Vitopent 100

cihanpolat

Üye
Merhaba,
Vitopent 100 kombi Kalorifer konumu açıkken basınç yükseliyor.
Bunu sadece Kalorifer konumunda yapıyor.
Normal basınçta 1,5 tan 1 e kadar ortalama bir haftada düşüyor.
Genleşme tankını kontrol ettiğimde hiç havanın olmadığını tespit ettim.
Ayak pompası ile hava basmak istedim ve 30-40 kere pompaladım tesisattan suyun çıktığınıda gördüm.
Fakat pompa üzerindeki basınç yükselmedi.
Şimdi burada sormak istediğim ayak pompası ile 30-40 değilde daha fazla mı pompalama yapmam gerekiyor.
Youtube ta bir videoda tahmini 100 kere pompalandığını gördüm anca 1 bara gelebildi basınç.
Birde hava bastıkça hava purjöründen hava çıktığını farkettim bunun sebebi nedir acaba.

pompaladım tesisattan suyun çıktığınıda gördüm.

musluğu açık bırakıp ,
hava basınca genleşme tankındaki zamanla içine alınan suyu boşaltmış oluyorsunuz
hava tutmassa ( bar yükselmiyorsa ) genleşme tankı .
veya sibopu ( zor arızalanması )

kombi musluğu arızalı olabilir . ( zor arızalanması )

eşanjör delik olabilir .
kombi musluğu arızalı değilse
hiç bir musluk açık kalmayacak ( hiç bir yerden su harcanmayacak ) ve ana vanayı kapatın . bar yükselmesi durursa eşanjör delik . ( sabit 1.5 bar konumu oluşursa )
kombiye su bastıktan ( gösterge 1.5 bar ) sonra kombi soğuk su musluğunu da kapatın test edin .

Son düzenleme:
Tanka hava basarken su akması durduğunda açık olan çeşmeyi ben kapatmıyordum sürekli açık bırakıyordum ki başka su varsa çıkar diye sanırım hatayı burada yaptım.
Su kesildikten sonra musluğu kapatıp mı basmam gerekiyor du.

hava bastıktan sonra musluğu kapatın

Son düzenleme:
Peki hava purjörünün üstündeki sibop kapağı sıkı sıkı kapalı mı olacak yoksa açık mı.
Üstteki siyah kapak.
Birde kombideki fazla olan havayı o kapaktan mı atıyor yoksa başka bir yerden mi?
Ayrıca hava basarken tahliye musluğu sürekli açık kalması gerekiyor diye bilgiler var bazı sitelerde.

Ekli dosyalar

• KRPL-3-8.jpg
    KRPL-3-8.jpg
    10.5 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
https://einamuhendislik.com/blog/otomatik-hava-purjoru-hava-atici-nedir-nerede-kullanilir/
Tesisatın hava kalan bölgelerine sıcak su ulaşamayacağından o bölge ısınmaz. ...
Bu durumlarda Otomatik hava purjörleri kalorifer tesisatların en üst noktalarına takılarak oluşan havanın otomatik olarak atılımını sağlarlar

hava purjörü bende yok

https://kombihocasi.com/genlesme-tanki-kac-kg-cm2-olmali/

Genleşme tankının havası 0,75 mbar olması lazım yani 1 bar bile fazladır. Fazla hava basmışsınız genleşme tankı sibobuna basarak fazla havayı alın. Basınç sadece kış konumunda (petekler kullanılıyorken) yükseliyorsa genleşme tankı ile alakalı sorun olabilir. Yaz-kış her konumda yükseliyorsa eşanjör ya da doldurma musluğu arızası olabilir.

Son düzenleme:
Videodan da anlaşılacağı üzere tahliye açık kalması gerekiyor bence.
Sıkıntı yaratmayacak bir şey olsa baştan söylenir kesinlikle açık kalması gerekiyor deniyor.
Basılan fazla havadan tank içerisindeki mebran yırtılabilir yada patlar.
Başka bilgisi olan var mı hava basarken tahliyenin sürekli açık kalıp kalmaması durumundan.

Videodan da anlaşılacağı üzere tahliye açık kalması gerekiyor bence.
evet haklısınız .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri