Su Isıtıcı Rezistans Watt Seçimi

klayta

Üye
Merhaba arkadaşlar. Ben 50 litrelik bir kazanın içindeki suyu rezistans ile ısıtmak istiyorum. Su miktarı 20 litre, 30 litre ve 40 litre arasında değişebiliyor. Röleli termostat ile suyun ısısını 100 derece yada kendi seçtiğim derecede tutacağım. Rezistans 30 cm uzunluğunda olacak. Hızlı ısınmasına gerek yok tek isteğim suyun ideal ısıda sürekli kalması. Bunun için kaç watt rezistans almalıyım. Birde, rezistans belli ısıya geldiğinde kapanıp açılma mantığıyla çalışıyor bunun yerine watt ı düşürüp sürekli çalışan rezistans dahamı iyi olur sizce. Teşekkürler...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Evde kullanılan elektrıklı termısfonu bas alın, 1000 , 1200 wat degerlendırendır. 80 lıtre su ısıtır.
Siz,750 ve 500 wat ıkı ısıtıcı alın. termostatları ayrı ayrı olsun, bırbırıne yakın derecede ayarlayın. Mesela, 75 ve 80 derecede olsunlar. 75 dereceye kadar ıkı ısıtıcı devrede, 75 den sonra 80 dereceye kadar ıkınıcı ısıtıcı devrede kalır ve su ıscaklıgı da fazla oynamaz.

burada ısıtıcını gücünden daha ziyade ısıyı sabit tutmak tan bahsediliyor bunun için tek termostatla bu mümkün olmaz termostatın diferansiyel aralığı fazladır 2 termostat kontrollü bir sistem yapmanız gerekir birincisi ısıtmaya başlamak için ikinci termostat ısıtmayı durdurmak için rezistansın gücü ısıtacağınız suyun miktarı ile de alakalı da olsa daha çok sadece ne kadar zamanda ısıtacağınız için önemlidir

Sakın ha 100 derecelere cıkmayın,hatta termostatınızda oluşabilecek hatalara karşı yakınına bile yaklaşmayın.
100 derece bildiginiz gibi suyun buharlaşma noktasıdır ve basınclı tank kullanmanız gerekir.Bu gibi işlerde emniyet sensoru,emniyet valfi vs ihmale gelmez.Yoksa su ısıtıcınız bir bombaya dönüşür.

Teşekkürler arkadaşlar,
Tesla3000 hesaplamasını yaptım 1.800 watt çıktı aklımda olanda 2000 wattı güzel oldu.
Zeybek, toranaga73 Fikirleriniz çok güzel bunu uygulayacağım. 2.000 watt dereceli ısıtıcıyı aldım. bunu 75 dereceye ayarlayacağım. birde 300 500 watt gibi bir rezistans alıp onuda bağlayacağım. onun değeride 80 olur. böylelikle ilk ısıtmayı ikisi yapacak 75 den sonra ufak watt devam eder difarensiyel aralığı az olduğu için ısıyı daha iyi sabit tutacaktır. Süper fikir Teşekkürler.
alarmko 80 90 dereceyi geçmeyeceğim şalter ve emniyet kilidimde var. 2000 wat kendi sensörü ile çalışacak. 500 watt olan için Röleli Hassas Dijital Termostat aldım. Onun derecesini farklı yerden ölçmem gerekiyor. Bu 80 dereceye ayarlı derece 80 olduğunda elektriği kesiyor. Güzel oldu.

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri