transistör sızıntı voltajı

Sayın elektronikçi arkadaşlar sizlere bir şey sormak istiyorum....
işletmemizde bulunan eski model bir makinanın eski model bir elektronik işlemcisi var işlemci çıkışları ( çok büyük bir ihtimalle ) transistörlü 0 -24v dijital çıkış veriyor, zamanla transistörlerde sızıntı voltajlar meydana geldi çıkışın 0 olması gerekirken 11-12v civarında voltajlar okuyorum bu da sistemi ciddi şekilde zora sokuyor.
çıkışa 24v. dc kontaktör koydum fakat zamanla sızıntı voltajı artınca kontaktörde zamansız çekmeye başladı,
zener diod gibi ( 5v. üstünde çıkış veriyor ya ) onun 24v olanı yada girişi 24v. a kadar voltajı hiisetmeyen 24 olunca çıkış veren bir devre yapılabilirmi....
en derin saygılarımla.....

opamp kullanarak bu istediğinizi yapabilirsiniz. örnek olarak 23 volt referans gerilimi ile çıkışı karşılaştırırsınız 23 voltun üzerine çıknınca 24 volt çıkış alırsınız.

başka bir devre ile sisteminizi revize etme düşüncesi yerine sorunu bulmak bence daha mantıklı olurdu.
Kartın besleme voltajlarını kontrol edin.
Offset ayarı varsa potansiyemetrenin yerini önce işaretleyip yavaş yavaş çevirin aşağı ve yukarı olacak şekilde. Çıkışlarda voltajlarda oynama oluyormu bir bakın. Yine durum çözülmezse işlemci hangi bacaktan tetikleme alıyor ona bir bakın ve voltajını ölçün. Olmaması gereken bir durumda tetikleme voltajı gidiyorsa işlemcinize çıkış tabii olarak görülür. Bunların analizi için işlemcinin datasheet pdf ni indirip incelemenizde çok büyük fayda var.

üstat peki 24 v. zener diod varmıdır........

Evet hocam 24 V luk zener diyotla çıkışı sabitleye bilirsin.
Devrenin özelliklerini yazarsan senin için çıkışı 24 v veren bir devre tasarlayabilirim

hocam valla devremiz işlemci den sinyal çıkıyor röleli bir elektronik karta giriyor dediğim gibi 0-24v çalışıyor.
benim istediğim sistemi bozmadan işlemciden çıkan ucu alıp zenerden geçirip tekrar röleli elektronik karta bağlamak....

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,212
Son üye
salamakas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri