Step motor cızırtı

Motorlar nema 23- 2 nm 3 amper 4kablolu
Güç kaynağı 24 volt 8.8 amper

Sanırım sürücü üzerindeki anahtar (dip switch) üzerinden micro stepping ayarı yapılıyor.
Motorlarınıza uygun amper ayarı yapmanız gerekiyor. Hem sol üst köşede hem de anahtarların (dip switch) yanında potansiyometreler var.
Bunların ayarını yaptınız mı? Nasıl yapılacağına dair elinizde bir bilgi var mı?

Daha güvenli olması için, önce tek bir motor bağlayıp denemeler yapılabilir, sorun çözüldükten sonra diğerlerini bağlayabilirsiniz.

Kartınızla ilgili aşağıdaki adreste kısmen de olsa bilgi var. TB6600 entegre ile yapılmış;

https://www.aliexpress.com/item/Fre...ml?spm=2114.10010108.1000015.8.53368faabYgRp7

Düzeltiyorum, yukarıdaki kart biraz daha farklı. Aşağıdaki kart sizinkine benziyor ama bilgi çok sınırlı;

https://tr.aliexpress.com/store/pro...46.html?spm=a2g10.12010615.0.0.6491abd8KweH4i

Farklı bir satıcıda, benzer sürücüde entegre için "SANYO LV8727" denmiş.

Sürücü üzerinde elektrik varken ayar yapmayın, kart yanabilir!

Sadece X motor bağlantısı için ve eğer min-max anlaşılıyorsa potansiyometreyi ortaya getirin. sürücü 0.5-4 amper arası çalıştığına göre yaklaşık 1.75 amper gibi bir değer alması lazım (Çalışırsa daha sonra 3 ampere ayarlarsınız).

Micro stepping ayarının nasıl yapılacağı belli değil. Aşağıdaki sürücü ile aynı kabul edip denenebilir.
1 off, 2 off, 3 on yaparsanız ve aynı ise 1/16 adıma karşı gelmesi gerekir.
200 x 16 = 3200 olur. Mach3 içinden de step ayarınızı 3200 olarak tanımlayıp, hızınızı da artırarak deneyebilirsiniz.

https://tr.aliexpress.com/store/pro...00001730872.html?spm=2114.12010612.0.0.RbmPHV

Ek:

Her eksen için iki potansiyometre olduğunu başta farketmemiştim. Bu nedenle dip switch ayarlarını ve potansiyometrelerin görevlerini satıcınıza sormanızda fayda var. Deneme ve yanılma ile bulmaya çalışırken karta zarar verme olasılığı da var.

Satıcılardan doğru dürüst yanıt almak zor. Eğer yanıt alamazsanız ve süre dolmadı ise "Open Dispute" ile düzgün bilgi vermeye zorlanabilir (eğer Aliexpress'ten aldıysanız).

Son düzenleme:
1 off 2 off 3 on derken ? O kısmı anlayamadım. Bide potansiyometreden arttırdığımda motor içindeki ses yükseliyor kıstığımda ise güçsüz oluyor. Acaba motorlar güçsüzmü yani elimle tutabiliyorum. Yada amper az geliyo ondanmı güçsüz bilemedimki.
3200 ü mach3 te nereye yazmam gerek birde motor tuning ayarında hızı en fazla 100 yapabiliyorum daha fazla yükselttiğimde motor zorlanıyor dönmüyor

Mesajımı biraz değiştirtim, okumanızı tavsiye ederim.

Motor kablolarınızı sürücüye bağladığınız klemensin solunda, bir anahtar var. Bu anahtarın micro step (adım) ayarı için olduğunu varsayıyorum (olmayabilir). Bu anahtar üçlü, bir tarafa çekince "On" (açık) diğer tarafa çekince "Off" (kapalı) oluyor. Bunların farklı kombinasyonları ile micro step değerleri 1/2, 1/4, 1/8, 1/16 gibi ayarlanıyor. İşin doğrusu satıcının bu bilgiyi size vermesi.

Büyük olasılıkla sürücü üzerinde amper ayarı doğru yapılmadığı için motora az akım gidiyor ve motor güçsüz çalışıyor. 3 amperden fazla akım giderse de motor ısınabilir hatta yanabilir.

Motor ayarlarından (tuning) "step per" ayarını seçilen micro step değerine göre düzeltmeniz gerekiyor.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Kartı ali expresten almadım otomasyoncu.com diye bi yer var ordan aldım oraya soracam. Dediklerinizi şimdi anladım ve baktım benim step per değeri 2000 deymiş

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri