Su sebili soğutmuyor

kgngksnn

Üye
Arkadaşlar merhaba yaz ayının gelmesiyle birlikte sebilimin temizliğini yaptık fakat ;
sebilimin soğuk su devresini açıyorum kompresör devreye giriyor fakat 15sn sonra hemen çıkıyor ve suyum saatlerce sürsede soğumuyor sıkıntı nedir? Az çok anlarım ama sizler kadar ustalığım yoktur şunu şunu yap derseniz yaparım. Yardımlarınızı bekliyorum

Yok ustam hemen soğuk devresini açınca hemen çalışıyor 15sn sonra susuyor sonra aç kapa yapsamda komprasör devreye hemen girmiyor
Kompresör gövdesine bağlı termik eleman vardır. Bu eleman açtığında tekrar kapatması için bi-metal elemanın soğuması gerekir yoksa kompresör devreye girmez. Devreden çıkarken de "tık" diye ses yapar. Kompresörün olduğu yere iyice kulak verin.
&
Neyse siz bunu anlayamadınız ama anlatımınıza göre %99 termik açıyor bu durumda iki ihtimal var ya kompresör sargıları kavruldu yada yardımcı sargıyı devreden çıkaran PTC arızalı.
Kompresör sağlam mı pratik test yöntemleri var ama mesleki ehliyetinizin olmadığını düşünüyorum o yüzden hiç bulaşmayın.

Son düzenleme:
Tık ses alamıyorum hocam eve gittiğimde tekrar bakarım velhasıl öyle yada böyle bunun tamirini sanırım ben yapamıcam her iki türlüde mesleki tecrübe gerektiriyorsa şayet ama eğer basit bir sensör yada röle değişicelse bunu sağlıyabilirim saygılar
Kompresör gövdesine bağlı termik eleman vardır. Bu eleman açtığında tekrar kapatması için bi-metal elemanın soğuması gerekir yoksa kompresör devreye girmez. Devreden çıkarken de "tık" diye ses yapar. Kompresörün olduğu yere iyice kulak verin.
&
Neyse siz bunu anlayamadınız ama anlatımınıza göre %99 termik açıyor bu durumda iki ihtimal var ya kompresör sargıları kavruldu yada yardımcı sargıyı devreden çıkaran PTC arızalı.
Kompresör sağlam mı pratik test yöntemleri var ama mesleki ehliyetinizin olmadığını düşünüyorum o yüzden hiç bulaşmayın.
Üstam komprasörüm diğer sebillerin çalışmasına istinaden ilk açılışta sessiz fakat sıkışık gibi çalışıyor iniltili gibi diyeyim belkide olması gerektiği gibi düzgün çalışıyordur bilmiyorum. Dururken Tık sesi geliyor sanki ateşleme keser gibi bir ses bu durumda yapabilcğeim şeyler varmıdır

Son düzenleme:
Sistemde gaz yoksa kompresör ısınacagi içinde termik açabilir.
Kompresör uçlarını ölçün. YouTube de videolar vardı. Saglamsa anlaşılır zaten. Kisa devre yaptırarak çalıştırın birde onunda videosu vardı. Burdan anlatarak zor olabilir. Videolar daha basit

15 Saniye de kesiyorsa ısısını kontrol edin kompresörün diyeceğim ama 15 Saniye çalışmayla hemen ısınmaz zaten, termik arızalı ise sürekli aynı saniyelerde keser genelde. Termiği kontrol edin.

15 Saniye de kesiyorsa ısısını kontrol edin kompresörün diyeceğim ama 15 Saniye çalışmayla hemen ısınmaz zaten, termik arızalı ise sürekli aynı saniyelerde keser genelde. Termiği kontrol edin.
Termik fark edermi yoksa orjinalmi almalıyım ustam
Sistemde gaz yoksa kompresör ısınacagi içinde termik açabilir.
Kompresör uçlarını ölçün. YouTube de videolar vardı. Saglamsa anlaşılır zaten. Kisa devre yaptırarak çalıştırın birde onunda videosu vardı. Burdan anlatarak zor olabilir. Videolar daha basit
Videolara bakarsk kısa devre yapıp sıkışıklık varsa bakıcam ustam

kompresör.jpg

Kompresörde ölçüm yapmadan termik v.s. hiç bir şey alıp masraf yapmayın. Mekanik sıkışma varsa kompresör fazla akım çeker.

Arızaya müdahalenin 1. şartı ölçümdür. Bunu yapabilecek bilgiye ehliyete sahip değilseniz kesinlikle müdahale etmeyin. En ufak hatanın bedelini hayatınızla ödersiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri