Tam Doğrultmaç Trafo Devresinde Voltaj Sorunu

sadikdurak

Üye
Arkadaşlar herkese hayırlı geceler. Elimde bir adet şarj adaptörü var. Bunun üzerinde yazan değerlere göre 24v 330ma güç vermesi gerekiyor. Sorunum şu ki ben multimetre ile ölçtüğümde çıkış değeri olarak 36 volt DC ölçüyorum. cihazın içini açtım ve devre şemasını bakarak çizdim resmini buraya ekliyorum.
1-20171015_195204.jpg
Çizim üzerindeki noktalı yerler devredeki elemanların temas birleşim yerleri. Nokta olmayan yerlerdeki kesişen çizgiler çizim nedeniyle üst üste gelmiştir temas yoktur. Buna göre konuşacak olursak, bu devredeki trafoya 230 volt AC giriyor 27 v Ac çıkıyor devredeki 4 adet IN4007 diyot ve bir adet 35v 4700uF kapasitör kullanılarak yapılan doğrultma işleminden sonra DC çıkış voltajı 36v civarında. Oysa adabtörün kendi etiketindeki Out değerleri 24v 330ma. banada tam olarak 24v lazım. Şimdi burada bazı arkadaşlar yük altında çekilen akım arttıkça voltaj düşer diyecetir. Fakat bana bu devrenin nihai halinde güç altına girmeden 23-24v dc lazım. Bu devre üzerindeki diyotlarda veya kapasitörde nasıl bir değişiklik yaparsam 24v elde ederim. Bu arada arkadaşlar profesyonel elektronikçi değilim aslında amatör bile sayılmaz, hobi amaçlı uğraşıyorum merak işte. Teknik terimlere çok cahil değilim ama çok fazla aşinada değilim. Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
üzerinde yazan doğrudur, sen kullanmak istediğin yere gönlün rahat bağlayabilirsin gerçekten 24v a düşer, çünkü devresi çok basit elemanlarla yapılmış yani aslında 36v çıkış verecek ve senin kullanacağın şeyi bozacak bir devre değil o sebeple kullanabilirsin

üzerinde yazan doğrudur, sen kullanmak istediğin yere gönlün rahat bağlayabilirsin gerçekten 24v a düşer, çünkü devresi çok basit elemanlarla yapılmış yani aslında 36v çıkış verecek ve senin kullanacağın şeyi bozacak bir devre değil o sebeple kullanabilirsin
yazıda belirttiğim gibi ben boşta ölçtüğümde 36 volt alıyorum. Ben yüksüz olarak ölçtüğümde 24 volt ölçmek için nasıl bir değişiklik yapabilirim

sen boşta 24 istiyorsan başka bir adaptör falan bulman lazım çünkü elektronik bilgin ve becerin olması lazım yada çevrede bilen birine yaptır.
En basit çözüm çıkışa takman gereken parça bu resimdeki parça 7824 yani çıkışı 24 volt sabitleyen gerilim regülatörü ismi, metal kafa yerine monte etmek ve soğutmak için ufak bi sogutucu alimunyum parça satın alıp bu şekilde şarj adaptörü çıkışına takabilirsen senin işini görür sanırım, zaten ucuz 3-5 lira birşey.

s-l1000.jpg

52as-sogutucu-23511-63-O.jpg

Son düzenleme:
sen boşta 24 istiyorsan başka bir adaptör falan bulman lazım çünkü elektronik bilgin ve becerin olması lazım yada çevrede bilen birine yaptır.
En basit çözüm çıkışa takman gereken parça bu resimdeki parça 7824 yani çıkışı 24 volt sabitleyen gerilim regülatörü ismi, metal kafa yerinede ufak bi sogutucu alimunyum parça satın alıp şarj adaptörü çıkışına takabilirsen senin işini görür sanırım, zaten ucuz 3-5 lira birşey.

s-l1000.jpg

52as-sogutucu-23511-63-O.jpg
dostum bilgi için teşekür ederim profesyonel elektronik bilgim yok dediysem elim havyada tutmuyor değil. resimdeki gösterdiğin şey sanırım mosfet diye de söyledikleri şey. daha önce farlı projelerimde bunu ve yanındaki soğutucuyu kullandım. Ben tamamen devre şeması içerisindeki elemanlarda yani diyot ve kapasitörde değişiklik yaparak 24 v çıkış alabilirmiyim diye soruyorum.

mosfet falan karıştırma parçalar birbirine benzer, senin söylediğin çok farklı birşey.
değişiklik yaparakta olmaz maalesef, istediğinin basit çözümü yok, ya böyle kullan yükte 24 olsun yada benim mesajdakini yada benzer çözümleri uygulayabilirsin.

arkadaşlar sizden istediğim teknik bilgi sadece. Bu yapmak istediğim şey bu devrede mümkünmü değilmi. Eğer mümkünse devredeki hangi elemanı hangi değerdeki ile değiştirmem gerekli Mesela diyotları yükseltmek veya küçülmek gibi. Sizler bana bu konda bilgi verirseniz ben konya sokaktan malzemeleri alıp gerekli değişikliği yapacağım. uzman elektronikçi arkadaşlardan ve abilerimizden yardım bekliyorum.

Trafonun sekonderinden tel sökmeniz lazım o zaman. Trafo çıkışında 17V görene kadar tel sökün, o zaman doğrultulduktan sonra boşta tam olarak 24V görürsünüz. Ama yüke binince çıkışta DC değil bir testere dişi gibi dalga oluşacak. Aşağıdaki şekilde en son grafiğe bakın, onun gibi olacak ve tepe noktası 24V olacak.

mosfet falan karıştırma parçalar birbirine benzer, senin söylediğin çok farklı birşey.
değişiklik yaparakta olmaz maalesef, istediğinin basit çözümü yok, ya böyle kullan yükte 24 olsun yada benim mesajdakini yada benzer çözümleri uygulayabilirsin.
bu parçayı bulmak ve devreye uygulamak sorun değil ama bu malzemeyi ve soğutucusunu adabtörün kendi kutusu içerisine sığdıramam. Benim amacım adaptörün kapağını kapattığımda herşey içinde kalsın ve dışarı da ek malzeme dolaşmasın

Trafonun sekonderinden tel sökmeniz lazım o zaman. Trafo çıkışında 17V görene kadar tel sökün, o zaman doğrultulduktan sonra boşta tam olarak 24V görürsünüz. Ama yüke binince çıkışta DC değil bir testere dişi gibi dalga oluşacak. Aşağıdaki şekilde en son grafiğe bakın, onun gibi olacak ve tepe noktası 24V olacak.
veya AC çıkış değeri 17v olan bir hazır trafo alıp değiştirsem sonuç yinede son resimdeki gibimi olur acaba. bide boşta 24v dc veren adaptör üreticileri aynı devre şemasını farklı değerdeki diyot ve kapasitörle elde edemiyormu acaba. Bende mevcut şemadaki elemanların değerini dğiştirip 24 civarına inemezmiyim. Ayrıca son resimdeki testere ağzı dalgalanma sanırım şarj devresi için istenen bir durum değil gibi.

elektronik öyle yemek yapmak gibi tuzunu az atayım diyotunu çıkarayımla falanla olmaz. En güzeli 30 tl falan ver 24 voltluk laptop adaptörleri var çıkışları hassasdır tam ve düzgün şaşmazlar, işini fazlasıyla görür ve ufaktırlar

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri