TDA2030A Amfi entegresi arızası

cheatboy

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Kamosonic marka 4+1 ses sistemim var, geçen gün ses çıkışları yanmış elektrikçiye götürdüm besleme kapasitörünü değiştirdi. 2200 mikro farad yerine 3300 takmış. Eve geldim çalıştırdım problem yoktu, fakat bir süre sonra amfi içinden duman çıktı. Açtım baktım TDA2030a entegresi kenardan çatlamış. Şimdi sorum şu kapasitörün kapasitesinden dolayı olmuş olma ihtimali var mıdır (bildiğim kadarıyla fazla kapasitenin entegreye bir zararı yok), ya da hoparlörlerin kablolarını değiştirmiştim + - kutupları birbirine temas ederse entegreye zarar vermiş olabilir mi?

Dipnot: Devre kartının altına baktığımda değişen kapasitör entegreye direk bağlı.

tda2030 kısa devre korumalıysa sorun olmaması lazım. 3300uf kondansatörün bir zararı olmaz. entegre iyi soğutulmamışsa ondan olabilir.

Kablolar kısa devre yaptırmış olabilir gibi geliyor bana da. Ama acaba elektrikçinin işini bilip bilmediğinden emin olamadığım için açtım konuyu, ben mi hatalıyım yoksa tamir eden mi.
Ayrıca datasheete baktığımda short-circuit protection var diyor.

Son düzenleme:
Yüksek kapasiteli kondansatör ilk açılışta aşırı akım çekerek arkasinda varsa eğer regülatörü veya transistoru yakmis olabilir. Bu sebeple Besleme voltajı artıp tda2030 u gumletmistir. Bir ihtimal, incelemek lazım.

Yüksek kapasiteli kondansatör ilk açılışta aşırı akım çekerek arkasinda varsa eğer regülatörü veya transistoru yakmis olabilir. Bu sebeple Besleme voltajı artıp tda2030 u gumletmistir. Bir ihtimal, incelemek lazım.
Teknik bilgim çok yok o yüzden bir ihtimal olabilir kendim nasıl yapabilirim?

Tda2030 a kaç volt geliyor, kondanstor voltajını ölçerek tespit edin.

çıkışa kaç tane hoparlör bağlı omajı nedir. entegreyi soğutucuya bağlarken termal macun kullanın.

Datasheete baktım çıkış kisadevre koruması yok, akım sınırlaması var. Çıkış kisadevre olduysa, özellikle ses baya acikken ondan gitmiştir.

Datasheete baktım çıkış kisadevre koruması yok, akım sınırlaması var. Çıkış kisadevre olduysa, özellikle ses baya acikken ondan gitmiştir.
Evet patlak entegreyi söktüm Left çıkışlardan ses gitti Right çıkışlar çalışmakta. Peki TDA2030a yerine kısa devre korumalı ne alabilirim, bu işler için filtreleme yaparak entegre önerisi yapan siteler var mıdır?

Bir de hoparlörler 15watt ama tda2030a'nın 18watt çıkış gücü destekliyormuş, şu an 2 adet left girişinden ses gelmiyor (anladığım kadarıyla tek entegre 2 çıkışı besliyor) ama bu durumda 30wattlık bir güç sağlayan entegre olması gerekmez mi?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri