XL6009 Regülatör Sorunu

yemreugur

Üye
Merhaba,

Bir devre için 7.5V DC akım ihtiyacım var. XL6009 ayarlanabilir voltaj yükseltici aldım ve çıkış gerilimini 7.5V'ye ayarladım. Giriş gerilimi olarak 6V DC verdiğimde (piller kullanarak) çıkışta sorun yok ancak giriş gerilimi 3V civarına indiğinde çıkış gerilimi 30V üzerine fırlıyor ve devreye zarar veriyor.

Üç farklı XL6009 kullandım ve aynı sonuca vardım. Bu normal midir? En azından 3V gerilimde çıkışın aynı kalması beklenmez mi yükseltici bir regülatörde?

Giriş gerilimi düştüğünde çıkışın bu şekilde artmasını engelleyecek bir yol var mıdır?

Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Xl6009 çıkış kapasitörünün değerini artırın.

Xl6009 çıkış kapasitörünün değerini artırın.
Bunu nasıl yapacağımı biraz izah edebilir misiniz? Çıkış kapasitörü üzerinde "100 50V SYK" ifadeleri harici bir bilgi yok. Bunu çıkartıp başka bir kapasite mi yoksa bunun üzerine uygun bir kapasite mi lehimlemeliyim?

İster üstüne lehimle ister sök lehimle.1000 mf olabilir.

Cihaz cikis kontrolunu kaybediyor ise,

Giris gerilimi ya cihazin istedigi minimum alt limit olan 3.0 voltun altina iniyor

Yada bu durum esnasinda cikistan çektiğiniz akim anlik giristen verdiginizden daha fazla oluyor olabilir.

Devre bu anda sikinti yasayip kontrolu kaybediyor olabilir. Giris gerilimi ve akimini takip etmekte fayda var.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri