Uzatma Kablosunda Kopuk / Kısa Devre Tespiti

mekocoder

Üye
Merhabalar

Elimde 35 metre makaralı uzatma kablosu var ve birden çalışmamaya başladı ilk aklıma gelen damarlardan birinde kopuk olmasıydı her iki ucunu açtığımda hangi damardan faz verirsem veriyim karşı tarafta 3 damarda elektrik var. Gözle görünür bir ezilme veya burkulma da yok, her iki uçtan birer karış kestim ama sonuç değişmedi bu durumda arıza tespiti yapabilecek bir cihaz var mı dijital kontrol kalemi alsam işime yarar mı tespit için.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhabalar

Elimde 35 metre makaralı uzatma kablosu var ve birden çalışmamaya başladı ilk aklıma gelen damarlardan birinde kopuk olmasıydı her iki ucunu açtığımda hangi damardan faz verirsem veriyim karşı tarafta 3 damarda elektrik var. Gözle görünür bir ezilme veya burkulma da yok, her iki uçtan birer karış kestim ama sonuç değişmedi bu durumda arıza tespiti yapabilecek bir cihaz var mı dijital kontrol kalemi alsam işime yarar mı tespit için.

Bir ölçü aleti ile tespit edebilirsin ölçü aletini buzzer konumuna alıp kablonun her iki ucunu boşa al.Daha sonra bir tarafın ucunu birleştir.Karşı taraftan buzzer ile kopukluk testi yap.Bu yaptığın işlemde buzzer öterse kabloda kopuk yok demektir.Eğer kabloda kısa devre varsa bunun içinde iki tarafın kablo uçlarını boşa al bir taraftan kısa devre testi yap herşey ortaya çıkar kabloya faz vermek seni yanıltır.Kapasitif etkiden dolayı enerji vermediğin kısımda da enerji görmeye başlarsın

Genelde kopukluk en çok hareket gören yerlerde olur. Kablonun en başı ve en sonunu kontrol edin. Belki bir karış yetmemiştir. Fiş prize takılıyken örneğin bir lamba takılı olsun kabloyu baştan sona oynatarak temas etmesini sağlayın. Böylece ampul yandığı anda kopuk yeri tespit etmiş olursunuz. Orayı yakınsa keserek uzaksa tamir ederek düzeltmiş olursunuz. Elektronik kontrol kaleminiz olsaydı başka tespit yöntemini anlatırdım. Kablo izleme cihazları da bazen yardımcı oluyor.

Ben yolda giderken 5 metrelik 0.50 mm 3 yollu kablo buldum.Atılış nedeni çok kuvvetli Kısa devre esnasında hatlarda kopma olması.220 alternatif Akım, Ledli Kontrol Kalemi yada Normalde Manyetik akım dan yanar.Ölçü aleti Buser faydalı.Yolları Kontrol edersiniz.Bir elektrikli makine için sakıncalı.Nedeni Kısa Devreler tek yerde olmadan Koparken bazı yerlerde Isı etkisiyle kabloda yakın temas olabilir. Onardığınız sayarken Makineye bağladığınızdan yeniden kısa devre yapabilir.Endüstri de Ultrason yada Röntgen ile çalışan kontrol Makinesiyle boydan boya kesit incelenir.Sonuç Sıyırp Hurdaya satın.Yenisini alın.Günlük Emtia alım satım Borsa fiyatı yayınlanmadığı için ölü eşek ederinden satın almaktalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,928
Son üye
welat karzan

Yeni konular

Geri