Trio Motion Control Hakkında

Merhaba arkadaşlar,

Bir konu hakkında bilgi almak istiyorum, mesele şu:

Staj yaptığım firmada üretilen bir makinenin otomasyonu Trio Motion kontrolle yapılıyor. Bu süreci faydalı geçirmek için motion perfect v3 programını bilgisayarıma kurdum fakat internette bir kaç videodan başka eğitimle ilgili bir bilgi bulamadım. Ayrıca Türkiye'de bu eğitimi veren kurslar da yok herhalde, araştırdım bulamadım. Motion Perfect programını öğrenmem için Türkçe bir kaynak mevcut mu? PLC bilgim var. Delta PLCler,Siemens'in S7 200-300-400 serilerini kullandım, orta düzeyde biliyorum.

Diğer bir konu ise; Trio motion'a alternatif ya da daha nitelikli başka bir cihaz var mı? Öyle ki gerek yazılımını öğrenmede imkanım olsun (kitap, dokuman, kurs) , gerekse karşılaştığım sorunlarda yardım imkanı bulabileceğim kadar kullanımı yaygın olsun.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba,

Triomotion'u 4 senedir kullanıyoruz. Motion control alanında en gelişmiş en profesyonel motion coordinator markasıdır. Eksen kontrol cihazı ya da birimi demek biraz ayıp kaçar. Haliyle bu profesyonellikte bir aletin de çok fazla kullanıcısı yok ya da türkçe kaynağı yok. İnternet sitesinden application note'lara bakarak en iyisi de help'ini inceleyerek yola devam etmeniz gerek. Fakat size tavsiyem şudur ki servo bilgisine sahip olun ve sonra trio ile uğraşın. Dolayısıyla servo komutlarını terimlerini ya da kalıplarını bildikçe trio'da ne yapilabileceği ya da ne yapamadıysanız trio ile bunu nasıl aşabileceğiniz ortaya çıkacaktır.

Elinizde bir trio ve 1 servo varsa bir test düzeneği hazırlayın. Uygulamanızda yardım ederiz.

Kolay gelsin.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam siemensin simotion scout unu kullandiniz mi.kiyaslama yapabilir misiniz ?

Kullanmadım fakat incelemiştim. Trio açık ara çok önde bir teknoloji. Kulvarı çok farklı. Tamamen özelleştirilebilir bir cihazdır.

Şahsen Trio da, Simotion da kullandım. Trio' yu V2 editörüyle kullanmıştım. V2 editörü konusundaki fikrimi sorarsanız günümüz için yetersiz olduğunu söylerim. Ancak Trio daha sonra V3 ve V4 editörlerini kullanıma sundu. V3 editörü ile bence çok gerekli olan IEC desteğini sundu ama hiç kullanma şansım olmadı. Trio' nun yaygınlaşması önündeki temel sorun bence Visual Basic ile programlanıyor olması. Zira piyasada bulunan bildiğim başka hiç bir endüstriyel hareket kontrol ünitesi Visual Basic ile programlanmaz. Çok iyi Visual Basic bilgim olduğunu eklemek isterim. Tüm bu nedenlerden dolayı Trio' ya yeni başlayacak iseniz tavsiyem en azından V3 ve üstü editörü ile başlamanız ve programlarınızı Trio' da geleneksel olan VB dilinde değil de IEC standardında oluşturmanızdır. IEC standardında program oluşturmak bana ne sağlayacak diyorsanız bu konuda biraz araştırma yapın derim.
Gelelim Simotion' a. Simotion konusundaki temel sıkıntım yine editör. İlk olarak editör tabii ki biraz hantal. İkinci gördüğüm en büyük eksiklik online modda Simatic' teki gibi değişkenlerinizin durumunu rahat rahat görmek istiyorsunuz ama boşuna heveslenmeyim derim. Yani diagnostik beklediğim durumda değil. Simotion konusundaki son eleştirim editörün bir profesyoneli bile zorlayan aşırı derecede ayrıntılı ayarlar içeriyor olması. Diyelim hareket kontrolü konusunda başka markalarda çok iyi tecrübeniz var Simotion ile halletmeniz gereken küçük bir işiniz oldu. Hallederim diyorsanız, yanılıyorsunuz derim. Simotion' nın artısı IEC desteği de sunuyor olması ama SCOUT' ta da yine geleneksel hale gelmiş olan MCC chart denen IEC dışı bir gelenek var.
Siemnes' in hareket kontrolü konusunda şahsen kafasının biraz karışık olduğunu düşünüyorum. Zira Simotion var iken Simatic T CPU' ları kullanıcılara sundular. İkisi de aynı amaca hizmet eden iki farklı ürün ortaya çıkarmak ne kadar doğru bilemiyorum. En başından T CPU' lar ile hareket edilse daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum.
Son olarak Trio mu daha iyi Simotion mu daha iyi sorusuna net bir yanıtım yok. İki sistemden birinin diğerine göre daha üstün olduğu konusuna da katılamayacağım. Trio ile yapılmış hemen hemen her şeyin Simotion ile de yapılabileceğini düşünüyorum. Bu tersi durumlar için de geçerli. Trio editörüne daha çabuk alışabilirsiniz sadece.
Bugün hareket kontrolü için ne kullanıyorsunuz derseniz, hayat beni başka bir şey kullanmak zorunda bırakmaz ise cevabım Beckhoff olacak.

IEC standardında programlama için bakınız.
http://www.plcopen.org/pages/tc2_motion_control/

Şahsen Trio da, Simotion da kullandım. Trio' yu V2 editörüyle kullanmıştım. V2 editörü konusundaki fikrimi sorarsanız günümüz için yetersiz olduğunu söylerim. Ancak Trio daha sonra V3 ve V4 editörlerini kullanıma sundu. V3 editörü ile bence çok gerekli olan IEC desteğini sundu ama hiç kullanma şansım olmadı. Trio' nun yaygınlaşması önündeki temel sorun bence Visual Basic ile programlanıyor olması. Zira piyasada bulunan bildiğim başka hiç bir endüstriyel hareket kontrol ünitesi Visual Basic ile programlanmaz. Çok iyi Visual Basic bilgim olduğunu eklemek isterim. Tüm bu nedenlerden dolayı Trio' ya yeni başlayacak iseniz tavsiyem en azından V3 ve üstü editörü ile başlamanız ve programlarınızı Trio' da geleneksel olan VB dilinde değil de IEC standardında oluşturmanızdır. IEC standardında program oluşturmak bana ne sağlayacak diyorsanız bu konuda biraz araştırma yapın derim.
Gelelim Simotion' a. Simotion konusundaki temel sıkıntım yine editör. İlk olarak editör tabii ki biraz hantal. İkinci gördüğüm en büyük eksiklik online modda Simatic' teki gibi değişkenlerinizin durumunu rahat rahat görmek istiyorsunuz ama boşuna heveslenmeyim derim. Yani diagnostik beklediğim durumda değil. Simotion konusundaki son eleştirim editörün bir profesyoneli bile zorlayan aşırı derecede ayrıntılı ayarlar içeriyor olması. Diyelim hareket kontrolü konusunda başka markalarda çok iyi tecrübeniz var Simotion ile halletmeniz gereken küçük bir işiniz oldu. Hallederim diyorsanız, yanılıyorsunuz derim. Simotion' nın artısı IEC desteği de sunuyor olması ama SCOUT' ta da yine geleneksel hale gelmiş olan MCC chart denen IEC dışı bir gelenek var.
Siemnes' in hareket kontrolü konusunda şahsen kafasının biraz karışık olduğunu düşünüyorum. Zira Simotion var iken Simatic T CPU' ları kullanıcılara sundular. İkisi de aynı amaca hizmet eden iki farklı ürün ortaya çıkarmak ne kadar doğru bilemiyorum. En başından T CPU' lar ile hareket edilse daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum.
Son olarak Trio mu daha iyi Simotion mu daha iyi sorusuna net bir yanıtım yok. İki sistemden birinin diğerine göre daha üstün olduğu konusuna da katılamayacağım. Trio ile yapılmış hemen hemen her şeyin Simotion ile de yapılabileceğini düşünüyorum. Bu tersi durumlar için de geçerli. Trio editörüne daha çabuk alışabilirsiniz sadece.
Bugün hareket kontrolü için ne kullanıyorsunuz derseniz, hayat beni başka bir şey kullanmak zorunda bırakmaz ise cevabım Beckhoff olacak.

IEC standardında programlama için bakınız.
http://www.plcopen.org/pages/tc2_motion_control/
Merhaba,

Triomotion Visual basic ile değil triobasic ile programlanıyor. Klasik basic komutları sadece for-next ve if -end if gibi kalıp komutlar ve bu bütün dillerde var.

Triobasic ismi basic olsa da trio içindeki arm ve dsp gücünü kullanıyor. Nesne tabanlı değil. Her program kendi içinde kernel'da bir map oluşturuyor. Simotion gibi hantal değil bu yüzden.

Triomotion 'ın en büyük özelliklerinden birisi kinematik.

İstediğiniz kinematiği oluşturabilir ya da paket kinematikler satın alabilirsiniz.

Simotion'da kinematik yok. Belirli kinematik hesaplar yazsanız da bu software olarak çalışır ve çok çok çok aşırı yavaştır. Ancak pozisyonlama yapabilir.

Triomotion ise kinematiği tamamen firmware+hardware olarak yapar. Kinematiği siz oluştursanız dahi.

Bu yüzden simotion ile triomotion yanlış karşılaştırma belki de. Triomotion ile daha üst ve special işler, hatta robotlar yapabilirken simotion ancak cnc makine çalıştırabilir.

Saygılar.

Merhaba,

Triomotion Visual basic ile değil triobasic ile programlanıyor. Klasik basic komutları sadece for-next ve if -end if gibi kalıp komutlar ve bu bütün dillerde var.

Triobasic ismi basic olsa da trio içindeki arm ve dsp gücünü kullanıyor. Nesne tabanlı değil. Her program kendi içinde kernel'da bir map oluşturuyor. Simotion gibi hantal değil bu yüzden.

Triomotion 'ın en büyük özelliklerinden birisi kinematik.

İstediğiniz kinematiği oluşturabilir ya da paket kinematikler satın alabilirsiniz.

Simotion'da kinematik yok. Belirli kinematik hesaplar yazsanız da bu software olarak çalışır ve çok çok çok aşırı yavaştır. Ancak pozisyonlama yapabilir.

Triomotion ise kinematiği tamamen firmware+hardware olarak yapar. Kinematiği siz oluştursanız dahi.

Bu yüzden simotion ile triomotion yanlış karşılaştırma belki de. Triomotion ile daha üst ve special işler, hatta robotlar yapabilirken simotion ancak cnc makine çalıştırabilir.

Saygılar.

http://w3.siemens.com/mcms/mc-solut...dling-toolbox/Pages/Supported_Kinematics.aspx

Simotion' nın desteklediği kinematikler şimdilik bunlar. Yeterli gelmez ise kendi kinematiğinizi de oluşturmaya izin veriyor. Bu destek ilk versiyonlarda yoktu belki ama yanılmıyorsam V4.3 ile geldi. Hatta yeni gördüm Trio gibi G kod desteği de gelmiş.
Simotion' nın bana da biraz daha hantal geldiğini bir önceki yazımda da belirtmiştim. Ama beni kullanıcı olarak ilgilendiren bu işi arka planda nasıl yaptığı değil. Beni ilgilendiren işmi daha çabuk ve kolay halletmem.
Trio' nun Simotion' dan daha üstün olduğu konusuna yine katılamıyorum. Simotion öğrenirken biraz daha fazla terlersiniz hepsi bu. Hatta severek kullandığım Beckhoff' un bile bu iki sistemden daha becerikli olduğunu söyleyemem. Her sistemin iyi ve kötü olduğu tarafları var. Bir işi bir sisem ile daha kolay hallediyor olabilirsiniz, hepsi bu. Ancak şu an için Trio ile yaptığınız uygulamayı Simotion ile de rahatlıkla yapılabileceği kanatindeyim. Trio' nun editör olarak Simotion' dan şu an daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ama son versiyon Trio editörleri ile uygulama yapmadığımı da belirteyim.

Merhaba,

yanlış pencereden bakıyorsunuz.

sizin "arka planda işi nasıl yaptığı önemli değil" dediğiniz mesele zaten işin en önemli noktası.

O zaman şu mantık da doğru mudur ?

C++ da yazılmış ve defalarca optimize edilmiş bir endüstriyel yazılım ile Qbasic'de yazılmış ve compile bile edilemeyen hala interpreter olan yazılım aynı diyebilir miyiz ?

Tabi ki hayır.

Siz Qbasic biliyorum önemli olan da basitçe hallediyor olmam mantığıyla yaklaşırsanız aslında gerekli ve şart olan servo loop ve firmware kinematikler hatta üzerindeki dsp 'ye haksızlık etmiş olursunuz.

Bu arada triomotion 3 ya da 4 versiyon çıkarmış problem değil. Herşey aynı. Ethercat gibi yenilikler dışında trio hala eski trio. Yani eskiden iyi değildi şimdi nasıl bilmem diyorsanız cidden yazık olur.

Başka bir yapı trio'dan güçlü olamaz demiyorum. Fakat simotion nerde trio nerede.

Saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri