Trafo ortaklığı hakkında yardım

belfagor

Üye
Tüm forum üyelerine saygılarımı ve selamlarımı iletirim. Ben çiftçilik yapmaktayım. Tarlamdaki açık kuyuma elektrik alacağım ve bunu komşumla anlaşarak onun sahip olduğu özel trafosu ve özel elektrik hattı üzerinden yapacağım. Şuanda kendisi 50 KVA orta gerilim trafosu kullanmakta. Bana da trafoyu 100 KVA yaparsan buradan elektrik verebilirim dedi. Şimdi danışmak istediğim konu şu komşumla aramız şuan iyi ama ilerde sorun çıkmaması için (arazinin herhangi bir satışında veya miras olayında) aramızda nasıl bir protokol anlaşma yapmalıyız. Bunu MEDAŞ'a nasıl bildirmeliyiz. tecrübesi olan arkadaşlar yardım edebilir misiniz. Bir de 50 KVA trafodan 100 KVA geçişte halihazırda kullanılan neler değişmek zorunda? 50KVA daki panoyu 100 KVA da kullanamaz mıyız? Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Noterden muvafakatname alman gerekecek başkasının trafosundan enerji almak için.
50 kVA'dan 100 kVA'ya çıkarmak için;
Trafo
Pano
Trafodan İniş kabloları
Proje
Yeniden Geçici kabul yapılması gerekiyor.
Yani bir çok şey yeniden tesis edilmesi gerekiyor. bence siz kendi tarlanıza trafolu abone alsanız daha sağlıklı olur.

Noterden muvafakatname alman gerekecek başkasının trafosundan enerji almak için.
Trafo
Pano
Trafodan İniş kabloları
Proje
Yani bir çok şey yeniden tesis edilmesi gerekiyor. bence siz kendi tarlanıza trafolu abone alsanız daha sağlıklı olur.
Teşekkür ederim. Mesafe 500 metreve 1 adet trafo direği 1 adet kesici ve 4 adet taşıyıcı direk masrafından kurtulmak için böyle bir yolu seçtim. (Elimizde yer altı kablosu var halihazırda onunla panodan taşıyacağız) Şuan da projesi çizildi ve kabul edildi 50 kVA dan 100 kVA olması için. Bunun diğer bir artısı da Bakım masraflarını ortak olması olacak. O yüzden tek trafo pano olması daha mantıklı olur diye düşündüm sizin görüşünüz nedir? Noterden muvafakatnameyi aldım. Bu ömür boyu geçerli oluyor mu yoksa ekstra bir sözleşme yapmak gerekli mi? Saygılarımla

Teşekkür ederim. Mesafe 500 metreve 1 adet trafo direği 1 adet kesici ve 4 adet taşıyıcı direk masrafından kurtulmak için böyle bir yolu seçtim. (Elimizde yer altı kablosu var halihazırda onunla panodan taşıyacağız) Şuan da projesi çizildi ve kabul edildi 50 kVA dan 100 kVA olması için. Bunun diğer bir artısı da bakım masraflarını ortak olması olacak. O yüzden tek trafo pano olması daha mantıklı olur diye düşündüm sizin görüşünüz nedir? Noterden muvafakatnameyi aldım. Bu ömür boyu geçerli oluyor mu yoksa ekstra bir sözleşme yapmak gerekli mi? Saygılarımla
ömür boyu geçerli tabiki herşey resmi olarak dağıtım şirketinden abonelik alacaksınız. 500 metre için baya kalın bir kablo çekeceksiniz %99. buda bi maliyet. tarladan götüreceksiniz kabloyu mümkün olduğunca derinden götürün yoksa sürerken felan kopabilir.

ömür boyu geçerli tabiki herşey resmi olarak dağıtım şirketinden abonelik alacaksınız. 500 metre için baya kalın bir kablo çekeceksiniz %99. buda bi maliyet. tarladan götüreceksiniz kabloyu mümkün olduğunca derinden götürün yoksa sürerken felan kopabilir.
3x35 mm kablomuz vardı zaten onu 1 metre derinliğe gömmeyi düşünüyoruz. Sererken altına ve üzerine 3 cm ince elenmiş kum koyacağım. Farklı bir öneriniz var mıdır kablonun ömrünü uzatmak için?

3x35 mm kablomuz vardı zaten onu 1 metre derinliğe gömmeyi düşünüyoruz. Sererken altına ve üzerine 3 cm ince elenmiş kum koyacağım. Farklı bir öneriniz var mıdır kablonun ömrünü uzatmak için?
büyük ihtimalle projenizi onaylarken sayacınız trafo direği altındaki pano'ya montaj yaptırırlar. Ve çekeceğiniz kablo sizin sorumluluğunuzda olan kablo olacak. Ama usul esaslar'da kablo altına ve üstüne 10 cm kum yazar. şekli ek'e ekledim. oradan bakıp yaparsanız daha iyi olur.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    54.5 KB · Görüntüleme: 13
Trafo
Pano
Trafodan İniş kabloları
Proje

ileride diyelim trafo sahibi trafo iptali yaparsa ne olur ?

ileride diyelim trafo sahibi trafo iptali yaparsa ne olur ?
Elektrik Piyasası Bağlantı ve Sistem Kullanım Yönetmeliği
Bağlantı görüşü
Madde 10/A
i) Meskun mahal dışında bir OG kullanıcısına ait transformatörden, transformatör malikinin muvafakati ile en fazla beş kullanım yerine ayrı kullanıcı olarak müstakil ölçü sistemi ile bağlantı yapılabilir. Bu durumda söz konusu transformatör ortak kullanım haline gelen tesis olarak değerlendirilmez ve bu transformatörden bağlı kullanıcılar OG kullanıcısı olarak kabul edilir. Bu durumdaki bir tesise altıncı kullanıcının bağlanacak olması durumunda söz konusu tesisin ortak kullanım haline geldiği kabul edilir ve 37 nci madde kapsamında işlem yapılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri