Volt Amper Watt'a dair?

Merhaba sayın arkadaşlar hobi olarak uğraştığım şeyler var fakat çok genel bazı kavramları anlamakta zorlanıyorum aydınlatırsanız çok sevinirim.

Örneğin bir modül kullanacağım datasheet'ini incelediğimde 5v 2A ile çalıştığı yazıyor. Buradaki 2A, saatte 2000 mah çektiği anlamına mı geliyor? Yani 4000 mah'lık bir lion pille beslersem 2 saat kadar mı çalıştırabileceğim?

Teorik olarak evet.

2000 mA akim çeken bir sistemi 4000 mA bir kaynak ile 2 saat çalıştırabilirsiniz.

Bu durumu etkileyen çevrim verimleri vardır. İletken kayıplarına etkiler süre düşer ama teoride evet 2 saat kadar çalışır.

Merhaba sayın arkadaşlar hobi olarak uğraştığım şeyler var fakat çok genel bazı kavramları anlamakta zorlanıyorum aydınlatırsanız çok sevinirim.

Örneğin bir modül kullanacağım datasheet'ini incelediğimde 5v 2A ile çalıştığı yazıyor. Buradaki 2A, saatte 2000 mah çektiği anlamına mı geliyor? Yani 4000 mah'lık bir lion pille beslersem 2 saat kadar mı çalıştırabileceğim?
genel olarak tahmininiz doğru, artı eksi değerlerde farkta olabilir ama datasheeti tam olarak okumadan üzerindeki değerleri incelemeden kesin bir şey söylemek zor. (Buradaki 2A, saatte 2000 mah çektiği anlamına mı geliyor?) sorusunun cevabını bir çok kullanıcı yanlış anlıyor bu değer xxx değere kadar tüketir/çeker anlamına gelir yani maksimum tüketim değeridir. cihazın/bileşenin özelliğine göre değişken bir rakamdır.
bakın burada şöyle bilinen bir değeri anlatayım, ki daha önce de anlatım/anlatıldı eksik bilgileri düzenlendi. dc 775 motor 6/36 volt arası çalışır. datasheet incelemesinde 1,5 amper gibi bir tüketim görürüz ve doğrudur. ama ilk kalkışta 10-12 gibi bir amper çeker 12 voltta 6000/7000 gibi bir devirde boşta yani yüksüz olarak 1,5-2 amper gibi bir tüketim doğrudur ama yüke bindiğinde 10-15 gibi bir amper tüketimi vardır. boşta 24 volt verirsek çektiği amper yarı yarıya düşer. geri kalan çıkarımları siz yapınız. yani kullandığımız bileşen/birim tek başına hiç bir şey ifade etmeyebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,405
Kullanıcılar
450,309
Son üye
GOA POLYMER

Yeni konular

Geri