Tek pwm ile birden fazla çıkış almak

Gücenmece yok !
Ne biçim programcısın sen ?
Karşı tarafa bilgi göndereceksin ve pwm e yalvarıyorsun ?
RS232 den yolla usb den yolla RF yolla , karşı tarafta aynı şekilde alıp işlersin.

Bazı olur baştan yanlış düşünülür sonrada tırmalanır durulur.
Yapmak istediğini algoritma haline getir iyice düzenle sonra uygulamaya dök.

Bilgi iletimi değilde bir puls katarının duty cycle ı nedir nasıldır diye inceleyeceksen öyle çarp böl.. ile uğraşılmaz.
Bir mcu kullanırsın ve mesela "timer" ları kullanarak darbenin dolusunu boşunu kaç tane olduğunu net biçimde tespit edersin.
Sonrada mcu içerisinde karar verip çıkış alırsın.

Buradan hareketle başta elektronik acemisi olduğunu ifade ettiğin de göz önüne alınarak öneri :
Türkçe kaynak bol olduğu için özellikle microchip firmasının PİC diye tanınan mcu larını öğrenmeni öneriyorum.
C dilinin temellerini de biliyorsan kolayca PİC için C yi kolayca öğrenebilirsin.
Öyle hızı düşük filan takılma , işi bilen 10-50-100mHz ler de elektroniğe takla attırır.
Öncelikle teşekkür ederim gücenme konusunda sıkıntı kesinlikle yok bende öyle düşünen insanlardanım. Ama burada amacım bilgi göndermek değil temel ve basit bir soru. ( programcılığım gerçekten iyidir bu arada :D ) bunu bi proje olarak düşünün ki öyle. amaç en az maliyetle en yüksek verimi almak benim için. mcu maliyeti arttırır bunu serkan beyin gönderdiği hc4017 ile yapmaya çalışacağım ama orada zamansal kaymayı kesim noktası olarka alacağım. frekansa takılmam konusu ise frekansa göre bölebilirsem daha çok işime yarayacak.

bey efendi diğer gönderide dediğim gibi anlamadığım nieye bu kadar takıldınız konuya yapılması imkansız bişey değil. Ben aynı sırada diplomalı elektrik mühendisiyim sadece mezun olduktan sonra iş olarka bilgisayar mühendisliğine yöneldim olay bu, yani sorun yok pwm nedir ne değildir biliyorum. İki mesajınızıda kişisel algıladığım için böyle bi cevap veriyorum. Akıllı ev iletişiminde pwm neden kullanılmasın pwmi VERİ GÖNDERMEK İÇİN DEĞİL KONTROL İÇİN KULLANACAĞIM. MOTOR KONTROL etmeyeceğim ama öyle düşünün onu kontrol etmek gibi. Bu kadar ilgilendiğiniz için şöyle sorayım bir girişten alınan sinyali nasıl bölebiliriz frekans olarak yada aaman aralıkları olarak varsa cevabınız yönlendirmeniz bu yönde olursa sevinirim aksi halde değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim.

kişisel algılanacak bir mesaj yazmadım. size olması gereken yöntemi yazdım.
pwm i karşı tarafta algılamanın tek yolu budur. pwm çoğaltacaksanızda mux entegreleri kullanmanız gerekir.

birde çok yüksek hızlı bir işlemci ile çalışıpta neden hardware pwm takıldınız. ben 32mhz işlemci ile 32 IO dan 32 kanallı pwm i yazılım ile yaptım. model uçak servoları ile test ettim. 900us ile 2800us arası çok güzel ve eşzamanlı.

birde diplomalarınıza vurgu yapmışsınız.ikside elektronikle alakasız diplomalar hocam.

benim yardımım bukadar.

kişisel algılanacak bir mesaj yazmadım. size olması gereken yöntemi yazdım.
pwm i karşı tarafta algılamanın tek yolu budur. pwm çoğaltacaksanızda mux entegreleri kullanmanız gerekir.

birde çok yüksek hızlı bir işlemci ile çalışıpta neden hardware pwm takıldınız. ben 32mhz işlemci ile 32 IO dan 32 kanallı pwm i yazılım ile yaptım. model uçak servoları ile test ettim. 900us ile 2800us arası çok güzel ve eşzamanlı.

birde diplomalarınıza vurgu yapmışsınız.ikside elektronikle alakasız diplomalar hocam.

benim yardımım bukadar.
Tam olarak sorun burada bey efendi aslında. Ben karşı tarafta PWMi algılayıp değerlendirecek birşey aramıyorum onları hallettim. bana sadece tek bir girişten gelecek olan farklı sinyalleri ayıracak bir sistem gerekiyor ve maliyet olarak olabildiğince az olmalı. Donanım olarak çok yüksek hızda çalışma sebebim ev otomasyonu olarka tüm eve göre yapmam bunun dahilinde BÜTÜN evi kontol edeceğim prizlerinden anahtarlarına kadar aklınıza gelebilecek herşeyi. donanımım yüksek ama elimde olan I/O sayısı sınırlı ve tek merkezden olmalı. kısacası 583 durumu kontrol edeceğim ve elimde olan I/O okadar değil heleki pwm çok daha az. Diploma konusuna değinmemdeki amacım pwm vs nedir ne değildir biliyrum dediğim gibi temel elektronik bilgim var ve diploma alakası değil elektrik-elektornik diploması oda ama dediğim gibi hiç o yönde çalışmadım mezun oldum ve bir daha o konulara bakmadım ama artık o yöndede gelişmek istiyorum. Hatta eğer piyasadaböyle bişey yok ise ben yapmak istiyorum diyebilirim. Değerlendirmeleriniz için tekrardan çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,175
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri