Yaptığım Röleli UPS Devresi Hakkında Soru

Öncelikle Merhabalar;
Uzatmadan direk konuya gireceğim. Oturduğum binada elektirik ortak kullanılıyor ve fazla yüklenme olduğunda sürekli şalter atıyor. Online olarak çalıştığım için bu kısa süreli kesintiler sorun yaşatıyor. Bende 12V Superbox modemim için elimde olan parçalardan bir ups yaptım. Çok güzel sorunsuz çalışıyor.
Kullandığım parçalar

-TP4056 pil düşük akım korumalı şarj devresi
-MT3608 voltaj yükseltici
-LM2596-ADJ voltaj düşürücü
-1N4007 diyot
-12 V Röle
-18650 3 tane pil
-50 V 2200 Uf kondansatör

Devreyi yapıp test ettiğimde röle elektirikten pil gücüne geçiş yaparken kapanmıyordu. Çünkü kondansatör devrede bu işe yarıyacaktı. Fakat devreyi kullanmaya başladığımda elektirik gidince modemim kapanıp tekrar açılıyor. Bu durumu biraz incelediğimde, elektirik gittiğinde modemin 12 V 1A adaptörü içerisinde hala elektirik bulunduruyor. (yani ölçüm aletiyle ölçtüğümde adaptörü fişten çekince volt yavaş yavaş düşüyor birden kesilmiyor.) Bu durum elektirik gidince röleyi 1.5 saniye kadar açık tutuyor. Bu durumda kullandığım kondansatör bir işe yaramıyor. Devre test aşamasındayken hiçbir sorun yoktu çünkü ben direk sisteme girişteki jakı çıkartarak test etmiştim. modem adaptörünün fişini çekip test etmedim. Şuanda adaptörü çıkarmadan direk UPS'e giren kabloyu çıkarttığımda modem kapanmadan pil gücüne geçiş yapıyor.

Sizden ricam bu modem adaptörünün çıkışına bir devre elemanı felan bağlayıp elektirik gidince adaptörün içindeki elektriği anında bitiricek bir şeye ihtiyacım var. Bana bu sorunu çözeceğim bir fikir verirseniz sevinirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
pilin ve adaptörün + uçlarını birer diyottan geçirdikten sonra birleştir ve bu noktadan modemi besle.

Sorununuzu doğru anladıysam açık konuşmam gerekrse dediğiniz ya da düşündüğünüz yöntem bana saçma geldi.Elektrik kesildiğinde dolan kondansatör boşalmaya başlar.Fakat siz devreye elektrik verdiğiniz zaamn kondansatörün boşalmasını bekleme gibi bir durum olamaz.Sizin ups devreye geç girdiğni düşünüyorum.Ya da gereken gücü geç sağlayabilir.

pilin ve adaptörün + uçlarını birer diyottan geçirdikten sonra birleştir ve bu noktadan modemi besle.
aynı şekilde denedim ama bir değişiklik olmadı. benim yaşadığım sorun modemin adaptörü içinde güç biriktirdiği için elektirik gidince kısa bir süre devreyi hala besliyor ve röle hemen yön değiştirmediği için kondansatörün gücü yetmiyor.
Sorununuzu doğru anladıysam açık konuşmam gerekrse dediğiniz ya da düşündüğünüz yöntem bana saçma geldi.Elektrik kesildiğinde dolan kondansatör boşalmaya başlar.Fakat siz devreye elektrik verdiğiniz zaamn kondansatörün boşalmasını bekleme gibi bir durum olamaz.Sizin ups devreye geç girdiğni düşünüyorum.Ya da gereken gücü geç sağlayabilir.
aslında hata bende sorunu tam anlatamadım kusura bakmayın. aynı dediğiniz gibi röle hemen upsyi devreye sokmuyor, modemin adaptörü içinde güç biriktirdiği için elektirik gidince kısa bir süre devreyi hala besliyor ve röle hemen yön değiştirmediği için kondansatörün gücü yetmiyor.

Gerilim karşılaştırıcı kullanın.Belirli bir değerin altına geçerse devreye girsin.Röleye paralel bir mosfet bağlayın.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri