Ups projesi

İyi günler arkadaşlar. Binamız 3 katlı olup ve bu binamızda ups sistemi mevcut değil. Binamıza sadece PC için ups sistemi kuracağız mevcut PC sayısı 110 adet. Ama bu sayı ileride çoğalabilir. Ben de her odaya gerekli olan ups prizi koydum ve priz başı 300 Watt tan hesap yaptım toplam 47100 wattlık bir güç buldum. Buna göre 60kVA 20 dk beslemeli on-line ups cihazı seçtim. ADP,UDP ve kat panolar paylaştığım resimde mevcut. Kablo kesitleri, panoların uzaklığı , anahtarlı otomatik sigortalar , termik manyetik şalterler hepsini yazmışım. Çizdiğim bu projedeki değerler işimi görür mü. Gerilim düşümü hesabı da yaptım ondan dolayı 4x16mm2 N2XH seçtim. Bunu seçmemin sebebi kat panoları ile priz arasında ki mesafe bazı yerlerde 25 metreyi geçiyor buda gerilim düşüm değerini arttırıyor. Ben bu projeyi bu şekilde uygulasam sorun yaşar mıyım. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim iyi günler.
753EDFB2-4E6C-4501-88EE-FC072E99F7E4.jpeg
ş

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
4x16 çok kalın değilmi 5 kw için 10 kw için bile kalın kablo kesitlerini yeniden değerlendirmenizi öneririm.

Evet kalın ama kat panosundan prizlere kadar giden kablo 25 metre falan oradaki gerilim düşüm değeri tek başına 1.06 falan çıkıyor adp ve udp kabloların gerilim düşüm değerini hesaplayıp topladığım zaman değer 1.5 den fazla çıkıyor. Bundan dolayı 16 mm2 seçtim sizin var mı önereceğiniz bir yol?

"PRATİK TE" 4X6 YETER GİBİME GELİYOR 3-5 VOLT DÜŞEBİLİR AMA ODA ÇOK ZARAR VERMEZ.
MESELA ASANSÖR MAKİNA DAİRESİNE ÇEKİLEN KABLO 20-30 METRE GİBİ 4X6 4X10 GİBİ BİR SIKINTI OLMUYOR .

Ups ana besleme kablosunun nötr kablosunu faz kesitinde seçin..yükler monofaze olduğu için nötr den donen akim 3 faz akımlarının toplamı olacaktır.buda nötr kesitinde ısınmaya yol acar..yani 4*25 + ayni kesitte toprak kablosu.mümkünse nötr kablosunu bir üst kesit secin.ısınma sorunu yasamazsin.

Evet kalın ama kat panosundan prizlere kadar giden kablo 25 metre falan oradaki gerilim düşüm değeri tek başına 1.06 falan çıkıyor adp ve udp kabloların gerilim düşüm değerini hesaplayıp topladığım zaman değer 1.5 den fazla çıkıyor. Bundan dolayı 16 mm2 seçtim sizin var mı önereceğiniz bir yol?
20-30 metrede gerilim düşümü aramaniza gerek yok.kesit secimini akim yönünden degerlendirin..16 mm kesit bence de cok yuksek 4-6 mm yeterli cogu dağıtım panosuna

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. 16 mm2 yerine 6mm2 ve 10 mm2 kullanacağım. Peki UT panoları ve priz arasındaki kabloyu 2.5mm2 kullanıyorum uzunluğu 15 metre gerilim düşümünü kurtarıyor ama 15 değil de 20-30 metre olunca gerilim düşüm değeri artıyor bunda bir sakınca olur mu yoksa onun da kesitini artırmak lazım yada kesitini buat kadar 4mm2 yapıp gerisi 2.5 mm2 diye yapayım. Sizlerin bildiği bir çözüm yolu var mı?

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. 16 mm2 yerine 6mm2 ve 10 mm2 kullanacağım. Peki UT panoları ve priz arasındaki kabloyu 2.5mm2 kullanıyorum uzunluğu 15 metre gerilim düşümünü kurtarıyor ama 15 değil de 20-30 metre olunca gerilim düşüm değeri artıyor bunda bir sakınca olur mu yoksa onun da kesitini artırmak lazım yada kesitini buat kadar 4mm2 yapıp gerisi 2.5 mm2 diye yapayım. Sizlerin bildiği bir çözüm yolu var mı?
İlk basta tam incelememistim projenizi yalniz toplam guc 47 kw demissiniz.60 kva ups nin size verecegi total guc zaten 48 kw.dir.60 kva 48 kw ye tekabul eder guc katsayisi ile carpilinca..bu da ups nin neredeyse %100 yuklenmesi demek oluyor..ileride pc eklemesi extra yuk filan da baglarsaniz 60 kva ups sizi hic bir sekilde kurtarmaz..suanki ve ileride eklenecek cihazlarla birlikte en az 100 kva lik bir ups ye ihtiyaciniz var..kablolari bol bol hesaplamissiniz yalniz en onemli seyi atlamissiniz:)
100 kva 80 kw ye tekabul eder..bu da ups nin 47 kw lik yuke gore %55-60 gibi bir kapasite ile yuklenmesi demektir..ilave cihazlarla kapasitesi %70 lere ciksa sizin isinizi anca gorur.

Son düzenleme:
Mevcut 108 adet PC var en faz 120 PC olur 60 kVA karşılamaz mı? Çok olmaz 80kVA olarak değiştiririz sorun yok.

Mevcut 108 adet PC var en faz 120 PC olur 60 kVA karşılamaz mı? Çok olmaz 80kVA olarak değiştiririz sorun yok.
Bunlarin yazicisi printeri vs olmayacak mi?..sadece pc lermi ups den beslenecek.iyi hesap yapin geri donusu olmaz.ben sizin projenize gore yorumladim..47 kw lik yuk icin 60 kva kurtarmaz hic bir sekilde..ups niz tam kapasitede calisir sorun yasarsiniz.

Sadece PC olacak ama dediğiniz gibi sorun olmasın diye 80kVA olarak değiştiririm.
İşte ben de sora sora eksiklikleri bulup halletmeye çalışıyorum. Ups kapasite olayını da fark ettiğiniz için teşekkür ederim işte kaldı o kesit hesabı ve a.o.s ve t.m.ş değerleri onlar da tam uygun mu bu proje için

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri