TO 220 kılıf üzeri kazınmış arızalı parça

bagztov

Üye
Herkese merhaba, iyi forumlar dilerim.
Elimde bir kaynak makinesi var prize takıldığında hızlı bir şekilde kirmizi aşırı ısı ledi yanıp sönüyor.
Fan hiç çalışmıyor.
Çıkışta voltaj sürekli 10 Volta kadar gelip sıfırlanıyor.
220VAC ile beslenen küçük bir kartta TO220 kılıfta bir elemanın iki ucu kısa devre olduğunu ölçtüm. Elemanın orta ucunun lehimlendiği yol köprü diyotun artısı (+) kısa devre yani bağlantilı Ve girişteki 22 ohm 5W taş direnç açık devre olmuş. Kısa devre parcayı söktüğüm zaman orta uçla diğer ucun biri 320 VDC ölçüyorum. Sizce bu parça ne olabilir?
Küçük beyaz kart 220VAC ile besleniyor.
Tekrardan herkese iyi forumlar dilerim.
Makineyi seri lambalı prize taktığımda sanki kisa devre varmış gibi ampul şiddetli yanıp yavaş yavaş sönüyor sonra da korumaya geçiyor

Ekli dosyalar

• 20220812_195832.jpg
    20220812_195832.jpg
    172.7 KB · Görüntüleme: 17
  • 20220812_195829.jpg
    20220812_195829.jpg
    256.3 KB · Görüntüleme: 19
  • 20220812_195431.jpg
    20220812_195431.jpg
    379.3 KB · Görüntüleme: 18
  • 20220812_195824.jpg
    20220812_195824.jpg
    333.1 KB · Görüntüleme: 24
  • 20220812_195729.jpg
    20220812_195729.jpg
    237.1 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Cihaz etiketi üzerinden internetten tarama yaptınız mı? Devre şeması bulmak hususunda. Bütün lehimleri tekrar elden geçirmişsiniz ama lehim isciliginiz baya kötü malesef .

Cihaz etiketi üzerinden internetten tarama yaptınız mı? Devre şeması bulmak hususunda. Bütün lehimleri tekrar elden geçirmişsiniz ama lehim isciliginiz baya kötü malesef .
Tarama yaptım fakat bir sey bulamadım. Makinenin markası İnanç trafo ama şema bulamadım. Lehimleri de aslında ölçüm yapabilmek icin yaptım. Kart vernikli galiba ölçü aleti probları temas etmiyor. Deneme için falan yaptım o lehimleri. Arızayı giderebilirsem elden geçireceğim hepsini. Teşekkürler

Gördüğüm kadarıya bu kart küçük bir smps güç kaynağı. Giriş 220 volt ac cıkış 5 volt yada 12 volt olabilir.

Yanan parça ya 310 volt geliyorsa bu parça %99 mosfettir.

Kartın üzerinde bulunan bir entegre var. Muhtemelen pwm kontrol entegresi. Bu entegrenin temel prensip şemasına bakarsanız orda kullanılacak mosfet tipine ulaşırsınız.

Bu bilgiyle de piyasadan bir mosfet alıp takıp deneyebilirsiniz.

Gördüğüm kadarıya bu kart küçük bir smps güç kaynağı. Giriş 220 volt ac cıkış 5 volt yada 12 volt olabilir.

Yanan parça ya 310 volt geliyorsa bu parça %99 mosfettir.

Kartın üzerinde bulunan bir entegre var. Muhtemelen pwm kontrol entegresi. Bu entegrenin temel prensip şemasına bakarsanız orda kullanılacak mosfet tipine ulaşırsınız.

Bu bilgiyle de piyasadan bir mosfet alıp takıp deneyebilirsiniz.
Ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim öncelikle. Maalesef entegrenin üzeri de kazınmış. Fanın kabloları da bu karta lehimli. Aynı kablolardan anakarta da gidiyor. Fan 12V. O yüzden bu kartın çıkışı da 12V olabilir. Şayet fan anakarttan beslenmiyorsa.

Ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim öncelikle. Maalesef entegrenin üzeri de kazınmış. Fanın kabloları da bu karta lehimli. Aynı kablolardan anakarta da gidiyor. Fan 12V. O yüzden bu kartın çıkışı da 12V olabilir. Şayet fan anakarttan beslenmiyorsa.

Cihazı seri lamba ile bağlayın. Bu kartın çıkışını uygun şekilde 12 volt akım gerilim ayarlı güç kaynağı ile besleyin. Cihazın ölçümlerini yapın kontrol edin. Herşey normal ise bu kartı söküp yerine uygun bir 12 volt güç kaynağı ekleyin.

Cihazı seri lamba ile bağlayın. Bu kartın çıkışını uygun şekilde 12 volt akım gerilim ayarlı güç kaynağı ile besleyin. Cihazın ölçümlerini yapın kontrol edin. Herşey normal ise bu kartı söküp yerine uygun bir 12 volt güç kaynağı ekleyin.
Ayarlı güç kaynağım yok ama 12 ve 24V led trafom var. Fan 12V olduğu için makineyi seri lamba ile calıştırıp 12V trafoyla beslemeyi denerim ancak şimdi gitmem gereken birkaç arıza var. Onları bitirdikten sonra dediğinizi deneyeceğim seri lamba ile

Ayarlı güç kaynağım yok ama 12 ve 24V led trafom var. Fan 12V olduğu için makineyi seri lamba ile calıştırıp 12V trafoyla beslemeyi denerim ancak şimdi gitmem gereken birkaç arıza var. Onları bitirdikten sonra dediğinizi deneyeceğim seri lamba ile

led trafosu eğer devre de bir kısa devre var ise bunu algılamadan önünde ne varsa yakıp geçebilir. Bence riskli olacaktır ama devrede sorunlu parça yoksa yani sorun bu kartta ise sıkıntısız çalışır.

led trafosu eğer devre de bir kısa devre var ise bunu algılamadan önünde ne varsa yakıp geçebilir. Bence riskli olacaktır ama devrede sorunlu parça yoksa yani sorun bu kartta ise sıkıntısız çalışır.
Çıkıştaki mavi ve kırmızı kablo buzzer kademesinde ölçtüğümde 600 ohm bir değer gördüm ve ölçü aleti ötmedi. Ayrıca mavi kablo 50 amperlik köprü diyotun eksisi ile kısa devre. Yani tahminimce aynı hat.

600 ohm olması iyi yani 12 volt hattında kısa devre olmadığına işaret.

Mavi kablo köprü diyot çıkışı eksi hatta bağlı ise o kablo ortak gnd hattıdır. GND ler eş potansiyelde olmak zorunda.

Bu devre viper , tny yada uc benzeri bir küçük smps modül. Biraz uğraşılsa hangisi olduğu tespit edilebilir ama uğraşmak lazım.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri