Yüksek Gerilimden Doğan Rahatsız Edici Ses

mk370

Üye
Herkese merhaba,
İnternette onca araştırmama rağmen bir çözüm bulamadım ve buraya danışmak için konu açıyorum. Yüksek gerilim hattına yakına oturuyorum. Evimdeki referans monitörlerimden çıkan belirli aralıkta tiz bir ses var ve çok rahatsız edici. Sorun kablolarda veya ses kartında değil çünkü sadece güç adaptörü takılıyken de oluyor. Evdeki 3 farklı prizde denedim sorun aynı. Başka evde denedim sorun yok. Topraklama ise fazlasıyla güçlü 2 kere ölçtürmeme rağmen. Bu sorunu UPS dışında nasıl çözebilirim ?

Sesin kaydını wetransfere yükledim . Düzensiz aralıklarla tekrarlıyor.
https://wetransfer.com/downloads/fe...1591238418d18f540f865b9220220922085523/04c1ca

Ekli dosyalar

• 5khz.rar
    265.8 KB · Görüntüleme: 11
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sesin yüksek gerilim hattından değil sizin bagli olduğunuz Apartman içerisinde yada bagli olduğunuz hat üzerinde çalışan bir motor yada sürücü v.s. Bir cihazin enerji hattına yaydığı parazit veya harmonik nedeniyle ses oluştuğunu düşünüyorum.

Sesin yüksek gerilim hattından değil sizin bagli olduğunuz Apartman içerisinde yada bagli olduğunuz hat üzerinde çalışan bir motor yada sürücü v.s. Bir cihazin enerji hattına yaydığı parazit veya harmonik nedeniyle ses oluştuğunu düşünüyorum.

Teşekkür ederim cevap için. Bu yayılan paraziti nasıl kesebilirim evin ana girişindeki şaltere mi müdahale etmem lazım? Bu durum apartman asansöründen kaynaklı olabilir mi? Güncel bilgi olarak, UPS ile de denedim sorun çözülmedi (Schneider SPM1KI-TR 1kVA)

Bu sesin öncelikle kaynagi tespit edilmeli. Asansör neden olabilir. Frekans suruculu ise şebekeye verdiği harmonikler olabilir.

Bu sesin öncelikle kaynagini tespit etmek
Asansör olabilir , vs diğer .

Bobin sesi nedir?
"Bobin vızıltısı", bir elektrik akımı elektromanyetik bobinlerden geçtiğinde üretilen işitilebilir gürültüyü ifade eder.

Bobin sesi, bu bileşenlerden akım geçtiğinde belirli frekanslarda titreşen elektronik bileşenlerin bir sonucudur ve bu, insan kulağının algılayabileceği işitilebilir bir tonla sonuçlan

Buzdolabında Çınlama Sesi ( Tiz Anlamsız Bir Ses )

https://www.sikayetvar.com/arcelik/arcelik-buzdolabinda-cinlama-sesi-tiz-anlamsiz-bir-ses

2. dk - 2.30 dk arası

Ben bu tür videolara karşıyım.
İnsanları yanlış yönlendirebilir.
@Yunusgr 'ün hoparlörleri ve amplisi ile yapılan test ile @confickerbelasi nın harika mikadoları yapılacak testler asla aynı sonucu vermezl
Mikadolarla videodaki bazı seslerin duyulabilmesi bile pek mümkün değildir.
Keza @ozgurece35 in Technics amplisi ile ve @sasen1 LM li amplisi ve kulaklığı ile duyduğu sesler asla eşdeğer değildir.
Özetle...
Kişi uyduruk ses sistemi ile bu videoyu seyredip, duyamadığı sesler için panik olabilir.
Sadece kötü ses sistemleri değil, çok iyi sistemler ile yapılacak testler asla doğru olmayacaktır.
Doğru olan şey, insan kulağına iletilen frekansın şiddeti (SPL) ve herhangi bir frekanstaki insan kulağının duyma eş gürlük (LOUDNESS) eğrisidir.

Konu sahibine ÖNERİ:
Yüksek gerilim hattına yakına oturuyorum. Evimdeki referans monitörlerimden çıkan belirli aralıkta tiz bir ses var ve çok rahatsız edici. Sorun kablolarda veya ses kartında değil çünkü sadece güç adaptörü takılıyken de oluyor. Evdeki 3 farklı prizde denedim sorun aynı. Başka evde denedim sorun yok.
Önce monitörleri başka bir prizden mümkünse daha uzak bir prizden ayrıca besle.
Elindeki UPS'i sadece PC ye bağla. Monitörlerin beslemesi şebekeden yapılsın.
Duruma göre UPS nin fişini çekerek sadece aküsü ile çalıştır.
Elde edilecek sonuçlara göre netice belli olacaktır.

Son düzenleme:
Ben bu tür videolara karşıyım.
İnsanları yanlış yönlendirebilir.
@Yunusgr 'ün hoparlörleri ve amplisi ile yapılan test ile @confickerbelasi nın harika mikadoları yapılacak testler asla aynı sonucu vermezl
Mikadolarla videodaki bazı seslerin duyulabilmesi bile pek mümkün değildir.
Keza @ozgurece35 in Technics amplisi ile ve @sasen1 LM li amplisi ve kulaklığı ile duyduğu sesler asla eşdeğer değildir.
Özetle...
Kişi uyduruk ses sistemi ile bu videoyu seyredip, duyamadığı sesler için panik olabilir.
Sadece kötü ses sistemleri değil, çok iyi sistemler ile yapılacak testler asla doğru olmayacaktır.
Doğru olan şey, insan kulağına iletilen frekansın şiddeti (SPL) ve herhangi bir frekanstaki insan kulağının duyma eş gürlük (LOUDNESS) eğrisidir.

Konu sahibine ÖNERİ:

https://www.szynalski.com/tone-generator/

bundaki sesleri verebiliyor 20Hz 1000Hz.

Konu sahibine ÖNERİ:

Dediklerinizi yaptım ama sesi kesemedim.UPS in fişini çekip deneme yapacağım ben de.

https://www.amazon.in/Anchor-Panasonic-22047-Plastic-Socket/dp/B00H7BC1PC

Şöyle bir ürün buldum RFI/EMI filtreli priz ama buraya gönderemiyorlar. Buna benzer bir ürün nasıl bulabilirim ne tavsiye edersiniz?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri