trafoda omik direncler arasindaki fark

ArizHulk

Üye
Katılım
19 Ara 2015
Mesajlar
173
Puanları
1
Yaş
32
Merhaba. Trafo sargilarinin omik direnci test edildiginde o direncler arasinda om farki maximum 2% kadar fark vermeli diyorlar. yani ab bc ve ac sargilarinin omik diremcleri neredeyse ayni olmali. Diyelim ki fark buyuk. Trafo zarar gorurmu bundan? trafoya Ne gibi zararlari var farkin buyuk olmasinin?
 
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Trafo firmasının görüşünü almak en doğru-
sudur.Sadece bu ölçü ile karar vermek,yanlış
sonuca götürebilir.
 
Trafolarda omik dirençler arası farkın limit değerler üzerine çıkması istenmeyen durumlar arasındadır. Direncin artması o fazdaki sargıda bağlantı noktalarında gevşeklik, kaynak noktalarında kötü temas, komütatör bağlantılarında aşınma vb. durumların olduğu bilgisini verir. Yıllık testler yapılarak bu artış trendi takip edilmez ize bu durum trafoda tamiri mümkün olmayan hasarlara yol açmaktadır. Bu nedenle eğer herhangi bir test te bir atış söz konusu ise testler yıllık olarak tekrarlanmalı limitlerin üzerine çıkmadan trafo bakıma alınarak arıza giderilmelidir. Aksi halde maddi ve iş gücü kaybına neden olmaktadır. Yüksek dirençte akım artar gerilim düşer. Akımın artmasına bağlı olarak iletkende ısınma meydana gelir ve iletkenin izolasyonu bozulur. Sargılar arası sipir kısa devresi meydana gelir . bobin yanar izolasyon yağı bozulur. Bunun gibi birçok arızai durumlar oluşabilir.
 

Forum istatistikleri

Konular
126,739
Mesajlar
905,078
Kullanıcılar
447,587
Son üye
ezgimedya26

Yeni konular

Geri
Üst