ücret talep etmeden çalışmanızdır.

Meslektaşız.Kesinlikle artık mühendislerin bir önemi kalmadı ülkemizde.Önceden mühendislerin peşinden koşarlardı şimdiyse biz koşuyoruz.Bende bir süre aynı dertten müzdarip oldum.Öncelikle siz ne yaparsanız yapın tam olarak odaklanacağınızı sanmıyorum.Bekleyerek kariyer falan bulmanız çok zor bizzat kendiniz gidin başvurun.Biraz çabalamanızı öneririm.Eğer çabaladım diyorsanız yeterince değildir belkide.İş kur u da sürekli kontrol etmenizi öneririm.Bence öğrenciyken yapılması gereken en önemli şey o zamanlardan bir işe girip ücret talep etmeden çalışmanızdır.
Mezun olduğum için o imkanım kalmadı artık malesef birde kadın olunca sahaya falanda almıyorlar. İş imkanı iyice daralıyor.

Herkese merhabalar,10 ay önce elektrik elektronik muh bölümünü bitirdim. Kpss hazirlandim ve malesef atanacak puanı alamadım. Okul bilgilerimi de çok hatırlamıyorum açıkçası zaten çok bir şeyde ogretmiyorlar. 3.17(4 üzerinden) mezuniyet puanim.İş için bir çevremde yok. Sizce ne yapmalıyım ne önerirsiniz? Program mi öğrenmeliyim? Cidden çok bunaldım. Tecrübeli kişilerin yorumlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler..
merhabalar, sanırım aynı dönem de mezun olmuş iki kişiyiz . eminim iş konusunda burada elbette tecrübesi fazlasıyla yoğun olan meslektaşlar vardır. fakat şunu söylemek istiyorum sadece okulu bitirip işe atılan biri değilim ortaokul lise üniversite dönemlerimde de elektrik ve elektroniğin hep bir yerlerinde bulundum sevdiğim bir meslek dalı olduğu için . bu süreçlerde bayan mühendislerde tanıdım , elektrik veya elektronik alanlarında çalışan kişilerde vardı. mezuniyet puanın cebinde kalsın 6 aydır çalışıyorum kimse mezuniyet puanın ne diye sormadı. önerim şudur, eğer bölümü bir meslek edineyim bu dalda fena değil illaki ki iş bulurum okuldan sonra mantığında bitirdiyseniz , kendi içiniz de hangi alanda olmak istediğinizi hemen bulup ufak da olsa o yöne bir bilgi birikimi yapmanız gerekiyor. şahsen otomasyon sektöründeyim program bilgisi gerekiyor analitik düşünmek birden fazla fonksiyonel olmanız gereken durumlar oluşuyor. öğrenmeye açık olmalı ve bu yönde bilgiyi kovalamalısınız hem masa başı hem saha deneyimleri fazlasıyla yoğun . eğer bu bana gelmez ben olduğum yerde kalmalıyım derseniz ve İngilizce'niz de iyiyse ve ekstra bir dil varsa şansın yüksek bir firmada satış departmanında çalışabilirsiniz. yetiştirilmek üzere bir inşaat firmasında elektrik mühendisi olarak başlayabilirsiniz bu sektör de çalışan çok bayan arkadaşım var , şantiye durumu bu sektörde daha fazla . alanın diğer elektrik kısımlı sektörleri de fedakarlık isteyen durumlar. size önerim yazılımcı olun belli mi olur bir oyun yazarsın köşelik olursunuz :) . en önemlisi kendi içinde ben ne yapmak istiyor muyum demen bunun için sektörlerin hepsinde iş bulup denemen çok uçuk bir durum ama araştırma yapabilirsin . bol şanslar

Mezun olduğum için o imkanım kalmadı artık malesef birde kadın olunca sahaya falanda almıyorlar. İş imkanı iyice daralıyor.
Şimdi siz doğrudan elektrik mühendisliği kadrosuna yerleşmek istiyorsanız tek yeri var o da kpss. Özel sektörde ise yetiştirilmek üzere bir iş bulmanız mümkün. Çünkü mühendissiniz ama mühendis olamamışsınız. Ben de üniversitedeyken hiç unutmam (bunu daha önce de yazmış olabilirim), hocamız "sakın ha mezun olunca bir fabrikada işe başlarsanız mühendisim diye oradaki işçiyi hafife almayın, o işinde kesinlikle sizden daha fazla bilgiye sahiptir" demişti. Sonuçta mezun olup iş ilanlarına baktığımda hep 2 sene, yok şu konuda tecrübeli mühendis arıyoruz ile karşılaştım ve zaten üniversitenin ilk yıllarında başladığım ve mezuniyet uzayınca da bu konuda bir firmada yarı zamanlı çalıştığım programcılık konusuna yöneldim. Sonuçta bu sayede yine devlette işe girdim, 25 sene çalışıp emekli oldum. Severek tahsilini gördüğüm mesleği yapma şansım olmadı (bilgisayar programcılığı ağır basmadı değil). Tahsilim sadece "mühendis" unvanı ile işe girmeme yaradı (bu da eskidendi, şimdi alan ayrımı bile var). Görüşüm, daha üniversite tercihinde ben bu mesleği yapabilirim diyeceğiniz bir mesleği seçmek ve staj ve diğer etkinliklerle mezun olmadan teori haricinde meslekler ilgili ofiste, şantiyede etkinliklerle/çalışmalarla pratik bilgiyi de bir şekilde kazanmaya çalışmak.

Önerim, fazla stres yapmadan meslek dışında bile bir iş ile çalışma hayatına başlamanız ve çalışırken de daha seveceğiniz mesleğinizle ilgili bir iş araştırmanız. Teknik bir iş olursa meslekle ilgili olmasa bile, mesleğiniz diğerlerine karşı tercih sebebi olabilir. Maalesef herkes tahsil ettiği meslekte çalışma şansı bulamıyor. Bence en iyisi beklediğiniz kazancı verebilen sevdiğiniz işi yapabilmeniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri