Topraktakİ nemİn ÖlÇÜlmesİ

Selamun aleyküm arkadaşlar ben topraktaki nemin ölçülmesi ile ilgili birkaç soru soracaktım...
Mesela toprağa bitki ektik bu bitki topraktaki yaşamını sürdürebilmesi için bir miktar nem ve suya ihtiyaç duyacaktır.
Şimdi havadaki nem ile bir sorunumuz olsa o kolay sht11 gibi elemanlar ile bunu çözebiliriz ama bu topraktaki nemi nasıl algılayabiliriz ve bu nemin bir birimi varmıdır mesela volt gerilimin birimi olduğu gibi.

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

sayın has artvinli

fabrikada kum tesisinde mikserdeki döküm kalıplama kumunun nemini ölçen cihazımız var ama inan bu güne kadar hiç merak edip te nasıl ölçtüğünü sormadım. hafta içi bu konuda size ayrıntılı bilgi vereceğim...

sayın has artvinli

bizim fabrikadaki cihazın adı smc cihazı. smc sanırım marka oluyor. mikser içindeki kumdan piston yardımıyla numune alıp, bu numuneye basınç uyguluyor ve sertliğine göre değerlendirme yapıyormuş...

Şimdi havadaki nem ile bir sorunumuz olsa o kolay sht11 gibi elemanlar ile bunu çözebiliriz ama bu topraktaki nemi nasıl algılayabiliriz ve bu nemin bir birimi varmıdır mesela volt gerilimin birimi olduğu gibi.

Arkadasım nemli topragı analitik terazide tart gram olarak daha sonra bı etuv ıcerısınde bırkac saat calıştır kurut daha sonra topragı tekrar hassas terazıde tart arasındakı nem farkını bulabılırsın veya bunun ıcın pıyasada genelde sanayıde nem tayın terazileri var onlar yardımcı olabılır bı baska sekılde numunedekı nem mıktarını tespıt eden cıhazlar var mesela bırmıktar bugday ıcerısındekı nem mıktarını tespıt eden cıhazlar var örnegın bugdayı ıcerısıne koyup sıkıstırıyoruz alt ve ust plaka arasında mv sevıyesınde bı elektrık ıletımı olur bu degerı makına nem degerıne cevırıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri