Vrf klima sistemleri öneri?

zbyrblc

Usta Üye
Selam arkadaşlar

İşletmemizdeki tüm odalarda bulunan split klimaları rafa kaldırıp Vrf sistemine geçmeyi
planlıyoruz.Yaklaşık 30 adet odada split klima var.Bu klimaların dış üniteleri de oldukça fazla yer
kaplamakta ve görüntü kirliliğine sebep olmaktadır..
Vrf sistemleri ile alakalı bu cihazların artıları eksileri nelerdir öğrenmek istiyorum.
Ortalama 13-20 m2 arası 30 adet odaya hangi kapasite de bir cihaz veya cihaz gurubu alınmalı?
Şöyleki Konya da iflas etmiş bir hastanede 1 yıl kullanılmış 2 adet vrf cihazını bizim işletmeye
almayı planlıyoruz.Fiyat olarak nerdeyse 3/1 fiyatına geliyor imiş.Hatta bu hafta içi cihaza bakmaya Konya
ya gitme durumum söz konusu..Bu tarz 2.el bir cihazda nelere dikkat etmem gerekir.Önerileriniz ve fikirleriniz benim için önemli..Teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Normal kat yüksekliği için,800 BTU / m2 hesabından yola çıkarak,kaba bir kapasite tayini yapabilirsiniz. Almak istediğiniz sistemin COP / EER değerleri yüksek ise ( 3 ten fazla ),800 değerini 600 kabul edebilirsiniz.

Kisin isitmada dis hava sicakliginida goz onunde bulundurunuz.

Gectigimiz yillarda is icin Konya Metro avm ye gelmistim. Cati tipi klimalar vardi. Heat pump modunda isitmaya yeterli gelmeyecegi icin fabrila cihazlari gaz yakicili olarak dizayn etmisti. Ben gaz yakici ve arizalarina bakmak icin geldim.

Konunun ozu sudurki heat pump isi pompalari dis hava sicakligi 0 derece altina indiginde ve dahada asagiya indikce verimleri cok duserler. Bunu bir cok satici soylemez eger cihazlarin modeli elinizde varsa bu model uzerinden cihazin en dusuk cal8sma sicakligini ogrenin derim. Cihazi alip sonra isinamadiktan sonra degeri kalmaz. Cunku ben konyaya geldigimde dis ortam hatri sayilir soguk idi.

Kolay gelsin.

@SerkaN
Vrf sistemlerde operator paneli gibi bisey var mi?
Sonucta her ic unitenin kendine ait bir kumandasi var isteyen acar isteyen kapatir..merak ettigim otomasyon ile acik kalan cihazlari gorup pc den on off yapabilecegim bir sistemmidir bu vrf?..yani bu istegimi karsilayacak donanim varmi bu sistemde?

Selam eger sorun bana ise beya degilse bile soyle aciklayayim. Bu panel ve kullanim icerigi markadan markaya degisiklik gosterir. Bir cok markada operator paneli yada farkli isimlerde ana kontrol panelleri bulunmaktadir. Bu panellerden calisma modlari cihaz durumu ve cihaz uzerinde kontroller saglanabiliyor.

Selam eger sorun bana ise beya degilse bile soyle aciklayayim. Bu panel ve kullanim icerigi markadan markaya degisiklik gosterir. Bir cok markada operator paneli yada farkli isimlerde ana kontrol panelleri bulunmaktadir. Bu panellerden calisma modlari cihaz durumu ve cihaz uzerinde kontroller saglanabiliyor.
Evet sorum sana idi:)

Cihaz marka model asagida

Ekli dosyalar

• 1441398740944.jpg
    1441398740944.jpg
    29.3 KB · Görüntüleme: 13

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin