Y eksen eşit değil

zeebody

Üye
Herkese merhabalar;
Uzun süredir sorunun kaynağını bulmaya çalışıyorum ancak bir sonuca varamadım.
Kendi yaptığım 1000x1000 mm cncde 16lık vidalı mil ve 20 lik ray ve arabalar kullandım. Aslında cnc nin genel işleyişinde bir problem yok. Sonuçlardaki hassasiyet kabul edilebilir düzeyde.

Ancak sol y ekseni ile paralel kolunu serbest haldeyden elle en uca getirince sol taraf daha geride kalıyor. Arabalar hakkında bilmediğim bir şey mi var? Nereden kaynaklanıyor olabilir ?
Sigma profiller fabrika kesimi. Metal kısımlar da prof makinada kesildi.
Çeşitli ölçü aletleriyle ölçüm yaptım. Makina rijit ve gönyede.

IMG_5899.JPG

IMG_5898.JPG

Cncim de şöyle.

IMG_5900.JPG

İlk montaj anında yaptıgınız hatadan kaynaklanıyor.ilk kez montaj yaparken ekseni bir tarafa dayadıktan sonra(en baş veya en sona) sabitleme işlemi yapmanız gerekirdi.
Çalışmasında bir sıkıntı yoksa ellemeyin,bir sorun teşkil etmez,sadece birkac milimetre mesafeyi kullanamamış olursunuz.

Milleri sabitleyince aynı hizaya geliyorlar ama sanki motoru gereksiz zorluyormuşum gibime geliyor. Bir kaç kez dağıttım cncyi su anda da çözüm bulmak içim söktüm parçaları.
L cetvelle, bosch lazer metreyle, çin ölçü aletleri ile ölçüyorum her taraf eşit çıkıyor.
Sağ taraftan sigmaları metale sıkıca sabitleyince sol taraf geriye kayıyor.
Metal parçalardan şüphelendim ancak bir eğrilik yamukluk yok düz zeminde sabit bir şekilde duruyorlar.

Herkese merhabalar;
Uzun süredir sorunun kaynağını bulmaya çalışıyorum ancak bir sonuca varamadım.
Kendi yaptığım 1000x1000 mm cncde 16lık vidalı mil ve 20 lik ray ve arabalar kullandım. Aslında cnc nin genel işleyişinde bir problem yok. Sonuçlardaki hassasiyet kabul edilebilir düzeyde.

Ancak sol y ekseni ile paralel kolunu serbest haldeyden elle en uca getirince sol taraf daha geride kalıyor. Arabalar hakkında bilmediğim bir şey mi var? Nereden kaynaklanıyor olabilir ?
Sigma profiller fabrika kesimi. Metal kısımlar da prof makinada kesildi.
Çeşitli ölçü aletleriyle ölçüm yaptım. Makina rijit ve gönyede.

Ekli dosyayı görüntüle 90863
Ekli dosyayı görüntüle 90865

Cncim de şöyle.

Ekli dosyayı görüntüle 90867
Kolay gelsin. Sizi elle itmeye zorlayan şey ne? Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsunuz. En basit cevabı sürtünmedir. Kaşı taraftan itincne aynı şey olmuyor mu? Motor ile iki taraftan aynı anda hareket verdiğinizde tezgahta kasma varmı? Yoksa bu hareketi motor mekanik olarak sisteminize bağlıyken mi yapıyorsunuz?

bu elle iterken iki tarafa aynı kuvvet uygulanmadığı için köprüdeki esnemenin bir sonucudur. 3d yazıcılarda da aynı problem Z ekseninde elektrik yokken oluyor. Çözümü şekildeki gibi iki vidalı milin sonunu bir kayışla birleştirerek hareketlerini eşitlemekten geçiyor.

is-upgrade-timing-Belt-Synchronizer-tensioner.jpg_.jpg

Amacım cihaza elle müdahale etmek değil. Zaten 16mm mil ve dişliler elle harekete izin vermiyorlar.
IMG_5923.JPG

Bu şekilde yeniden prof makinada ön ve arka için metal plaka çıkarttım. (mil ve motor tutmak için) ancak gördüğünüz gibi yine çözüm olmadı bir taraf yine geride kaldı. Ölçerken hata yaptığımı sanmıyorum birçok kez tekrarladım.
IMG_5924.JPG

Köprüdeki 20lik kontrol amaçlı taktım kolay olduğundan.

"Zaten 16mm mil ve dişliler elle harekete izin vermiyorlar"
1. Nerede dişli var?
2. Toplam kaç stepper motor var, direk kuplajmı?
Fotoğraflarını gönderirmisiniz.
Kaplinler nasıl ?

"Zaten 16mm mil ve dişliler elle harekete izin vermiyorlar"
1. Nerede dişli var?
2. Toplam kaç stepper motor var, direk kuplajmı?
Fotoğraflarını gönderirmisiniz.
Kaplinler nasıl ?
4 Nema23 Motor var. miller geçmeli kaplinle bağlı. Dişli demek yanlış olmuş bilyalı rulman olmalıydı. Raylar 20lik. x ve z de dar 2şer tane dar araba var. y de 1er tane geniş tip araba var.

Bunlar bağlı olmadan fotodaki gibi ylerde eşitsizlik var. yaklaşık 1 cm. Tasarımdaki hatayı bulamıyorum bir türlü. Sistem benim ölçümlerime göre gönyede.

"Bunlar bağlı olmadan fotodaki gibi ylerde eşitsizlik var. yaklaşık 1 cm"
Sizin anlattıklarınıza ve fotoğrafa göre :
Yani Bilyalı somunlar bağlı değil ve siz Y ekseninin bir kenarından elinizle itiyorsunuz diğer taraf 1 cm hatalı gidiyor. (Evet, Hayır?)

"Bunlar bağlı olmadan fotodaki gibi ylerde eşitsizlik var. yaklaşık 1 cm"
Sizin anlattıklarınıza ve fotoğrafa göre :
Yani Bilyalı somunlar bağlı değil ve siz Y ekseninin bir kenarından elinizle itiyorsunuz diğer taraf 1 cm hatalı gidiyor. (Evet, Hayır?)
evet

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri