USB Arıza- Harici Enerji

K.G.

Üye
Merhabalar sizlerin fikir ve bilgilerine ihtiyaç duymaktayım.

Sorun şu ki Lenovo dizüstü bilgisayarımın USB girişleri zamanla çalışmaz hale geldi. Yalnızca bir tane USB yazıcıdan çıktı almama müsade edecek veri alış verişini yapıyor. Önceden Samsung veya Lenovo telefonumdan da veri almama müsade ediyordu (şu an bilmiyorum), ancak Xiaomi telefonu hiçbir şekilde görmüyordu. İlk başlarda güncellemelerden, sürüm yükseltmekten vs. olduğuna kanaat getirmiştim. Bulabildiğim her yolu deneyip olmayınca, arıza tespitine yöneldim. Anakarta bağlı olan USBçıkışları enerji vermiyor. Arızalı faal olarak belirttiğim USB ise; USB, Kart okuyucu ve 3.5mm ses çıkışından oluşan bir modül/kart üzerindedir. Diğer birimler çalışıyor. Bu USB çıkışı ise 5V veriyor ama yük/cihaz bağlayınca hemen 3V a bayılıyor, cihaz mouse dahi olsa çalışmıyor, ışığı da hemen sönüyor.

Anakart üzerinde arıza bulunması durumunda onarım denenebileceği ancak bu işlem sırasında anakartı tamamen kaybedebileceğim belirtildiğinden bunu göze almam istenildi.

Sonuç olarak; USB yi haricen beslersem veri alışverişi yeterli olabilir mi diye denedim. Bir devre kurdum ancak sonuç hala olumsuz. Teorik olarak mantıklı geliyordu. Ancak gerilim sağlarken 1-0 (5V-0V) bu kabloları haberleşmek için de kullanıyor mu? Çünkü ben bu devrede bilgisayar ile enerji alış verişinde bulunmuyorum. Son olarak adaptörlü USB çoklayıcılardan varmış hazır olarak zaten ondan denesem daha makul olur mu?

İlginiz için teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Öncelikle arızalı usb çıkışlarında sorun varsa dışarıdan besleme ile olur mu bilmem. Arıza veri yolunda da olabilir. Ayrıca harici besleme karta zarar da verebilir! Zaten usb'ye takılan bir cihaz kısa devre olursa bilgisayarı da kapatır, resetler.

Usb ile ilgili benim başıma gelen olay da şöyle, yaklaşık 2 sene, daha öncesinden kaç senedir kullanmakta olduğum usb bağlantılı yazıcımı bilgisayarım/pc görmez oldu. Ara ara ihtiyaç oldukça uğraştım, didindim ama bir türlü olayı çözemedim. Olay, yazılımsal olarak yazıcı biriktiricisinin başlatılamamasından kaynaklıydı. Onca önerileri uygulamama rağmen bir türlü düzelmedi. Sonunda format atarım diye düşünüyordum ama bir sürü programı yeniden kurmaktan da üşeniyordum. Nihayet geçen seneki windows 10 köklü güncellemesiyle yazıcı biriktiricisi artık onarılmış, normale dönmüştü. Yazıcım da çalışmaya başladı. Diyeceğim muhtemelen sizin bilgisayarda da yazılımsal bir sorun olabilir. Öncelikle cd veya usb den başlatılan (Hiren's Boot Cd/Usb) gibi harici bir sistemle bilgisayarı açmayı deneyin. Başarılı olursanız sürücülerde sorun olduğundan emin olursunuz. Ayrıca bios'tan da usb durumlarını kontrol edin, değiştirdiğiniz herhangi bir ayar buna sebep olmuş olabilir. Hatta yeni bir bios sürümünü, yoksa da daha eski bir sürümü yükleyip denemenizi de öneririm.

Başlatılabilir Windows sürümleri yanında linux sürümlerini de deneyebilirsiniz;
https://www.slitaz.org/en/ (32 bit sürümü işinizi görür 53MB; http://mirror.slitaz.org/iso/rolling/slitaz-rolling.iso)
https://www.slax.org/

Son düzenleme:
Olayın gerçekten sadece usb'lerin besleme sorunu olduğunun tespit edilmesi gerekiyor. Bilgisayar yapısı itibariyle her türlü cihaz ve donanıma yazılım yoluyla erişir.

Harici beslemeli USB hub alın
O olur mu diye denemeye çalıştım ama devreler bire bir aynı olmayabilir tabiki.
Öncelikle arızalı usb çıkışlarında sorun varsa dışarıdan besleme ile olur mu bilmem. Arıza veri yolunda da olabilir. Ayrıca harici besleme karta zarar da verebilir! Zaten usb'ye takılan bir cihaz kısa devre olursa bilgisayarı da kapatır, resetler.

Usb ile ilgili benim başıma gelen olay da şöyle, yaklaşık 2 sene, daha öncesinden kaç senedir kullanmakta olduğum usb bağlantılı yazıcımı bilgisayarım/pc görmez oldu. Ara ara ihtiyaç oldukça uğraştım, didindim ama bir türlü olayı çözemedim. Olay, yazılımsal olarak yazıcı biriktiricisinin başlatılamamasından kaynaklıydı. Onca önerileri uygulamama rağmen bir türlü düzelmedi. Sonunda format atarım diye düşünüyordum ama bir sürü programı yeniden kurmaktan da üşeniyordum. Nihayet geçen seneki windows 10 köklü güncellemesiyle yazıcı biriktiricisi artık onarılmış, normale dönmüştü. Yazıcım da çalışmaya başladı. Diyeceğim muhtemelen sizin bilgisayarda da yazılımsal bir sorun olabilir. Öncelikle cd veya usb den başlatılan (Hiren's Boot Cd/Usb) gibi harici bir sistemle bilgisayarı açmayı deneyin. Başarılı olursanız sürücülerde sorun olduğundan emin olursunuz. Ayrıca bios'tan da usb durumlarını kontrol edin, değiştirdiğiniz herhangi bir ayar buna sebep olmuş olabilir. Hatta yeni bir bios sürümünü, yoksa da daha eski bir sürümü yükleyip denemenizi de öneririm.

Başlatılabilir Windows sürümleri yanında linux sürümlerini de deneyebilirsiniz;
https://www.slitaz.org/en/ (32 bit sürümü işinizi görür 53MB; http://mirror.slitaz.org/iso/rolling/slitaz-rolling.iso)
https://www.slax.org/
Deneyeceğim çok teşekkür ederim
Olayın gerçekten sadece usb'lerin besleme sorunu olduğunun tespit edilmesi gerekiyor. Bilgisayar yapısı itibariyle her türlü cihaz ve donanıma yazılım yoluyla erişir.
Sorun tespiti için fikriniz var mı

@K.G., saydığım adımlar önerilerimdir zaten. Ben en kolayından başlardım. Verdiğim mesela slitaz iso'sunu indirip yumi veya benzeri bir başlatılabilir usb aracı ile usb'yi hazırlayıp onunla başlatmayı denemek. Bunu başka bir bilgisayarda yapabilirsiniz. Cd/dvd sürücünüz varsa cd'ye de yazdırabilirsiniz bu araçlar her zaman işe yarar). Hangisine yazdırılmışsa bios'ta o ortamdan başlatacak şekilde seçilmelidir. Ya da ilk açışta F12, F8 gibi hangi tuşla başlantı/boot seçimi yapılıyorsa onunla da seçim yapilabilir.

Elinizden geliyorsa anakarta ulaşıp fiziksel kontrol yapın. Misal 3v düşme sebebi nedir? Seçenekleri sonra değerlendiririz.
Doğru fakat fiziki bağlantı zayıf veya yoksa yazılım ne yapabilir?

Elinizden geliyorsa anakarta ulaşıp fiziksel kontrol yapın. Misal 3v düşme sebebi nedir? Seçenekleri sonra değerlendiririz.

Yazılımsal olarak da akımı engeller diye düşünüyorum.
Yakılan cihazın birinden dolayı bir aşırı akım çekme ya da kısa devre olmuş olabilir. Belki dediğiniz gibi besleme elemanlarında bir sorun vardır.

İlginiz için teşekkürler. Anakart datasheetini tekar detaylı olarak inceleyeyim ihtimal arızalı bir devre elemanı olabilir. Öncelikle boot olayı ilgimi çekti, bunun haricinde yazılım kaynaklı olmasını kontrol için bulduğum ve bildiğim herşeyi denedim. Bununla birlikte bu sorunları yaşamaya başlamam win8 i win10 a yükselttiğim zaman dilimi ile paralel olduğundan iyice zayıflayan bu ihtimali tamamen kaldırmak istiyorum.

Yazılımsal olarak da akımı engeller diye düşünüyorum.
Yakılan cihazın birinden dolayı bir aşırı akım çekme ya da kısa devre olmuş olabilir. Belki dediğiniz gibi besleme elemanlarında bir sorun vardır.
Şimdi bahsettiğiniz şekilde usb oluşturdum. Lenovo nun sitesinden Bios dahil yazılım güncellemelerini kontrol ettim. Usb ile boot için ayrı girebildiğim bir tuş var (buradan boot seçebiliyorum) oradan seçtiğimde usb yi görmüyor. Diagnostic diye bir test yazılımı var lenovonun onda ise bir sorun göstermiyor veri yollarında. Sizce fiziki aşamaya geçmeli miyim?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri