Yardımcı olur musunuz?

acemi38

Üye
güneş enerji sistemlerini yeni öğrenmeye başladım. bilgisi olan arkadaşlardan fikir almak istiyorum.

benim durumum şöyle:
müstakil bir evim var. Şebeke bağlantımda var.

1- mikro inverter denilen bir yöntem varmış. herhangi bir prize bağladığımızda ev içinde kullandımda önceliği anlık üretilen enerjiye veriyormuş.

2- elektirik kesintisi olduğunda yada akşamlarıda faydalanmak için aküde almak gerekiyor.
ben ikisinide aynı anda kullanabilir miyim?
aküde depolanan enerjiyi herhangi bir prize verdiğimde ev içi elektiriğikullanabilirmiyim? bu durum cihazlara zarar verirmi? bu şekilde kullanırken şebeke elektiriği geldiği zaman ne olur?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
güneş enerji sistemlerini yeni öğrenmeye başladım. bilgisi olan arkadaşlardan fikir almak istiyorum.
benim durumum şöyle:
müstakil bir evim var. şebeke bağlantımda var.
1- mikro inverter denilen bir yöntem varmış. herhangi bir prize bağladığımızda ev içinde kullandımda önceliği anlık üretilen enerjiye veriyormuş. ( youtube]zWBMYrfqc5s [/MEDIA] )
2- elektirik kesintisi olduğunda yada akşamlarıda faydalanmak için aküde almak gerekiyor.
aküde depolanan enerjiyi herhangi bir prize verdiğimde ev içi elektiriğikullanabilirmiyim? bu durum cihazlara zarar verirmi? bu şekilde kullanırken şebeke elektiriği geldiği zaman ne olur?
Güneş enerjisinde uzman değilim ama mikroinverter ler tüm panelleri aynı invertera bağlamak yerine her paneli küçük inverterlara bağlamak için kullanılıyor. Bu sayede bir panel arıza yaptığında yada gölgede kaldığında tüm sistem etkilenmiyor. Mikroinverterlerin ongrid olanları şebekeyle birlikte çalışabiliyor. Yani gücü yettiğince güneşten yetmezse şebekeden alıyor elektriği. Bu sayede akşamları veya kapalı havalarda veya aşırı yük çeken aletler çalışırken şebeke devreye giriyor. İnverterin ucunu prize taktığınızda faz faza nötr nötre gelmek kaydıyla ve ev şebekesi sigorta panelinde üç fazdan ayrı odalara ayrılmamak kaydıyla ev şebekesi beslenir. Batarya olayına girmek istiyorsanız onların inverterleri ayrı oluyor ama bu işle uğraşan bir arkadaşım bataryaların şans işi olduğunu söyledi. Ömrü kalitesi vs. garantili değilmiş o yüzden şebekeyle beraber kullanmak ve bataryadan uzak durmak gerekiyor.

Mikro inverter her panele bağlanan bir inverter. Sizin anlattığınıza göre size şebeke bağlantılı akıllı inverter lazım. Kullanım önceliği akülerde olmak üzere ihtiyaç talebine veya akü seviyesine göre şebekeyi devreye alacak.

benim durumum şöyle:
müstakil bir evim var. şebeke bağlantımda var.
1- mikro inverter denilen bir yöntem varmış. herhangi bir prize bağladığımızda ev içinde kullandımda önceliği anlık üretilen enerjiye veriyormuş. ( youtube]zWBMYrfqc5s [/MEDIA] )
aküde depolanan enerjiyi herhangi bir prize verdiğimde ev içi elektiriği kullanabilirmiyim? bu durum cihazlara zarar verirmi? bu şekilde kullanırken şebeke elektiriği geldiği zaman ne olur?

Güneş enerjisinde uzman değilim ama mikroinverter ler tüm panelleri aynı invertera bağlamak yerine her paneli küçük inverterlara bağlamak için kullanılıyor. Bu sayede bir panel arıza yaptığında yada gölgede kaldığında tüm sistem etkilenmiyor. Mikroinverterlerin ongrid olanları şebekeyle birlikte çalışabiliyor. Yani gücü yettiğince güneşten yetmezse şebekeden alıyor elektriği. Bu sayede akşamları veya kapalı havalarda veya aşırı yük çeken aletler çalışırken şebeke devreye giriyor. İnverterin ucunu prize taktığınızda faz faza nötr nötre gelmek kaydıyla ve ev şebekesi sigorta panelinde üç fazdan ayrı odalara ayrılmamak kaydıyla ev şebekesi beslenir. Batarya olayına girmek istiyorsanız onların inverterleri ayrı oluyor ama bu işle uğraşan bir arkadaşım bataryaların şans işi olduğunu söyledi. Ömrü kalitesi vs. garantili değilmiş o yüzden şebekeyle beraber kullanmak ve bataryadan uzak durmak gerekiyor.
teşekkür ederim. güneş enerjisinin yanında rüzgar içinde mini tribün gibi bişeyler eklesem diyorum.
şebeke elektirği varken;
enerji güneş+rüzgardan gelsin, öncelik bataryalar dolsun, batarya dolunca ev elektiriğine katkı sağlasın.
şebeke elektirik kesilince
batarya devreye girsin.
bu şekilde bir sistem kurmak istiyorum.
çift yönlü sayaçmı gereklidir? yasal izin gerelimidir? nasıl bir invertör gereklidir?

OffGrid'den ve OnGrid olayına geçtiniz. OnGrid olayı daha farklı bir konu. Çift taraflı sayaç ile aküsüz (akü yerine şebeke kullanılarak) şebekeye verğiniz fazla üretiminiz, şebekeden kullandığınızla mahsuplaşılarak fatura edilir. Tabi dağıtım şirketinin kabulu ile olabilir.

Akıllı inverter ise panel üretim gücü veya akülerinizin kapasitesi yetmediğinde şebekeyi devreye alır.

İşin özeti şebeke olan yerde bu angarya ile uğraşmak için cidden geçerli bir sebep olmalı. Aksi halde şu an için aşırı maliyetli bir çalışma olur.

OffGrid'den ve OnGrid olayına geçtiniz. OnGrid olayı daha farklı bir konu. Çift taraflı sayaç ile aküsüz (akü yerine şebeke kullanılarak) şebekeye verğiniz fazla üretiminiz, şebekeden kullandığınızla mahsuplaşılarak fatura edilir. Tabi dağıtım şirketinin kabulu ile olabilir.

Akıllı inverter ise panel üretim gücü veya akülerinizin kapasitesi yetmediğinde şebekeyi devreye alır.

İşin özeti şebeke olan yerde bu angarya ile uğraşmak için cidden geçerli bir sebep olmalı. Aksi halde şu an için aşırı maliyetli bir çalışma olur.
cevabınız için teşekkür ederim.
şebeke var ama ilerde sık sık elektirik kesintileri olursa diye ve ayrıca kullandığım elektiriğin yarıya yakınını üreteyim diye düşünüyorum. ongrid olayına girmek istemem.
tek istediğim
"enerji güneş+rüzgardan gelsin, öncelik bataryalar dolsun, batarya dolunca ev elektiriğine katkı sağlasın.
şebeke elektirik kesilince
batarya devreye girsin."
bu şekilde bi sistem. teknik olarak bu mümkünse kapasite ve maliyet kısmını hesaplamaya geçicem.

Son düzenleme:
Sadece şebeke kesintisinde devreye girecekse farklı, öncelik akülerde ve aküler yetersiz olduğunda devreye girecek daha farklı bir yapı kurmak gerekiyor. Birincisinde şebekenin çekeceği bir kontaktörle şebeke gidince akü ve inverteri devreye alacak, şebeke gelince de akü ve inverteri devreden ayıracak, şebekeyi devreye alacak bir kontaktör sistemi kurulmalı. Bu konuda youtube'da güzel çalışmalar var.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri