Tek butonlu motor terslemeye zaman rolesi eklemek yardım

Dversion

Üye
ekte verdiğime ekts projemde motorun 3sn çalışım durmasını ve tekrar butona bastığımda 3sn tersine çalışıp durmasını istiyorum yardımcı olabilir misiniz zaman rolesini nasıl ekleyeceğim çözemedim

Ekli dosyalar

• kapıkontrol.esc
    36.5 KB · Görüntüleme: 29
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
...

Ekli dosyalar

• Tek_butonla_ileri_geri_int.esc
    66.4 KB · Görüntüleme: 22
Çizimi göremıyorum,
ama şunu sorayım. Devrede, sınır anahtarı varmı..?

start ile zamanlı sağa sola donme.PNG
https://wordpress.com/post/otomasyonlive.wordpress.com/88

@devil190795

Göndermiş olduğunuz çizimde "Z" isimli zaman rölesine ait 2 adet NC, 1 Adet NO kontak görülmekte, çizimi uygulamada klasik zaman rölesi ile gerçekleştirmek mümkün değildir.

@Dversion;

@peugeot98 arkadaşımızın göndermiş olduğu uygulamaya alternatif olarak, mesajınızda eklemiş olduğunuz çizim dosyasını düzenleyerek, ilave 2 adet zaman rölesi + 1 adet röle ile istediğiniz çalışmayı gerçekleştirebilirsiniz.

11.jpg

Son düzenleme:
@devil190795

Göndermiş olduğunuz çizimde "Z" isimli zaman rölesine ait 2 adet NC, 1 Adet NO kontak görülmekte, çizimi uygulamada klasik zaman rölesi ile gerçekleştirmek mümkün değildir.

@Dversion;

@peugeot98 arkadaşımızın göndermiş olduğu uygulamaya alternatif olarak, mesajınızda eklemiş olduğunuz çizim dosyasını düzenleyerek, ilave 2 adet zaman rölesi + 1 adet röle ile istediğiniz çalışmayı gerçekleştirebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 45392
bende zaman rölesi ile bir adet röle cektirip onun kontaklarını kullanırsınzı diye dusunmustum yanı cozumu bole bula bilirsiniz

bende zaman rölesi ile bir adet röle cektirip onun kontaklarını kullanırsınzı diye dusunmustum yanı cozumu bole bula bilirsiniz

Soruya yönelik cevaben bir şey çiziyorsanız, zaman rölesi ile bir röle çektirip kontak sayısını çoğaltıp, bunu çizime aktarmak zor olmasa gerek. "Düşünmüştüm" ne demek?

Mesajınızı yayınlarken çizimde sembolik olarak belirtmediğiniz ayrıntıları, soruyu soran kişiye hitaben;

Klasik zaman rölesi ile bu devreyi yapacak olursanız, zaman rölesi ile 1 adet röle çektirip kontak sayısını çoğaltmalısınız diye yazmalısınız. Göndermiş olduğunuz çizimin altında hiç bir açıklama yok.

Siz çiziminizi yayınladığınız tarih ve saatte ben konuya dahil değildim, bazen haftalarca foruma girmediğim oluyor, sırf çizimdeki hatayı ifade ettim diye, röle çözümünü benim düşünmemi ve düzeltmemi ima etmeniz ilginç. Siz enerjinizi bana tavsiye vermek yerine harcamayın, sizin tarafınızdan hiç bir tavsiyeye ihtiyacım yok.

Soruyu soran kişi ben olmadığım için çiziminiz benim hiç bir işime yaramıyor, zaten alternatif farklı bir yöntemi paylaştım, bu durum zaman rölesinin, röle yardımıyla kontak sayısını çoğaltmayı bilmediğim algısını sizde yaratmasın.

Çözüm önerilerinizi bana değil, konuyu açan kişi için, detayları çiziminizle beraber yazmalısınız.

Sonuçta her konu yarın başka birilerine faydalı olması açısından, forumda arşiv olarak tutuluyor, konuyu takip edecek diğer kişilerin bilgi ve birikimini göz önünde bulundurmalısınız.

Son düzenleme:
@peugeot98 çok teşekkür ederim ilgilenen herkes için de teşekkür ederim ekts de dosyayı çift tıklatarak doğrudan açmada sorun yaşıyor sanırım bu yüzden programı açtıktan sonra aç komutu ile dosyayı seçmenizi tavsiye ederim iyi günler ve tekrardan teşekkürler

@devil190795

@Dversion;

Ekli dosyayı görüntüle 45392

Sayın Mesut;
Alternatif devre şemanız istenilen çalışma şeklini sağlamakla birlikte bir güvenlik açığı içermektedir.
Start butonuna basıldıktan sonra "sağ" kontaktör ile motor hareketlenmişken çalışma zamanını bitirmeden 2. kez start butonuna basılırsa kısa devre oluşur.
Dikkatinize sunarım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri