Uzaktan kumandalı araba sorunu

Karaman70

Üye
Merhabalar. Çocuğumun uzaktan kumandalı arabası var. 4.8v pilli olandan. Araç ileri geri yapınca kerkiniyor. Tekeri iki tur dönüp kerkinmeye başlıyor. Pili dolu. Aracı söküp pili motora direk bağlayınca sağlam dönüyor. Üzerindeki devrenin bir yerinde sıkıntı var gibi. Devresinin fotoğrafını da ekliyorum. Teşekkürler
IMG_20200311_160635.jpg
IMG_20200311_160622.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Devreyi aradan çıkartın, kabloları direk motora bağlayıp şaseyi taşıyabiliyor mu, nasıl tepki verdiğine bakın. 2 seneye yakın zaman geçtiyse pillerin değişim zamanı gelmiştir maalesef.

Devreyi aradan çıkartın, kabloları direk motora bağlayıp şaseyi taşıyabiliyor mu, nasıl tepki verdiğine bakın. 2 seneye yakın zaman geçtiyse pillerin değişim zamanı gelmiştir maalesef.
Devreyi çıkartıp motora direk verince motor güçlü dönüyor. Motor sağlam. Pili de yeni aldım, sıfır yami

Anten bobini ile oynadınız mı?
Oynamadıysanız;
Devrede motorları sürecek tek entegre görünüyor. Further ve Back çıkışları entegreden direk motora gidiyor. Sıkıntı entegrede olma ihtimali yüksek. Motor sökük iken F ve B çıkışlarında kumandaya bastığınızda kaç volt görünüyor?
Ayrıca VDD giriş kablosu gnd ye temas ediyor gibi görünüyor. Kablo kesiti bağlantıda ince görünüyor, VDD girişini lehimleyip tekrar deneyin

Entegre bozuk olabilir motorlar yapisi geregi yuksek akım çeken elektro manyetik itme çekme kuvvetiyle dõnen yapılardir belliki entegre motora ihtiyaci olan voltaji ve amperi veremiyor

Entegre bozuk olabilir motorlar yapisi geregi yuksek akım çeken elektro manyetik itme çekme kuvvetiyle dõnen yapılardir belliki entegre motora ihtiyaci olan voltaji ve amperi veremiyor
Bu entegre bulunup değiştirilebilir mi yoksa çöp mü oldu

Aracınız kaliteli yani piyasada cok bulunan bir modelse bulunabilir ama genelde çipler yazilimli oluyor diyotları var ise veya 12 volt role var ise onlarada bakin hocam
Ben motorları ölçtüm sağlam fakat motorlara giden akım düşük. 4.8 volt ve üzeri gitmesi gerekirken, 4.2 volt gibi bir akım gidiyor bu yüzden teker dönemiyor. Pil dolu, motora direk akım verince sağlam olduğu da belli

Ben motorları ölçtüm sağlam fakat motorlara giden akım düşük. 4.8 volt ve üzeri gitmesi gerekirken, 4.2 volt gibi bir akım gidiyor bu yüzden teker dönemiyor. Pil dolu, motora direk akım verince sağlam olduğu da belli
Zaten hocam rc araclarda motor bozulma olaylari nadir oluyor 40 yilda 1 gibi akimi kesen arizali bir diyot olabilir dirençlerden birisi yanmis olabilir devre kartinin uzerinde gozle gorunen bir deformasyon varmi ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri