STM32F401 Target no device found hatası

brsaslan

Üye
Herkese iyi günler dilerim,

STM32F401RCT6 mikrodenetleyicisi ile bir kart çizip ürettirdim. Stencil ile lehimlemesini gerçekleştirdim. Mikrodenetleyiciye bağlanmaya çalıştığımda Target no device found. hatası alıyorum. Yani çipe bağlanamıyorum. Açıkçası sorun nerede bulamadım çünkü uzun zaman uğraştığım ve eksiksiz yapmaya çalıştığım bir projeydi. Şematik ve PCB resimlerini ekliyorum. Siz değerli büyüklerimin ve tecrubeli arkadaşlarımın konu hakkında yardımcı olabileceğini umuyorum.

(Boot pinini 10k ile 3.3V ve 0V a çekerek denedim işe yaramadı)

Ekli dosyalar

• BRD.png
    BRD.png
    72.4 KB · Görüntüleme: 20
  • sch.jpg
    sch.jpg
    103.7 KB · Görüntüleme: 21
SWD pinleri (SWDIO ve SWDCLK) üzerinden debug işlemi yapmaya çalışıyorsunuz sanırım. O pinleri ve NRST pinini kullanmanız gerek.

1658819616020.png

Nasıl bağlantı yapıyorsunuz?

SWD pinleri (SWDIO ve SWDCLK) üzerinden debug işlemi yapmaya çalışıyorsunuz sanırım. O pinleri ve NRST pinini kullanmanız gerek.

Ekli dosyayı görüntüle 89398

Nasıl bağlantı yapıyorsunuz?
Bağlantıyı sadece SWCLK ve SWDIO pinleri ile yapıyorum. Elimde blackpill kartıda var orada da aynı şekilde yaptığımdan bundada o pinleri dışarı çıkardım. Şematikte gördüğünüz üzere NRST de pull up yok (ekledim datasheet ten ).

Ekli dosyalar

• NRST.png
    NRST.png
    32.3 KB · Görüntüleme: 12
Bağlantıyı sadece SWCLK ve SWDIO pinleri ile yapıyorum. Elimde blackpill kartıda var orada da aynı şekilde yaptığımdan bundada o pinleri dışarı çıkardım. Şematikte gördüğünüz üzere NRST de pull up yok (ekledim datasheet ten ).
Black pill kartıyla hiç çalışmadım. Genelde ST-Link kullanıyorum ben.

Hangi program ile bağlanıyorsunuz? Programda "Target Settings" kısmı var mı? Var ise oradaki ayarlar nasıl?

Black pill kartıyla hiç çalışmadım. Genelde ST-Link kullanıyorum ben.

Hangi program ile bağlanıyorsunuz? Programda "Target Settings" kısmı var mı? Var ise oradaki ayarlar nasıl?
Bende ST-link V2 ile çalışıyorum Blackpill geliştirme kartı onu programlarken SWCLK ve SWIO kullanıyorum demek istemiştim.
Normalde reset pini kullanmıyordum. Lehimlediğim kartta reset pininide bağladım Stlink e fakat sonuç yine aynı.

Son düzenleme:
Bende ST-link V2 ile çalışıyorum Blackpill geliştirme kartı onu programlarken SWCLK ve SWIO kullanıyorum demek istemiştim.
Normalde reset pini kullanmıyordum. Lehimlediğim kartta reset pininide bağladım Stlink e fakat sonuç yine aynı.
ST-Link Utility programından "Target" sekmesine gidip "Settings" kısmındaki ayarları kontrol ettiniz mi peki?

ST-Link Utility programından "Target" sekmesine gidip "Settings" kısmındaki ayarları kontrol ettiniz mi peki?
evet baktım
şuan
SWD
4MHz
Connect Under Reset
Harware Reset

Reset pini de bağlı birçok kombinasyon denedim herhangi bir device id alamadım sanki karşıda hiçbir şey yokmuş gibi davranıyor.

Donanım kontrolü yaptınız mı peki? Görmeden de pek yardımcı olamıyorum.

MCU bacaklarında herhangi bir kısa devre mevcut değil hepsini ölçtüm. ST- link çalışıyor başka geliştirme kartlarında denedim. Lehimlerken MCU ya zara vermiş olabilir miyim diye düşünüyorum sadece. Birde şematiğe bakabildiniz mi herhangi bir sorun gözünüze çarptı mı?

Islemcinin reset bacagina buton bagla.

ST Link programini calistir.

Parmagin butonda basili kalsin.

Connect butonuna bas.

Parmagini butondan cek.

Bu sekilde ilk baglantiyi saglayabilirsin belki.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri