Trafo binalarındaki hücrelerin seçimi nasıl yapılır ve görevleri nelerdir?

steel06

Üye
Merhaba. OG işi yapan bir firmada staj yapıyorum. 1250kVA'lık eski bir şantiye tesisinin projesini incelemem için verdiler, ben de içinde kayboldum biraz.
Proje iki ayrı binadan oluşuyor. Aşağıya da resmini bıraktım.
sorularım:

1-Bu hücreler teker teker ne işe yarıyor?
2-ayırıcı hücresinin kesici hücresinden farkı ne?
3-soldaki binada yük ayırıcılı akım gerilim ölçü hücresi ve gerilim/iç ihtiyaç trafosu hücresi neden konulmuş ve sırası neden bu şekilde?
4-iki binaya da girmeden evvel sigortasız adi ayırıcılı seksiyoner kullanılmış. neden sigortalı kullanılmamış? sigortalı güç ayırıcı direkler 400kVA ve altındaki projelerde mi kullanılır?

Okulda bunlarla ilgili hiçbir şey görmedim desem yeridir.
Cevaplarınız ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler. :)

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    88.6 KB · Görüntüleme: 209
Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba. OG işi yapan bir firmada staj yapıyorum. 1250kVA'lık eski bir şantiye tesisinin projesini incelemem için verdiler, ben de içinde kayboldum biraz.
Proje iki ayrı binadan oluşuyor. Aşağıya da resmini bıraktım.
sorularım:

1-Bu hücreler teker teker ne işe yarıyor?
2-ayırıcı hücresinin kesici hücresinden farkı ne?
3-soldaki binada yük ayırıcılı akım gerilim ölçü hücresi ve gerilim/iç ihtiyaç trafosu hücresi neden konulmuş ve sırası neden bu şekilde?
4-iki binaya da girmeden evvel sigortasız adi ayırıcılı seksiyoner kullanılmış. neden sigortalı kullanılmamış? sigortalı güç ayırıcı direkler 400kVA ve altındaki projelerde mi kullanılır?

Okulda bunlarla ilgili hiçbir şey görmedim desem yeridir. Ofiste sorduğumda ise net cevap alamadım sanki geçiştirildiğimi hissettim.
Cevaplarınız ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler. :)
Stajda bilgi edinebileceğin işler yapan bir firmaya düşmüşsün ama bilgi alabilecek birini bulamaman büyük şanssızlık.
Yük ayırıcısı denilen hücre bildiğimiz adi anahtarlama yapan seksiyoner ( ayırıcı ) ile kesici arasında kalan üzerinde belirtilen nominal akım değerine kadar açma yapabilen bir anahtarlama elemanıdır. Yük ayırıcılı giriş/çıkış elemanları 1600kvA ya kadar ekonomik nedenlerle kesici yerine kullanımına izin verilen bir anahtarlama elemanıdır.
Bir sonraki hücre ölçü hücresi olup akım ve gerilim trafoları vardır x/5 sayaç bulunur. 630kvA üzeri ihtiyaçta ölçüm Y.G'den yapılır yani bu hücre kullanılır.
Bir sonraki gerilim trafosu iç ihtiyaç hücresi ise yanında trafo olmayan hücrelerde iç ihtiyaç enerji ihtiyacını karşılar (bunlar nelerdir iç aydınlatma, kesici motor kumanda devresi besleme, bar24, sekonder koruma rölesi vs)
Bir sonraki hücremiz kesici hücresidir sekonder koruma rölesi ile bütünleşik olarak sistemi korur. Projede kesici hücresi trafo köşkünü besleyen fider çıkışıdır. Varsa her ilave fider çıkışı için ilave kesici hücresi konulur.
Kitaplar dolusu bilgi gerektiren olay anca bu kadar özetlenebilir. Kafana takılan k>sımları lokal olatak sorabilirsiniz. Genel sorulardan kaçının biraz araştırmacı olun.

Stajda bilgi edinebileceğin işler yapan bir firmaya düşmüşsün ama bilgi alabilecek birini bulamaman büyük şanssızlık.
Yük ayırıcısı denilen hücre bildiğimiz adi anahtarlama yapan seksiyoner ( ayırıcı ) ile kesici arasında kalan üzerinde belirtilen nominal akım değerine kadar açma yapabilen bir anahtarlama elemanıdır. Yük ayırıcılı giriş/çıkış elemanları 1600kvA ya kadar ekonomik nedenlerle kesici yerine kullanımına izin verilen bir anahtarlama elemanıdır.
Bir sonraki hücre ölçü hücresi olup akım ve gerilim trafoları vardır x/5 sayaç bulunur. 630kvA üzeri ihtiyaçta ölçüm Y.G'den yapılır yani bu hücre kullanılır.
Bir sonraki gerilim trafosu iç ihtiyaç hücresi ise yanında trafo olmayan hücrelerde iç ihtiyaç enerji ihtiyacını karşılar (bunlar nelerdir iç aydınlatma, kesici motor kumanda devresi besleme, bar24, sekonder koruma rölesi vs)
Bir sonraki hücremiz kesici hücresidir sekonder koruma rölesi ile bütünleşik olarak sistemi korur. Projede kesici hücresi trafo köşkünü besleyen fider çıkışıdır. Varsa her ilave fider çıkışı için ilave kesici hücresi konulur.
Kitaplar dolusu bilgi gerektiren olay anca bu kadar özetlenebilir. Kafana takılan k>sımları lokal olatak sorabilirsiniz. Genel sorulardan kaçının biraz araştırmacı olun.
Çok teşekkürler. 630kvA üzeri ihtiyaçta ölçüm neden Y.G'den yapılır?

Sorularım pek hoşunuza gitmeyebilir bilgisizliğimi mazur görün. İnsan bilmediğinin cahilidir ve ben de siz büyüklerimden öğrenmeye çalışıyorum. araştırıyorum da... ben ne meslek lisesi okudum ne de üniversitede 3. sınıfa kadar y.g. ile ilgili bir şey gördüm. bütün y.g. derslerim seneye benim ama mecbur staj yapmak zorundayım ve öğrenmeye çalışıyorum. staja başlamadan önce dersini görmediğim halde enerji dağıtımdaki bütün direk tiplerini hesabı kitabı araştırarak öğrendim, panoları görür görmez tanıdım ama bu iş kitaplarca dolusu bilgiden oluşuyor ve buna ne okul ne de internet yetebiliyor bazen. ve tek başımayım neredeyse...

Mevzuat ( 630 kva ) öyle.

630kVA üstü güç talebi olan tesislerinde TEDAŞ mülkiyetinde olan dağıtım şebekesinden enerjinin alındığı noktaya veya bu noktaya olabildiğince yakın noktaya YG Ölçü KÖK binası tesis edilerek ölçüm burada YG baradan yapılır ki, özel tesise ait hava hattı ve trafolar üzerinde boşta ve yük altındaki kayıplar dağıtım şirketinin üzerine kalmasın. Ki bu özel tesislere ait hava hatlarının 5-10 km uzunluklara dahi çıkabildiğini belirteyim.

Kesici - yük ayırıcı farkına gelecek olursak, en basitinden kesici kısa devre akımı altında açma yapabilirken yük ayırıcı yapamamaktadır diyebiliriz. Şebekeye göre hesap edilen kısa devre gücüne göre seçilen kesici hücreleri arıza akımları durumda şebekeyi koruyabilmekte. Şebekeyi koruyabilmek adına her kolun başlangıcına bir adet kesici koymak yeterlidir. Örneğin A dağıtım merkezi ile B dağıtım merkezi arasındaki bir kolu düşünelim. A dağıtım merkezinde kesici hücresi ile çıkış yapan kol B dağıtım merkezine yük ayırıcı hücresi ile giriş yapmakta. A DM ve B DM arası bir arıza durumunda ve hatta B DM'nin yük ayırıcı hücresinin içinde bir arıza akımı söz konusu olduğunda, A dağıtım merkezindeki bu kola ait kesici hücresi açma yaparak hem tüm kolu hem de B dağıtım merkezindeki anahtarlama elemanlarını koruyacaktır. Bu sebeple B dağıtım merkezinin girişine ayrıca bir kesici tesis etmek çok da gerekli değildir. Giriş hücrelerinin de kesici hücresi olarak seçilmesi gerektiği durumlar, başta otoprodüktör fiderleri olmak üzere çok yüksek güç çeken ve hassas öneme sahip tesislerin fiderleridir.

Bu arada ben her zaman hava hatlarından branşman alırken maliyet çok (çok ama çok) önemli değilse harici tip sigortalı topraklamalı ayırıcı kullanma taraftarıyım. Bu, branşman alınan hattın özellikle Pigeon iletkene sahip kemik dağıtım hatları olması durumunda daha çok önem arz ediyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri