Step motor calistirma

Secozaii

Üye
Arkadaşlar merhaba
FRM01 zaman rolesi ile sürücüsüz dc step motor caliştirabilirmiyim bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.
Yapmak istediğim proje bir step motorun benim belirlediğim zaman araliğinda sağa ve sonra sola dönmesi, bu işlem bir döngü icerisinde sürekli devam etmeli... Ekstra fikirleriniz varsa daha basit bir yontem veya tavsiyeniz onlarada açığım teknik olarak becerim var ama elektirik bilgim cok cok az onun icin yalın bir dille anlatmanızı hepinizden özenle rica ediyorum şimdiden teşekür edemiyorum
57782
57784

Ekli dosyalar

• Screenshot_20191003-191633.jpg
    Screenshot_20191003-191633.jpg
    157.1 KB · Görüntüleme: 19
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Step motor olması şart mi, kullanım yerinizi veya detaylı senaryonuzu yazın fikirlerimizi söyleyelim. Ayrıca eski konulara bakın DC motorlu çift yönlü ileri geri hareketli uygulamalar ve şemalar mevcuttu.

Step motor olması şart değil yuksek hız ve tork ihtiyacim var mesela motor 2 kg ye yakin bir yuk ile ileri geri hareket edicek

Bence bu iş için araç silecek motoru kullanabilirsiniz düşüncesindeyim. Dönüş yönü için dc girişi ters çevrilebilir limit anahtarları ile de istenen yerde durdurulabilir.

Malesef o dediğiniz yapacagim projede işimi gormeyecek cunku swiç olmadan istenilen saniye diliminde bu işlemi yapmalı yani frm01 gibi modul kullanmam şart

Zaten frm01 dedigim motoru surecekti.

Step motor sutmek iki kabloyu birlestirip frm01 e girince calisacak bir motor degildir.

B3nim onerdigim motor bu sekilde calisabilecek bir motordu.

Simdi siz step motor surucu almaniz gerekiyor. Bu step motora su kadar adim git dur diyecek bir plc yada islemci karti bulmaniz birleştirmeniz gereyiyor ve bu kartada yukarda gosterdiginiz kart yol vermesi gerekiyor.

Hem bilgim yok diyorsunuz hem tavsiye istiyorsunuz hadi surun bakalim su step motoru ve istediginiz konumda durdurun. Hadi kolay gelsin.

Tamamda niye atarlandin onu anlamadim swiç koymadan olucaksa olur sen bir onceki yazinda swiç eklememi soyledin ona olmaz dedik swicle olacak birsey degil cunku. Swici işin icinden cikarırsak olabilir hızlı dönen bir motormu bu silecek motoru

Zaten frm01 dedigim motoru surecekti.

Step motor sutmek iki kabloyu birlestirip frm01 e girince calisacak bir motor degildir.

B3nim onerdigim motor bu sekilde calisabilecek bir motordu.

Simdi siz step motor surucu almaniz gerekiyor. Bu step motora su kadar adim git dur diyecek bir plc yada islemci karti bulmaniz birleştirmeniz gereyiyor ve bu kartada yukarda gosterdiginiz kart yol vermesi gerekiyor.

Hem bilgim yok diyorsunuz hem tavsiye istiyorsunuz hadi surun bakalim su step motoru ve istediginiz konumda durdurun. Hadi kolay gelsin.

Tamamda niye atarlandin onu anlamadim swiç koymadan olucaksa olur sen bir onceki yazinda swiç eklememi soyledin ona olmaz dedik swicle olacak birsey degil cunku. Swici işin icinden cikarırsak olabilir hızlı dönen bir motormu bu silecek motoru

Silecek motoru hizli donen bir motor degil

Aklindaki fikri sekillendiremiyorum step motoru dedinmi isin sekli buyuyor. Sana ornekle gideyim mesela asagidami resimdeki gibi surucu modülleri kullanmalisinki motor donsun.

Elinde bu gibi bir surucu varmi.?

Screenshot_20191004-112659.png

Silecek motoru ile ilgili su videoya bakip donus hizi ile ilgili fikir edinebilirsin.

Amacin kulucka makinasinda belli zamanlarda yumurtalari dondurmek mi?