TIA Portal da Sayıları Sıralama Algoritması?

demirten

Üye
Merhabalar Arkadaşlar,
TİA PORTAL DA , c,c++, matlap vb. proğramlardaki gibi ,sayıların büyükten küçüğe ve tam tersi şeklinde nasıl sıralayabiliriz ?
BENİM OLUŞTURDUĞUM PROJEDE HMI PANELDEN 5 ADET INT SAYI GİRİLECEK.BU SAYILARI BÜYÜKTEN KÜÇÜĞE VE KÜÇÜKTEN BÜYÜĞE SIRALAMAM GEREKLİ. LAD ile yapmaya çalışsam baya uzun sürecek gibi,form da scl ile bir kaç çalışma yapılmış.Daha önce yapan arkadaş veya yardım olabilecek arkadaşların fikirlerini almak isterim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhabalar
Eğer HMI dan girdiğin sayıları array tipinde bir değişkene atarsan Datablok içinde veya memory alan olabilir ondan sonra bir for döngüsüyle sırasıyla büyük küçük kontrolü yaparak halledersin.
Yada boş ver scl dilini TİA 14 ve sonrasında math function içinde max komutun kullan tek satırla bitirirsin.
Kolay gelsin

arkadaşlar bu konuya biraz kafa yordum umarım size yardımcı olur kütüphaneyi ekliyorum v15 ile yazma array dizesini uzatıp daha fazla sayı sıralayabilirsiniz umarım kullanan bi teşekkür eder denenip yüklenmiştir sayılar eşit olsada sıralar o olsada deneyip bakabilirsiniz

Ekli dosyalar

• KÜÇÜKTEN BÜYÜYE SIRALAMA.PNG
    KÜÇÜKTEN BÜYÜYE SIRALAMA.PNG
    30.3 KB · Görüntüleme: 356
  • KÜÇÜKTEN BÜYÜYE SIRALAMA 2.PNG
    KÜÇÜKTEN BÜYÜYE SIRALAMA 2.PNG
    41.7 KB · Görüntüleme: 305
  • SAYI SIRALAMA.zip
    302.7 KB · Görüntüleme: 126
@genç22 teşekkürler.Mesajınızı yeni gördüm.Araştırmalarım sonucu bende array komutunu kullanarak çalıştırdım.

arkadaşlar bu konuya biraz kafa yordum umarım size yardımcı olur kütüphaneyi ekliyorum v15 ile yazma array dizesini uzatıp daha fazla sayı sıralayabilirsiniz umarım kullanan bi teşekkür eder denenip yüklenmiştir sayılar eşit olsada sıralar o olsada deneyip bakabilirsiniz
teşeşkkürler çok işime yaradı.

Bende şu şekilde yapıyorum;

Kod:
FOR i := 0 TO boyut  DO
    FOR    j:= 1 TO boyut-i  DO
        IF    dizi[j-1]>dizi[j] THEN
            temp:= dizi[j];
            dizi[j]:= dizi[j-1];
            dizi[j-1]:= temp;
        END_IF;
    END_FOR;
END_FOR;