STM32 Kart Önerisi

western7

Üye
İyi günler, elektrik elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bu yaz kendimi geliştirme adına udemyden bazı kurslar aldım gömülü sistemler için. STM32 üzerine kurslar, temelden gelişmiş düzeye kadar anlatılıyor.
Kursları çalışırken fark ettim ki , bazı kodları test etmek için bir kart kullanmak gerekiyor, aksi takdirde mesela debugger -swo-swd öğrenirken STM32CUB-IDE , ST-Link gdb server hatası veriyor.

Bu doğrultuda, bilgili kişilerden tavisiye isteyecektim.

Sizce hangi kartı ya da kartları almam stm32 için, yazın kendimi geliştirirken daha faydalı olur?

Fiyatlar kafamı karıştırdı açıkçası. Ortalama bir STM32F4Discovery kiti 240 tl ama sanırım led girince içine 350 tl oluyor. Yine internette aynı kit 120-150 tl bandında da var. Daha küçük boyutlarda 50-60 tl bandında da ürünler var ve aralarındaki farklar hakkında hiçbir bilgim yok.

Bu konuda tavsiye verebilecek olan varsa memnun olurum.

stm32f407 disco kart alderim ama başlangıç için nucleo 64 serisini ve 103c8 bluepill ve ucuz bir st-link programlayıcı tavsiye ederim.
Nucleonun 103rb ve 072 modeli var cubeide ninde direkdesteğide var ayrıca programlama için kullanacağın st-link usb portu uart2 kanalına bağlı bir dönüştürücü yani programlama usb seri dönüştürücü gibi kullanırsın o kolaylığı var. bilgilerin çoğu da stm32f103c8 serisine göre de olduğu için ondan da 1-2 ad elinde olsun derim.

stm32f407 disco kart alderim ama başlangıç için nucleo 64 serisini ve 103c8 bluepill ve ucuz bir st-link programlayıcı tavsiye ederim.
Nucleonun 103rb ve 072 modeli var cubeide ninde direkdesteğide var ayrıca programlama için kullanacağın st-link usb portu uart2 kanalına bağlı bir dönüştürücü yani programlama usb seri dönüştürücü gibi kullanırsın o kolaylığı var. bilgilerin çoğu da stm32f103c8 serisine göre de olduğu için ondan da 1-2 ad elinde olsun derim.

Hocam teşekkür ederim tavsiyeleriniz için, aldığım kurslar bunlar :
1) Microcontroller Embedded C Programming: absolute beginners(Embedded C)
2) Embedded Systems Programming on ARM Cortex-M3/M4 Processor(Optional )(ARM Cortex M4 Processor specific)
2) Mastering Microcontroller with Embedded Driver Development(MCU1)
3) Mastering Microcontroller: TIMERS, PWM, CAN, RTC,LOW POWER(MCU2)
4) Mastering RTOS: Hands-on FreeRTOS and STM32Fx with Debugging(RTOS)
5) ARM Cortex M Microcontroller DMA Programming Demystified(DMA)
6) STM32Fx Microcontroller Custom Bootloader Development(Bootloader)
7) Embedded Linux Step by Step using Beaglebone Black(Linux)

---------------

Sanırım en mantıklısı stm32f407 dediğiniz gibi. Nucleo64 aynı işlevi görüyor mu bilmiyorum, ya da bu kurslar için uyumlu olur mu vs.

Bluepill ve st link programlayıcı kavramlarına çok yabancıyım henüz, kendi okulumda şuana kadar sadece pic16,arduino'yu proteus da kullanmayı öğrendik. O yüzden direkt olarak kartla çalışma konusunda çok yabancıyım. Bu yüzden aldığım kursları paylaştım, st-link programlayıcıya ihtiyacım var mı bu kurslar için?

150-200TL verip nucleo, discovery vs. kit almana gerek yok,
20-30 TL ye bir bluepil ve 20-30TL ye Çin kopyası bir St-link/V2 alman yeterli.
Bluepill ile en az bir sene kadar öğrenebileceğin bilgi var.
Bluepill i arduino ortamı ilede kullanabiliyorsun ama arduino tavsiye etmem,
cubemx ve keil kullan, şimdi st ikisinin birleimi gibi CubeIde kullanıyor oda olur.

Fotoda üstteki bluepill, STM32F103 mini geliştirme kartı olarak geçiyor.
Alttakide hemen hemen bütün STM mikrodenetleyicilerini programlayabileceğin
ST-Link V2 programlayıcının Çin kopyası.
connections.png

Sn. @western7
@karaapak hocamızın ve benim ucuz olarak önerdiğim bluepill başlangıç için ucuz bir çözüm. Bluepill ile yapılan birçok program ve doküman bulabilirsiniz. Bir çok da dersinizde kullanırsınız. Bence biraz başlangıç için Bluepill uygun neden derseniz bozduğunuzda ucuz çözüm... ;)

Sn. @karaapak ve @muratmert4

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim çok, meğerse aldığım kursların açıklama kısmında hardware olarak başlangıç için "nucleo stm32f446re" öneriliyormuş, bu sabah onu aldım. Mesajlarınızı sonradan gördüm. Özellikle internette tek bir yerde bir tane kaldığı için vakit kaybetmeden aldım. Sanırım yeterli olacaktır. St-link için de dediğiniz çin çakmasını alacağım ; zira fiyat performans anlamında en mantıklısı o duruyor.

Teşekkür ederim önerileriniz için.

Son düzenleme:
Aldığın kartın üzerinde stlink var,
yinede Çin olanından al kenarda dursun,
kartta olan ile başka karttaki mcu yu programlamak zor oluyor.

Bendede NUCLEO-F401RE var ekstra,
genelde stm32f103 ile yapıyorum çoğu işi F4 gerekmiyor,
şu anda STM32H7 serisi için bir çalışma yapıyorum.
STM32F4 Discovery de vardı, öğrenciyken bir iki ses uygulaması yapıp elden çıkarmıştım.

Aldığın kartın üzerinde stlink var,
yinede Çin olanından al kenarda dursun,
kartta olan ile başka karttaki mcu yu programlamak zor oluyor.

Bendede NUCLEO-F401RE var ekstra,
genelde stm32f103 ile yapıyorum çoğu işi F4 gerekmiyor,
şu anda STM32H7 serisi için bir çalışma yapıyorum.
STM32F4 Discovery de vardı, öğrenciyken bir iki ses uygulaması yapıp elden çıkarmıştım.
Teşekkür ederim hocam cevaplar ve ilginiz için, benim için oldukça faydalı bilgiler oldu.
Ben de aldığım karta ekstra olarak stm32f407 discovery alıp bu ikisiyle 1 senede mümkün olduğu kadar tecrübelenmek istiyorum. şubat ayına kadar arm programlama,rtos ve linux üzerinden proje geliştirmeye hakim olup ; şubattan sonra da biraz baskı programlama,pcb baskı ve haberleşme protokellerine hakim olup 2021 haziran itibarı ile sektöre atılma arzum var.

Tekrardan teşekkür ederim, kolaylıklar diliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri