Uzaktan Evi Kontrol Etme

Herkese öncelikle merhaba ben kontrol ve otomasyon bölümü öğrencisiyim üniversite 1 e gidiyorum evime şöyle bir sistem yapmak istiyorum telefonumdan evin ışıklarını ve megafonunu telefonla kontrol etmek istiyorum hem evdeyken hemde dışarda olduğumda gerek ışıkları kapatmayı gerek kapı çaldığında kapıya telefondan cevap vermeyi istiyorum ama düşündüüğüm zaman zor gibi geliyor ilk olarak ışıkları kontrol etmek istiyorum bunun içinde lambaları 0/1 butonunu değiştirip kumanda devresiyle 1 tıkta kapanıp açılmasının sağlıyacağım uzaktan kontrol için bana gereken malzemeler nelerdir yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Evdeki cihazlari,isiklari kontrol etmek istiyorsan en basitinden DTMF ile röle kontrolü yapman gerekiyor, istedigin sistemin devresi yazilimi bende mevcuttu ama pc min harddiski arizalandi butun verilerim gitti. Internete DTMF role kontrolu yazarsan istedigin bilgileri bulabilirsin.

"İşler burda böyle yürümez !"
İlk önce evin anahtarlarını öylece iptal edemezsin !
Anahtarların konum değiştirdiğini algılaman gerekir ki kontrolün dış yada iç kontrolde olduğunu bilesin.
Lambanın açık bilgisini de işlemen gerekir.

Anahtar açıksa lambanın durumuna dokunma ama kontrolü dışarıya ver.
Anahtar açıksa lambanın durumuna dokunma ama kontrolü anahtarda bırak.
Anahtar açıksa lambanın durumuna dokunma pır sensörüne sinyal gelmezse 30 saniye sonra kapat.

Anahtar kapalı ise kontrolü dışarıya ver(uyar).
Anahtar kapalı ise kontrol anahtarda kalsın.
Anahtar kapalı ama lamba yanıyorsa (dış erişim) 10 dakika sonra lambayı söndür(yada ek süre talep et).
and more and more ...

Bu fikrini geçici olarak askıya al.
Sadece şunu tasarla :
Öyle bir anahtar yap ki hem mekanik hemde sinyal ile tetiklenebilsin. Bu iki yolunda senkron çalışmasını sağla(elektronik çalışmada anahtar fiziksel olarak konum değiştirsin). Ayrıca bu anahtar dışarıya konum geri bildirimi yapsın.

Bence diyafon daha kolay. ;)

Kolay gelsin...

"İşler burda böyle yürümez !"
İlk önce evin anahtarlarını öylece iptal edemezsin !
Anahtarların konum değiştirdiğini algılaman gerekir ki kontrolün dış yada iç kontrolde olduğunu bilesin.
Lambanın açık bilgisini de işlemen gerekir.

Anahtar açıksa lambanın durumuna dokunma ama kontrolü dışarıya ver.
Anahtar açıksa lambanın durumuna dokunma ama kontrolü anahtarda bırak.
Anahtar açıksa lambanın durumuna dokunma pır sensörüne sinyal gelmezse 30 saniye sonra kapat.

Anahtar kapalı ise kontrolü dışarıya ver(uyar).
Anahtar kapalı ise kontrol anahtarda kalsın.
Anahtar kapalı ama lamba yanıyorsa (dış erişim) 10 dakika sonra lambayı söndür(yada ek süre talep et).
and more and more ...

Bu fikrini geçici olarak askıya al.
Sadece şunu tasarla :
Öyle bir anahtar yap ki hem mekanik hemde sinyal ile tetiklenebilsin. Bu iki yolunda senkron çalışmasını sağla(elektronik çalışmada anahtar fiziksel olarak konum değiştirsin). Ayrıca bu anahtar dışarıya konum geri bildirimi yapsın.

Bence diyafon daha kolay. ;)

Kolay gelsin...
Peki o zaman evin dis kapisinin kilidi gibi bisey tasarlamam yeterli olur herhalde 1saniyelik bir sinyalle miknatisi aktif ederim mekanik sistemle harekete geciririm

Evdeki cihazlari,isiklari kontrol etmek istiyorsan en basitinden DTMF ile röle kontrolü yapman gerekiyor, istedigin sistemin devresi yazilimi bende mevcuttu ama pc min harddiski arizalandi butun verilerim gitti. Internete DTMF role kontrolu yazarsan istedigin bilgileri bulabilirsin.
Peki teşekkürler

Ben android uygulama yapip sistemi internete bağlayıp internetten online kontrol etmek istiyorum arayarak degil yani ona gore bi role kontrol aleti varmi acaba

Bu is icin bir GMTCNT PLC ye (mesela GLC196R) ve Ethernet portlu bir HMI ya (mesela GOP43-070ETE) ihtiyacin var.

PLC ile kumanda etmek istedigin uniteleri fiziksel olarak acip kapayacaksin. HMI ile dokunmatik olarak bu cikislari kontrol edebileceksin. Ayni zamanda bu HMI ya internet uzerinden uzaktan baglanip ekran goruntusunu birebir gorup yaninda imis gibi kontrol edebileceksin.

Yapilacak ekstra sey modeminden HMI ya port yonlendirmek.

Internet derken hem vindows yuklu pc leri hem de andrid ve ios isletim sistemli telefonlarin hepsini kastediyorum.

Hem pc'den hem panelden hem de androidden kontrol örneği. Bu sistemle ne istersen kontrol edebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri