Trafo seçimi

3+1 adet, her biri 75 kW olan motorlar için kaç kVA lık trafo gerekmektedir, aynı bu pompa odası için kaç kVA lık jeneratör seçimi uygundur, yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
3+1 nedir? Motor çalışma sıralaması, sıklığı, yol verme metodu gibi detaylara göre seçim yapmak gerekiyor.

3+1 nedir? Motor çalışma sıralaması, sıklığı, yol verme metodu gibi detaylara göre seçim yapmak gerekiyor.
Bunu biraz açma şansiniz var mi ogrenmek açisindan soeuyorum
Benimde bir sorum varda köy evleri yapiyoruz 18 adet tek katli koy evi icin normalde ben hesapladigimda talep gücüm 7,6 kw
Toplam 18x7,6 =136.8 kw oluyor onu da 0,8 e boldugumuzde 136.8/0.8=171 kva yani 250 kva yeterli olur diye düşünüyorum fakat calistigimiz elektrik musaviri 100 kva lik seçmis eş zamanlilik katsayisini katiyormus benim anladigim apartman gibi düşünüyor nasil oluyor bilgisi olan var mi kqfama takilqn hepsi ayri evler neden apartman gibi düşünüp eş zamanlilik katsayisini katiyor yardimci olursaniz cok sevinirim .

Apartman gibi değil. Müstakil olsalar bile aynı anda aynı şeyleri çalıştırma olasiliklari 100 üzerinden değerlendirildiğinde bir eş zamanlı lik faktörü ortaya çıkar. İlgili yonetmeklikte belirtilen eş zamanlı lik faktörünü de hesaba katmak gerekiyor. Yani musaviriniz doğru yapmış

Lütfen yanlişsam duzeltin yani hesap şöyle mi olacak talep gücü 7,6 kw (16-20 daire arasi eş zamanlilik katsayisi 0.39) 7,6 kw x0.39=2,934 kw sonra daire sayisi ile çarptigimizda 2,934x18=52,812 kw bunuda 0,8 e bölünce 66,015 kva oluyor bunun icin 100 kva yeterli oluyor degil mi yani hesap bu sekil olacak devil mi hocam ?

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri