Windows XP'deki WinCC projesini Windows 7 veya 10'da açmak

Simuzer

Üye
Öncelikle merhabalar,

Siemens'e pek aşina değilim. Bu yüzden sizlerden yardım bekliyorum.

Elimde Windows XP Prof SP3 kurulu bir bilgisayarda çalışan WinCC projesi var. Bilgisayarı ve işletim sistemini güncellemek istiyorum.

Windows XP'de kurulu olan programlar şunlar; (STEP 7 önemli değil, Scada kısmı önemli) PC'de Anakart soketlerine takılan Siemens ait profibus haberleşme kartı da var.

Family Product Version
SIMATIC STEP 7 S7-GRAPH 5.3
SIMATIC STEP 7 SIMATIC S7 SCL 5.3
SIMATIC HMI WinCC User Archives 7.0
SIMATIC HMI WinCC S5 Ethernet Layer4 7.0
SIMATIC HMI WinCC TI Ethernet Layer4 7.0
SIMATIC HMI WinCC SIMATIC 505 TCP/IP 7.0
SIMATIC HMI WinCC Profibus FMS 7.0
SIMATIC HMI WinCC RC 7.0
SIMATIC HMI WinCC RT 7.0
SIMATIC HMI WinCC Server 7.0
SIMATIC HMI WinCC Redundancy 7.0
SIMATIC NET PC SOFTWARE Industrial Ethernet S7-1613 7.1
SIMATIC NET PC SOFTWARE PROFIBUS DP-5613 7.1
SIMATIC NET PC SOFTWARE PROFIBUS FMS-5613 7.1
SIMATIC NET PC SOFTWARE PROFIBUS S7-5613 7.1
SIMATIC NET PC SOFTWARE Industrial Ethernet S7-REDCONNECT 7.1
SIMATIC NET PC SOFTWARE Industrial Ethernet PN CBA OPC-Server 7.1
SIMATIC NET PC SOFTWARE DX OPC-Server 7.1
SIMATIC NET PC SOFTWARE SNMP-OPC-Server Basic 7.1
SIMATIC NET PC SOFTWARE SNMP-OPC-Server Power Pack 7.1
SIMATIC NET PC SOFTWARE Industrial Ethernet SOFTNET-S7 Basis 7.1
SIMATIC NET PC SOFTWARE Industrial Ethernet SOFTNET PN IO 7.1
SIMATIC NET PC SOFTWARE Industrial Ethernet SOFTNET-S7 Power Pack 7.1
SIMATIC NET PC SOFTWARE Industrial Ethernet SOFTNET-S7 Lean 7.1
SIMATIC NET PC SOFTWARE PROFIBUS SOFTNET-DP 7.1
SIMATIC NET PC SOFTWARE PROFIBUS SOFTNET-DP Slave 7.1
SIMATIC NET PC SOFTWARE PROFIBUS SOFTNET-S7 7.1
SIMATIC STEP 7 STEP 7 5.5
SIMATIC STEP 7 S7-PLCSIM 5.4
SIMATIC STEP 7 STEP 7 Professional Edition 2010 5.5

SORU 1)
Windows 7'de WinCC 7.4 veriyonu kurdum. Kurulumda bir sürü seçenekler çıkıyor. Bir de WinCC'nin çok fazla çeşidi var sanırım: SP1, UD1, UD2 vs. gibi Bunlar ne anlama geliyor ? Windows 7 için hangi programları kurmam gerekiyor ? (PLC programlama programı hariç)

SORU 2) Windows XP'deki proje klasörünü komple yeni PC'ye kopyaladım. Ancak açmak istediğimde Local server vs uyarısı verdi. Bir türlü açamadım. Donuyor tepkisiz kalıyor. PC (yeni nesil i7, 8GB ram, 3,5GHz), SSD disk) Projeyi açınca computer ismini değiştirin diye yazılar okudum ama bir türlü o kısma gelemedim. ( önceki pc, Win XP Pro)32 bit (güncel pc, Win 7 Ultimate) 64 bit olayı etkiler mi?

önerilerinizi bekliyorum.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
ilk önce winxp de çalışan wincc kaç versiyon onu öğrenebilirmiyim.
örnek wincc 6.0 ise wincc 7.4 e gelene kadar Migration yapman gerekli zor ve zahmetli bir iştir, kademe kademe yapılır.
2. olarak profibus haberleşme kartı marka model kodu lazım çünkü win7 de sürücüsü var mı.
Proje her Migration işlemi yapılıp test edilmeli baya uğraştırıcı iş.
Ben olsam win7 içine sanal makine kurarım winxp yi ordan çalıştırırım.
İstersen projeyi gönder bir bakayım.
Saygılarımla.

ilk önce winxp de çalışan wincc kaç versiyon onu öğrenebilirmiyim.
örnek wincc 6.0 ise wincc 7.4 e gelene kadar Migration yapman gerekli zor ve zahmetli bir iştir, kademe kademe yapılır.
2. olarak profibus haberleşme kartı marka model kodu lazım çünkü win7 de sürücüsü var mı.
Proje her Migration işlemi yapılıp test edilmeli baya uğraştırıcı iş.
Ben olsam win7 içine sanal makine kurarım winxp yi ordan çalıştırırım.
İstersen projeyi gönder bir bakayım.
Saygılarımla.

İlgilenip cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Windows XP'de WinCC 7.0 SP3 EUROPE sürümü kurulu. WinCC 7.4 SP1 için önce WinCC 7.2'ye migrate yaptım.

Haberleşme kartını yeni bir tane alacağım, Mevcut ile yedek PC aynı olması açısından aynı kart marka-modelden almayı düşünüyorum. (Siemens a5e00369843 CP 5511/ CP 5611)

Şöyle sorunlarım var.
1) Windows 7 ultimate 64 bit'te, WinCC'yi kurarken runtime kısmında otomatik kurulum hatası veriyor ama manuel olarak kurulum devam ediyor. Denetim masasında programlarda, Siemens Lisans programında Runtime programının kurulmuş olduğunu görüyorum.
2) WinCC kurulumu tamamlandıktan sonra, WinCC Explorer programından 7.2'ye migrate ettiğim projeyi açarken Mouse imleci sürekli dönüyor (program yanıt vermiyor gibi, ama görev yöneticisine çalışıyor diyor) görünüyor ve projeyi açmıyor.
3) Step7 Prof 2010 (Simatic manager) programını kurdum Herhangi bir problem olmadı. PLC'ye bağlandım, PLC programını güncelleyip yükledim. PLC tarafında sıkıntım yok, scada kısmında sıkıntım var.

Muhtemelen win7 ye kurduğun wincc 7.4 kurulumunda sorun var.
ilk önce wincc7.4 kurulumunun tam olarak doğru yüklendiğinden emin olaman gerek.
Varsa imkanın boş bir plc ile deneme yap wincc ile plc ye bağla bir tag bağlantısı oluştur.
Bana kalırsa wincc kurulumunda bir sıkıntı var gibi görünüyor.
projeyi gönder ben burda bir açayım istersen.

Evet dediğiniz gibi, v7.4 SP1 kurulum dosyasında sıkıntı varmış. v7.4 edindim. (SP1siz, başka) Bununla kurulum yaptım hiç hata vermeden kurulum yaptı. Şimdi runtime tag limit sınırı sıkıntım var. Kullanılan tag sayısı 1000'nin üzerinde izin verilen 128 olduğundan runtime demo moda dönerek çalışıyor.

Son olarak PC'yi Profibus hattına bağlamak için nasıl bir kart/aparat gerekiyor? Mevcutta, anakarta takılan Siemens Profibus kartı var. Üzerindeki numaradan sipariş vermek istedim ancak Türkiyede bulamadım. usb<->profibus gibi çeviriciler mevcut mudur ? Eğer öyleyse, projede bağlantı donanım ayarlarında ne gibi bir değişiklik yapmam gerekiyor ? Teşekürler.

Son düzenleme:
kartlar türkiyede bulunmuyor . ben cp 5612 aldım çünkü 5611 64 bit sistemde simatic net çalışmıyor.
lisanslaman 128 tag 1024 veya üzeri lisanslaman lazım

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri