Tekstil elektrik projesi

ct02

Üye
tekstil fabrikasının elektrik proje işi geldi . 3 aydır bu işteyim şimdiye kadar mesken yaptım burda biraz zorlandım . buraya projeyi atsam yardımcı olabilir misiniz

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hangı sektörde projenız, cırcır, ipiık, dokuma, boya baskı, konfeksıyon ...??
konfeksiyon üzerine
140 dikiş makinesi var 140 ına da tek bir kumanda tablosundan mı verecez

Ekli dosyalar

• ALİ GÖKÇE.rar
    2 MB · Görüntüleme: 64
Son düzenleme:
Selamlar.
Tek noktadan da besleme yapılabilir. Bir kaç noktadan da olabilir.
Bu dikiş makinaların motorları için üzerilerinde açma kapama tuşu olur. Kumandadan kastınız makinaların enerjilerini mi yoksa bölgesel enerji kontrolü mü?

Burada çok güzel 7 adet busbar hattı olur. Her makina fiş ile bu hatlara bağlanır. Hatta aydınlatma busbarı ile beraber askı sistemi yapıp ikisi de çözülmüş olur.
Sadece bir öneridir.

Selamlar.
Tek noktadan da besleme yapılabilir. Bir kaç noktadan da olabilir.
Bu dikiş makinaların motorları için üzerilerinde açma kapama tuşu olur. Kumandadan kastınız makinaların enerjilerini mi yoksa bölgesel enerji kontrolü mü?

Burada çok güzel 7 adet busbar hattı olur. Her makina fiş ile bu hatlara bağlanır. Hatta aydınlatma busbarı ile beraber askı sistemi yapıp ikisi de çözülmüş olur.
Sadece bir öneridir.
teşekkür ederim tavsiyeleriniz için busbar hattını projede nasıl belirtebileceğimi tam olarak bilmiyorum . makinaların enerjilerini kastediyorum

Dikdörtgen Kutu şeklinde çizebilirsin. İnternette busbar aydınlat vs olarak arattır birçok proje bulabilirsin. Üzerilerinde busbar özellikleri ve değerleri kesinlikle belirtilmeli.
Hatta düşündüm de askı sistemlerini ayırırsanız, busbar hatları (beslemeler için) 4 adet olabilir. Masaların (yanyana iki masa arası) ortasına gelecek şekilde. Ama aydınlatma olarak her masa düzeni üzerinde flouresan armatür de olsa lineer şekilde döşenmeli.
Besleme noktasını busbar olacak ise tek yerden yapılabilir. Ama kanal ve kablolar ile yapılacak ise 2 noktadan da olabilir. Bu tamamen sizin tasarımınız ve alan verilerine bağlı.
NOT: Terzi motorları genelde tek faz ve ortalama 0,5 kW değerde olur. Çekilecek hatlar tüketim ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir.

Dikiş maınaları 3 faz olur cogunlukla, busbar üzerınde prız kutuları monte ederek mobıl/değişken besleme temon edersınız. Storskobık olayları önlemek ıiçin üç fazlı aydınlatma yapın, Ayrıca salonun musaıt yerınde pastal /kesme makınaları, basınclı hava ıcın kompresör, mutfak, çay ocagı, ofısler, UPSfirma zaten mımarı pro besleme, paketleme bölümü kalıte kontrol vs unıteleri projede sıze verecektir.Dıs aydınlatma, cevre aydınlatma, bekçi kulubesi vsvs unutmayın. Munkun oldugunda busbarları ortadan besleyın.

Kompanzasyon tristörlü olacak başka alternatifler yemez bilgin olsun.
klasik reaktif güç kompanzasyonu kullanmayı düşünüyordum
Dikiş maınaları 3 faz olur cogunlukla, busbar üzerınde prız kutuları monte ederek mobıl/değişken besleme temon edersınız. Storskobık olayları önlemek ıiçin üç fazlı aydınlatma yapın, Ayrıca salonun musaıt yerınde pastal /kesme makınaları, basınclı hava ıcın kompresör, mutfak, çay ocagı, ofısler, UPSfirma zaten mımarı pro besleme, paketleme bölümü kalıte kontrol vs unıteleri projede sıze verecektir.Dıs aydınlatma, cevre aydınlatma, bekçi kulubesi vsvs unutmayın. Munkun oldugunda busbarları ortadan besleyın.
mimaride sadece çalışma alanı ,wc ,ofis bulunuyor. kesme makinaları dikiş makinaları , kompresör, klima ..
Dikdörtgen Kutu şeklinde çizebilirsin. İnternette busbar aydınlat vs olarak arattır birçok proje bulabilirsin. Üzerilerinde busbar özellikleri ve değerleri kesinlikle belirtilmeli.
Hatta düşündüm de askı sistemlerini ayırırsanız, busbar hatları (beslemeler için) 4 adet olabilir. Masaların (yanyana iki masa arası) ortasına gelecek şekilde. Ama aydınlatma olarak her masa düzeni üzerinde flouresan armatür de olsa lineer şekilde döşenmeli.
Besleme noktasını busbar olacak ise tek yerden yapılabilir. Ama kanal ve kablolar ile yapılacak ise 2 noktadan da olabilir. Bu tamamen sizin tasarımınız ve alan verilerine bağlı.
NOT: Terzi motorları genelde tek faz ve ortalama 0,5 kW değerde olur. Çekilecek hatlar tüketim ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir.
3 faz 550 watt diye biliyorum . teşekkğür ederim

klasik reaktif güç kompanzasyonu kullanmayı düşünüyordum

mimaride sadece çalışma alanı ,wc ,ofis bulunuyor. kesme makinaları dikiş makinaları , kompresör, klima ..

3 faz 550 watt diye biliyorum . teşekkğür ederim

Projede Klasik kompanzasyon kullanırsan ilerde epeyce bir dua !!! alırsın :D kulakların uzun uzun çınlar...
Tabiri caizse ferrari yarışlarına at arabasıyla katılmaya benzer yaptığınız :D

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri