Yürüyen Band fikri olan var mı??

ozkan_0712

Üye
Slm Arkdaşlar,

Üniversitede mtu olarak hocadan yürüyen band aldım.Band üzerinde sensörler olacak ve band üzerindeki parçalara birkaç işlem yapılacak.Plc ile porgram kısmını halledeceğim.Parça boynacak sayılacak hatalı boya varsa ayrıştırılacak.Bu kısmını yapabilirim gibi gözüküyor.

Yanlız hoca benden bu yürüyen bandı tamamını projelendirip,yapmamı istedi.Taşınacak parçaların ağırlıklarına göre kaç beygirlik bir motor kullanmam gerecek? Şu anda neler kullanabilrim ne gerekir başka başka bilmiyorum ama hoca bu projeyi vidasına kadar istiyor ve teorik olarak az olsada bilgim var ama malzeme konusunda pek bi bilgim yok.Yada parçalar hakkında.

Bana yol gösterebilirmisin?? Bu konuya nerden başlamalıyım??

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
öncelikle mekanik aksamından başlaman gerkiyor motor seçini bant malzemesinin secimi vb. daha sonra bunların montajlarının nasıl yapılacağı gibi konuları çözmeniz gerekir diye düşünüyorum

sağolun hocam,ben ilk önce o zman bandın enini boyunu,taşınacak malzemeyi ve buna göre kaç beygirlik motor lazım olur burdan başlayım işe.Tşekkür ederim.Eğer bir fikriniz olursa her zman yardımlarınızı bekliyorum.

daha önce ufak bi bant işi yaptıydım
arkadaşın dediği gibi sistemi öncelikle mesafe ve taşınacak kg - yük olarak belirle
gerisini detaylandırırız .
konveyör için kumanda - güç - kontrol sistemi kurman lazım . bandın ufak olacağı için teferruvat olmayacaktır ancak senden gelişmiş taşıyıcı sistemlerin minyatürünü istiyorlarsa
son yaptığım sistemin arşivimde kalan ( bi yerde saklıyorum ama :) ) belgelerini veririm...

1 sensör olarak motorun döndüğünü plc ye hatırlatacak ve motor olmayan tarafın tamburunun da senkronize döndüğünü görmek isteyecekler.
2 konveyörün sağa sola kaymadığından emin olmak için bant kaydı sivici isteyecekler.
3 kontrolör işçinin sistemi durdurabilmesi için halat çekti acil stopu isteyecekler.
4 bazı sistemlerde bant uzadı-sarktı sensörüde istiyorlar .

2 konveyörün sağa sola kaymadığından emin olmak için bant kaydı sivici isteyecekler.

bandın oynamasını engellemek için
merdanelerin uçlarını konik yapabilirsin,kayışın ortasını fitilli yapabilirsin 1 sensörden kurtuldun bile.

ayrıca kayışa tahrik veren merdaneyede tırtır çektirmelisin.

kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri