Trifaz Motoru Orange pi ile kontrol etmeye çalışıyorum sorun var yardım ?

tekinn

Üye
Elimde bi tane trifaz motor var bunu üçgen baglantı ile kontrol etmek istiyorum 220 volt yazıyordu üçgen baglantı için orange pi nin gpio pinlerini kullandım ilk önce bir tane 2n2222 transistör ile 3 voltluk elektrigi 5 volta çıkardım daha sonra mosfet ile 3 tane pini 220 volt aç kapa anahtar vazifesi görücek şekile getirdim 500 delay ile g pio pinlerine güç verme döngüsü yaptım fakat sorun motor kafası karışıyor bi saga iki sola fln dönüyor üçgen tipi baglantıyı motor sürücüsü hangi parametrelerle kontrol ediyor bilgisi olan var mı ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Pinlere röle mi bağladınız?Motoru nasıl kontrol ediyorsunuz?

Etiketinde Üçgen 220 yazan motoru Yıldız çalıştırmalısınız (elinizde faz-faz arası 220 v. varsa üçgen çalıştırabilirsiniz).
Üç adet pin, Mofset, sürücü falan demişsiniz. Tam olarak motoru nasıl sürmeye çalışıyorsunuz.

eger iş yıldız baglantıya kalsaydı işim çok daha kolay olurdu çünkü yıldız tipi baglantıda 3 diger kutbu eksiye baglıyor digerleri anahtar oluyor birinci döngü için saniyelik akım sırayla iki sonra üç motor döner fakat bu motorun üstüne 220 volt için üçgen baglantı şeması koymuşlar ben yıldız tipi baglantı yapıpta 220 volt versem çevirir mi ? Eger iş yıldız tipi baglantıya kaldıysa bu kadar bende ugraşmam. Hayır direk baglamıyorum tabiyki aksi bir durumda motor yanabilir çünkü voltaj düşürücü triyak devresi ile motora zarar vermicek 100 volt civarlarında tutuyorum voltajı şu şekilde bagladım gpio pinlerini biliyorsunuzdur heralde led lamba yakabiliyor sizin ayarladıgınız zaman dilimlerinde bu 3 volt voltaj anahtarlamayı mosfed ve transistör yardımıyla 220 volt elektrige anahtarlama yapıcak şekle getirdim yani ben ledi yarım saniye yakılı tut sonra öteki ledi yakılı tut komutları verince motora yarım saniye birinci bölüme artı orta bölüme eksi veriyor ilk dönüşü saglaması için sonra orta bölüme artı sol bölüme eksi ikinci dönüş için fakat kafası çok karışıyor yıldız baglantı ile 220 voltta başarılı olabilirmiyim sizce ? Çünkü yıldız baglantı motora göre zaman ayarlaması yapılması çok daha kolay üçgen baglantıya göre

eger iş yıldız baglantıya kalsaydı işim çok daha kolay olurdu çünkü yıldız tipi baglantıda 3 diger kutbu eksiye baglıyor digerleri anahtar oluyor birinci döngü için saniyelik akım sırayla iki sonra üç motor döner fakat bu motorun üstüne 220 volt için üçgen baglantı şeması koymuşlar ben yıldız tipi baglantı yapıpta 220 volt versem çevirir mi ? Eger iş yıldız tipi baglantıya kaldıysa bu kadar bende ugraşmam. Hayır direk baglamıyorum tabiyki aksi bir durumda motor yanabilir çünkü voltaj düşürücü triyak devresi ile motora zarar vermicek 100 volt civarlarında tutuyorum voltajı şu şekilde bagladım gpio pinlerini biliyorsunuzdur heralde led lamba yakabiliyor sizin ayarladıgınız zaman dilimlerinde bu 3 volt voltaj anahtarlamayı mosfed ve transistör yardımıyla 220 volt elektrige anahtarlama yapıcak şekle getirdim yani ben ledi yarım saniye yakılı tut sonra öteki ledi yakılı tut komutları verince motora yarım saniye birinci bölüme artı orta bölüme eksi veriyor ilk dönüşü saglaması için sonra orta bölüme artı sol bölüme eksi ikinci dönüş için fakat kafası çok karışıyor yıldız baglantı ile 220 voltta başarılı olabilirmiyim sizce ? Çünkü yıldız baglantı motora göre zaman ayarlaması yapılması çok daha kolay üçgen baglantıya göre
Kardeş anladığım kadarıyla Sen AC motoru, Step motor gibi çalıştırmaya çalışıyorsun.
O motora verirsin üç fazı çalışır kesersin durur... Tabi elindeki motor başka birşey değilse.

Elimdeki motorda üçgen 220 volt 50 hz yıldız 380 volt 50 hz yıldız 440 volt 60 hz yazıyor bunu yıldız tipi baglantı ilede kullanabilirmiyim ?
Hocam zaman ayarını üçgen baglandı ile tutturmak çok zor bu yüzden step motora bagladı galiba cihaz yıldız tipi baglantı ile kullanabilirmiyim 3 fazlı motoru ? Yıldız tipi baglantı için 380 volt yazmışlar üçgen baglantı için 220 volt

Boşta çalışır yükte bayılır.

ne kadar yükte bayılır ? abi zaten çok basit bir iş yapması için kullanıcaz yani çok kolay bir şeyi çeviricek hemen kendini koyvermez heralde : D

Boşta çalışır yükte bayılır.
ne kadar yükte bayılır ? abi zaten çok basit bir iş yapması için kullanıcaz yani çok kolay bir şeyi çeviricek hemen kendini koyvermez heralde : D
Kardeşim O motorun normal çalışması "Yıldızdır"
Neden Üçgende ısrar ediyorsunuz. Neyi tutturacaksınız..
Sizin tam olarak ne yapmaya çalıştığınızı anlayamadım ama Kullandığınız motor ASENKRON MOTORDUR ve verirsiniz 3 fazı çalışır... Kesersiniz durur... Fazlardan ikisinin yerini değiştirirseniz tersine döner..
Hız kontrolü yapmak isterseniz sürücü kullanırsınız...
Amacınız nedir ne yapmaya çalışıyorsunuz...

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri