Usb 3.0 bağlantı şeması

Arkadaşlar evde bir güçkaynağı yaptım.
Digital ayarlı bir modül var.
Bunu kutuya montaj yaparken usb çıkışıda olsun istedim ve çin'den bir adet USB 3.0 soketi satınaldım.(board üzerinde hazır)

Board üzerinde 9 ayak var.
Elimdeki yarısı kopuk bir usb şarj kablosunu sağlam yerinden kestim ve uçlarını açtım.

Bu kablonun usb ucunu telefonumu şarj ettiğim adaptöre taktım. Hangi kablolarda 5volt olduğunu kontrol ettim. (kırmızı ve siyah)

Sonra aynı kabloyu çin'den aldığım usb portuna taktım. Kırmızı ve siyah kabloların hangi ayaklara temas ettiğini tespit ettim.
Kırmızı = 1VBUS
Siyah = 4GND

Buna göre + ve - kutupları bu ayaklara lehimledim. Modül den 5 volt 1500 mAh ayarladım. Önce uçları açık olan kabloyu takıp kontrol ettim. Tıpkı şarj adaptöründeki gibi kırmızı ve siyah kablolardan 5 volt okudum.
Sonra cep telefonumu taktım fakat şarj olmadı. (hiç tepki yok)

Adaptöre takınca şarj oluyor ama güç kaynağından malesef olmadı.

Biraz araştırdım. USB 2.0 da 4 adet ayak var ve + - uçlar soketin en dışındaki iki uca denk geliyor.
USB 3.0 da 9 ayak var ve bunun için böyle bir bağlantı şeması bulamadım. Aklıma böyle bir yöntem geldi ve sonuç baktığımda tıpkı usb 2.0 da olduğu gibi bundada + - uçlar yine en dıştaki iki uca denk geldi.

Yani kısacası hem şarj aletinde hemde güç kaynağında aynı uçlardan DC + 5volt okuduğum halde neden telefon şarj olmuyor?

Bilgisi olan varmı?
-207335627-699040853.jpg
-157334071659530289.jpg

Telefonların modeline göre rx ve tx bacaklarına uygun degerde direnç eklemelisiniz ve bu direnç degeri telin şarj süresini de değiştirir

Telefonların modeline göre rx ve tx bacaklarına uygun degerde direnç eklemelisiniz ve bu direnç degeri telin şarj süresini de değiştirir
Teşekkür ederim.
Telefon Sony Xperia Z
Şarj cihazı 5V 1.5 A çıkış gücünde.

Buna eşdeğer bir bağlantı için mevcut bir şema varmı acaba?

Sony bilmiyorum fakat şarj aletin içini açarak uçlarına baglı dirençleri bakmalısınız yada bilen arkadaşlar var ise yazarlar

Sıkıntı yok kardeşim tüm linkleri kontrol ettim çalışıyor.

Sony bilmiyorum fakat şarj aletin içini açarak uçlarına baglı dirençleri bakmalısınız yada bilen arkadaşlar var ise yazarlar
Peki bilgisayarlarda bulunan USB lerde durum nasıl. Yani o usb yede telefonu takınca şarj oluyor. (Tamam şarj cihazına göre çok daha uzun sürüyor ama onun nedeni pc nin usb için beslediği çıkıştaki amperin düşük olmasından kaynaklı.)

Bildiğim kadarıyla onların diğer bağlantıları data aktarımı için kullanılıyor.

Arkadaşlar, piyasada universal şarj cihazları satılıyor. Aynı zamanda power Bank lar satılıyor. Bunların hiçbiri marka ve model ayırt etmeksizin tüketiciler kabloyu takıp çalıştırıyor.

Yani şunu demek istiyorum,
tüm akıllı telefonların ortak tanımladığı bir bağlantı şablonu var.

(evet markalar arasında, gerek amper farkı gerekse iç bağlantıdaki direnç farkından dolayı şarj sürelerinde değişkenlik görülebilir.)

Ama sonuç olarak şarj edilebilir ortak bir bağlantı biçimi var bunu görüyoruz..

Kullandığım şarj adaptörünün içini açmak için dış kasasına çok faza zarar verme riski var.

Bu universal bağlantı şemasnı bilen veya bulan bir arkadaşımız vardır diye umuyorum..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şöyle bir devre buldum.
Usb şarj devresi diye paylaşılmış.
Acaba universal şarj cihazlarında kullanılan devre bumu yoksa bu sadece bir markanın kendi devresimi bilemedim..
USB-Charger-Circuit1.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,183
Kullanıcılar
449,953
Son üye
bavenes

Yeni konular

Geri